Jest komentarz Putina po bombardowaniu Syrii przez USA. Prezydent Rosji nie przebiera w słowach

Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał w sobotę naloty koalicji zachodniej w Syrii „aktem agresji przeciwko suwerennemu państwu”. Oświadczył również, że działania USA „pogłębiają katastrofę humanitarną w Syrii” i mogą wywołać nową falę uchodźców z tego kraju.

Putin poinformował, że Rosja żąda pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii. Celem jest – jak to ujął – „omówienie agresywnych działań USA i ich sojuszników”.

„Rosja w najpoważniejszy sposób potępia atak na Syrię” – podkreślił. Dodał, że w Syrii „wojskowi rosyjscy pomagają prawowitemu rządowi w walce z terroryzmem”.

Komentując naloty dokonane przez siły USA, W. Brytanii i Francji, Putin oznajmił, że dokonano ich bez zgody RB ONZ i „przy naruszeniu norm i zasad prawa międzynarodowego”. To „akt agresji przeciwko suwerennemu państwu, które znajduje się na wysuniętej linii walki z terroryzmem” – ocenił.

Oświadczył, iż „jako pretekst wykorzystano inscenizację użycia przeciwko ludności cywilnej substancji trujących”, a eksperci rosyjscy, którzy „byli na miejscu domniemanego incydentu” nie znaleźli tam śladów użycia takich substancji.

Czytaj także: Tusk wciąga Unię Europejską do wojny. „UE będzie stać z naszymi sojusznikami”

Oskarżył kraje zachodnie, że „cynicznie zlekceważyły” decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która skierowała do Syrii swych specjalistów, bowiem nie czekały na wyniki śledztwa OPCW.

„Swoimi działaniami USA jeszcze bardziej pogłębiają katastrofę humanitarną w Syrii, przyczyniając się do cierpień ludności cywilnej, w istocie pobłażają terrorystom, którzy od siedmiu lat gnębią naród syryjski, wywołują nową falę uchodźców z tego kraju i regionu ogółem” – głosi oświadczenie rosyjskiego prezydenta, opublikowane przez służby prasowe Kremla.

Putin ocenił, iż obecne wydarzenia, które nazwał eskalacją sytuacji wokół Syrii, „wywierają rujnujący wpływ na cały system stosunków międzynarodowych”.

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym miało zginąć ponad 60 osób. O ten atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

Prezydent USA Donald Trump, informując o ostrzałach, powiedział m.in., że naloty odwetowe są konsekwencją niedotrzymania przez Rosję danego słowa w sprawie likwidacji broni chemicznej w Syrii. Rosja wspiera Asada w konflikcie syryjskim.

Warto przeczytać: Świat na krawędzi wojny. Kłęby dymu i eksplozje w Damaszku. Atak USA na nagraniach świadków [VIDEO]

(PAP)

19 KOMENTARZE

 1. USA przydałby się taka sama lekcja jaką dostali od nich Japończycy w Hiroszimie i Nagasaki.

  • pewnie mają tylko jedno zdjęcie Putina. Może to i lepiej, przynajmniej się nie pomylą i nie wstawią Breżniewa albo cara. Przy tym poziomie „rzetelnej informacji” mogłoby się to zdarzyć

 2. AMERYKA ..TO NAJBARDZIEJ BANDYCKI KRAJ NA ŚWIECIE ! A..DURNE POLSKIE RZĄDY CAŁUJĄ TYCH BANDYTÓW W DUPĘ OD LAT !

  • Tym niemniej S-300 i S-400 potwierdziły swoją skuteczność. Rosję i USA dzieli przepaść która się pogłębia.

 3. No kto, jak kto, ale Putin to na pewno wie co to jest niesprowokowany atak na suwerenne państwo.

 4. Ta broń chemiczna była już w Iraku, teraz jest w Syrii, następnie znajdzie się w Iranie a później to już chyba w Polin i trzeba będzie wyzwalać ten kraj z polskiego faszystowskiego reżimu.

 5. @kibol
  Ja sądzę że tu chodzi nie o jakość , lecz o ilość S- 300 , S- 400 , nawet dobre systemy nic nie zdziałają jak jest ich za mało , ponadto ŻADEN SYSTEM NIE JEST W 100 % SZCZELNY . 80 % to jest już szczyt . Odrębną kwestią jest że FR – ,, straciła twarz ” i staje się pośmiewiskiem . Szczelność systemu obrony dotyczy też USA , w wypadku zmasowanego ataku , ich ,, tarcza ” będzie podobnie skuteczna , co innego wystrzelić własny pocisk i go ,, przechwycić ” , a co innego zneutralizować grad ” takich rakiet . Co innego zestrzelić jeden samolot , a co innego gdy tych samolotów jednoczesnie atakuje 1000 . Pokazała to wojna w Iraku itp , a były to konflikty nie pełnoskalowe , co najwyzej no 0, 20 gwizdka .

 6. Podobnie nie ma takiego schronu który wytrzymałby atak jądrowy , kwestia jest tylko znać lokalizację i użyć odpowiedniego ładunku . KRLD ma mnóstwo schronów , buduje je od 50 czy więcej lat [ więcej ] , jednak trafienie ładunkiem – np 50 KT . dany schron wytrzyma , jednak np 100 MG NIE WYTRZYMA NIC . Praw fizyki nie da się oszukać .

 7. W komentarzach widze przewazaja opinie tych, ktorzy jeszcze kilkadziesiat lat temu maszerowali(by) 1 Maja skandujac hasla o „wiecznym sojuszu z ZSRR” oraz okrzykami oburzenia przeciwko NATO i „kapitalistycznemu imperializmowi” :-D

   • Białystok to stoi murem za Łukaszenką, ale zawsze jakaś przybłęda zza wisły może się przypultać.

 8. J……C te cale Usa od zawsze oni przyczyniaja sie do wszystkich wojen.To co sie teraz dzieje na swiecie nie kresli nic dobrego.Tylko wiara w Boga pozwala sie odnalezc.

 9. Może i Syria ma broń chemiczną ale Asad jej nie używa (skoro nie używał p-ko żołnierzom ISIS toi i nie używa gdy wygrał już wojnę) Tu chodzi o zlikwidowanie tej broni aby nie miał czym sie przeciwstawić w przyszłości ewentualnie Izraelowi

 10. @Rafal Białystok
  JESTEŚ nie obiektywny i nie potrafisz tego ukryć . Ja ZSRR nienawidzę jak zarazy i znam troszkę te czasy , [ podobnie PRL – U ] JEDNAK PO TYLU LATACH – TYM BARDZIEJ ŻE NIE DOTYCZY TO MOJEJ OJCZYZNY —– STAĆ MNIE NA OBIEKTYWIZM !

 11. putin bredzi ze assad to suwerenne państwo…. po pierwsze: suwerenne państwo to takie ktore wybral suweren, a assada nigdy nikt nie wybral bo zawsze wybieral sie sam za pomoca pseudowyborow i to wielokrotnie! po drugie nie dosc ze assada nie wybral suweren, to narod syryjski zaglosowal nie widzac innej mozliwosci przy pomocy chwycenia za bron, odbierajac assadowi skutecznie 90% syrii i narod syryjski byl juz blisko calkowitego zwyciestwa nad bestialskim zbrodniarzem…. ale niestety pojawil sie nagle pazerny na kase putin, ktory widzac mozliwosc zarobku, postanowil odebrac narodowi syryjskiemu nawet to tak ciezko okupione zwyciestwo nad samozwanczym dyktatorem, bo okupione niezliczonymi ofiarami smiertelnymi i niezwykle ciezkimi okaleczeniami…. dlatego assad juz dawno nie ma mandatu na panstwo suwerenne i jest w oczach suwerena jedynie pokonanym z bronia w reku zbrodniarzem co anuluje calkowicie te wszystkie pseudowybory assada! wiec putin pomimo to ze jest tam nielegalnie, to jeszcze zbombardowal przez ostatnie kilka lat prawie caly narod syryjski, chroniac tylko jednego bestialskiego zbrodniarza, stajac sie jeszcze gorszym zbrodniarzem, bo popelniajacym z zimna krwia ludobujstwo na prawie calym narodzie syryjskim, dla pieniedzy i to na zlecenie nielegalnago zbrodniczego dyktatora, za co jeden i drugi powinien byc osadzony i skazany przez
  Międzynarodowy Trybunał Karny z nalezyta surowoscia!

Comments are closed.