Rząd zrobi dobrze taksiarzom i związkowcom. Nadchodzi koniec Ubera

uber taxi związki zawodowe
Zdjęcie ilustracyjne.

Uber, BlaBla Car, ale również wszelkie nowinki na rynku przewozu osób mogą wkrótce zniknąć z polskiego krajobrazu. Wszystko z powodu przygotowywanej przez rząd nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców. Projekt zakłada nałożenie wielu nowych regulacji, które mogą skutecznie pogrzebać całą konkurencję taksówkarzy i transportu publicznego.

Rządowy projekt wprowadza termin „pośrednictwa przy przewozie osób”, który został zdefiniowany w bardzo szeroki sposób. Podpadają pod niego firmy, które: przekazują zlecenie przewozu osób samochodem osobowym, zawierają umowy przewozu w imieniu klienta lub podmiotu wykonującego przewóz osób, pobierają opłaty za usługę przewozu osób oraz umożliwiają zawarcie umowy przewozu i umożliwią uregulowanie opłat za przewóz osób.

Jeżeli projekt nowelizacji wejdzie w życie to na podmioty pośredniczące przy przewozie osób zostanie nałożone wiele obowiązków jak m.in.: prowadzenie rejestru pojazdów wykorzystywanych do przewozu, zabezpieczenie środków finansowych, a także posiadanie odpowiedniej licencji. Szczególnie ten ostatni nakaz łudząco przypomina postulaty taksówkarzy walczących z kierowcami Ubera.

ZOBACZ: Idą burze! Wraz z nimi silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu i gradu [PROGNOZA POGODY – INFOGRAFIKA]

Firmy, które nie będą przestrzegały prawa, będą w ciągu 48 godzin blokowane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Oznacza to, że jeżeli przykładowo Uber nie dostosuje się do wymogów ustawy, jego aplikacja zwyczajnie przestanie działać. Nowelizacja może uderzyć również w BlaBla Cara oraz zamknąć drogę rozwoju wszystkim nowym podmiotom, które będą chciały wejść na rynek.

Rząd zwyczajnie wziął się za regulacje kolejnego segmentu rynku i zamyka go dla nowych lub nowatorskich podmiotów, zabezpieczając tym samym interesy tych, które aktualnie funkcjonują. Taksówkarze mogą być zadowoleni.

W sprawie projektu toczą się aktualnie konsultacje społeczne. Zespół Doradców Gospodarczych TOR wskazał, że projekt przy swoich wadach i nieścisłościach jest również sprzeczny z generalną polityką ograniczania licencji i popierania innowacji w życiu gospodarczym.

PRZECZYTAJ: Murzyni już zrobili to co dopiero planuje Zuckerberg. Czyli wprowadzili opłatę za fejsa!

Źródło: bezprawnik.pl

25 KOMENTARZE

 1. Wszyscy kumaci wiedzą, że wszyscy kierowcy TAXI to konfidenci policji i innych tajniaków.
  Dlatego mogą robić co chcą i są bezkarni, bo są „dobrze znani policji”.
  Pamiętaj każdy „licencjonowany” taksówkarz to konfident tajnych służb i nie rozmawiaj z nim.

  • Pierdoly opowiadasz Kumie. Tu glownie chodzi o licencje i odpowiednie ubezpieczenie, ktore do tej pory nie byly wymagane od przewoznikow z karta rowerowa.
   Uber i temu podobne organizacje nielegalnego transporu osob sa destrukcja dla kazdego systemu politycznego i dzialaja szkodliwie na niekorzysc formalnie zarejestrowanych firm przewozniczych.

   • To nie Uber jest szkodliwy. Szkodliwe są licencje i ubezpieczenia.
    Uber jest dobry i powinien być nieruszany.

    • Jesli tak uwazasz, to swiadczy, ze zupelnie nie rozumiesz ekonomicznej funcji gospodarki kraju, w ktorym prawidlowosc spolecznego zycia jest regulowana przepisami o legalnych przeslankach, diametrialnie rozniacych sie od systemow dominujacych w strefie Trzeciego Swiata. Pewnie chcialbys nalezec do tej grupy i stad sie bierze tak nierozsadne pojmowanie.

     • „w ktorym prawidlowosc spolecznego zycia jest regulowana przepisami o legalnych przeslankach, diametrialnie rozniacych sie od systemow dominujacych w strefie Trzeciego Swiata.” Milisz się w całym trzecim święcie rynek jest kontrolowany regulacjami.

  • widac po nicku jaki jestes malo rozgarniety .. konfidenci ? ty pajacu gdyby przyszlo co do czego sam bys dzwonil pierwszy na psy ..

 2. Orban zakazał Ubera na Węgrzech – Orban dobry.
  Morawiecki zakazał Ubera w Polsce – Morawiecki zły.
  Logika polskich prawiczków.

 3. ▌▌A tyle się rząd naględził o „wspieraniu innowacyjności”… (Tak naprawdę rząd/urzędnik „wspiera innowacyjność” wyłącznie kupując cudze, gotowe i sprawdzone produkty — nie ma większej sprzeczności, niż urzędnik i innowacyjność).

  Zwróćcie uwagę: wraz z postępem technologicznym każde dotychczasowe rozwiązanie natychmiast staje się skansenem. A sztuczne podtrzymywanie skansenu (szczególnie przy pomocy zakazywania rzeczywistości) jest bardzo drogie, bo oznacza przegraną w konkurencji międzynarodowej — pracę w coraz bardziej zacofanych branżach za coraz niższe stawki (utrata premii lidera, konkurowanie ze światem wyłącznie najniższymi kosztami pracy).

  .

  To tak, jakby nasz niewątpliwie socjalistyczny rząd próbował zarządzić dziś „respichlerzyzację” — ponowne zostanie „spichlerzem Europy” poprzez powrót do koszenia plonów sierpem i orania wołami.

  Zakazać elektryczności, bo zniszczyła rynek lamp naftowych? Kalkulatory zniszczyły rynek setek tysięcy rachmistrzów, zakazać samochodów bo zniszczyły rynek zaprzęgów konnych, a mechanizacja rolnictwa zniszczyła rynek prac rolnych…

  .

  ▌▌ „Będziemy kopać doły, a potem je zasypywać”…

 4. Taksówkarze płacą podatki, które trafiają do polskiego budżetu. Jeżdżący Uberem Ukraińcy tych podatków nie płacą. Więc kogo mamy wspierać – polski budżet czy Ukraińców?

  • Dobrobyt nie bierze się w pełnym budżecie tylko w zamożnych obywatelach. Im mniej ma budżet tym lepiej dla nas.

  • ▌▌Kiedyś był taki zawód: rachmistrz. W dużych korporacjach pracowały dziesiątki tysięcy rachmistrzów — całe hektary powierzchni biurowej liczyły i płaciły podatki.

   I kalkulator te setki tysięcy wysłał na bezrobocie — tzn. zmusił do przebranżowienia: założenia jakiegoś Microsoftu, IBM, Google, Intela, Apple lub Amazona.

   Zabroń kalkulatorów i komputerów, bo nie płacą podatków…

   .

   ▌▌ „Będziemy kopać doły, a potem je zasypywać”…

 5. W socjalistycznym obozie koncentracyjnym wszystko musi być kontrolowane przez lewaka.

 6. Innowacyjność w Morawieckiego. Opodatkowac innowacyjne firmy. Innowacyjne metody opodatkowania.. żenada

 7. Wiadomo że nie mogą sobie pozwolić na to aby jakakolwiek gałąź biznesu pozostawała bez ich kontroli

Comments are closed.