Świat na krawędzi wojny. Rosja dostarczy Syrii systemy rakietowe? „Po tym, co się wydarzyło…”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Wikipedia

Przedstawiciel sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji powiedział w sobotę, że Moskwa może powrócić do kwestii dostaw rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 dla Syrii i innych państw w świetle ataków dokonanych przez kraje zachodnie na obiekty w Syrii.

„Kilka lat temu, uwzględniając kategoryczne prośby niektórych naszych partnerów zachodnich, zrezygnowaliśmy z dostarczenia Syrii systemów rakietowych S-300. Uwzględniając to, co się wydarzyło, uważamy, że możliwe jest powrócenie do rozpatrzenia tej kwestii nie tylko w odniesieniu do Syrii, ale i do innych państw” – oświadczył generał Siergiej Rudskoj na briefingu w Moskwie.

Rudskoj powiedział, że w ciągu ostatniego półtora roku Rosja „całkowicie odbudowała system obrony przeciwlotniczej Syrii i nadal go udoskonala”. Trzonem tego systemu są zestawy przeciwlotnicze produkcji radzieckiej – wskazał.

Zobacz także: Tusk wciąga Unię Europejską do wojny. „UE będzie stać z naszymi sojusznikami”

Przedstawiciel sztabu generalnego zapewnił, że syryjska obrona podczas sobotnich nalotów przechwyciła 71 pocisków rakietowych koalicji spośród łącznie 101. „Świadczy to o wysokiej skuteczności uzbrojenia znajdującego się w Syrii i o świetnym wyszkoleniu syryjskich specjalistów przygotowanych przez naszych specjalistów” – oświadczył Rudskoj.

Rosyjski generał dodał, że systemy obrony przeciwlotniczej, które Rosja posiada w swoich bazach w Syrii – morskiej w Tartusie i lotniczej w Hmejmim – nie zidentyfikowały udziału samolotów Francji w sobotnich nalotach.

Rudskoj powiedział także, że „według wstępnych danych nie ma ofiar (zachodnich bombardowań) wśród żołnierzy syryjskiej armii rządowej i wśród cywilów”.

Czytaj również: USA nie mają żadnych dowodów na rzekomy atak chemiczny Asada. „Nie ma żadnego logicznego powodu”

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię ataków w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez reżim Baszara el-Asada 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku; zginęło wówczas ponad 60 osób.

Jak powiadomił przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford, Rosja została poinformowana za pośrednictwem kanału wzajemnej informacji o możliwości ataków na cele w Syrii, jednak bez sprecyzowania celów tych ataków. Minister obrony Francji Florence Parly przekazała, że siły francuskie zaatakowały w Syrii główny ośrodek badawczy i dwa ośrodki produkcyjne związane z programem broni chemicznej.

(PAP)

6 KOMENTARZE

 1. Zważywszy, że PRAWDA poległa jako PIERWSZA to już nic się nie dowiemy. To wszystko co słyszymy to tylko propaganda.

  • Ale tym razem CNN jakoś nie pokazuje filmików i fotek jak to „inteligentna” broń USA trafia w „terrorystów” a tak USA robiły w Iraku, Jugosławii czy Afganistanie, więc raczej skłonny jestem wierzyć Rosjanom. Również całe to taktowne uprzedzanie Rosjan, planowanie tras pocisków z dala od rosyjskich oddziałów dobitnie świadczy, że NATO rosyjskie rakiety traktuje bardzo poważnie i wierzy w ich skuteczność, dlatego Krym jest rosyjski i nie ma na nim baz NATO… Jak napisał jeden z komentatorów:

   So far [13:15 CET], the US has provided no comments on reports about the 71 downed missiles and has not even provided official info about the targets and weapons involved in its strike on Syria. Considering that the administration of US President Donald Trump likes “PR moves”, such a stance may be described as an idication that something “went wrong”. (Jak dotąd USA nie dostarczyły komentarzy nt raportów o zestrzelonych 71 rakietach a nawet nie dostarczyło oficjalnych informacji nt celów i rodzajów broni użytych do uderzenia na Syrię. Donald Trum lubi „zagrywki PR”, więc taka postawa może być określona jako wskazanie, że coś „poszło źle”)! :-)))))))))))))))))

 2. Dokładnie . Jedni będą chwalić się wynikami ataku , drudzy to deprecjonować , prawda leży gdzieś po środku . Fakty są dwa – kompromitacja FR , i jej ,, rozważania ” o sprzedaży S – 300 , niech sobie jeszcze ,, rozważają ” z rok , może Syria dotrwa końca tych ,, rozważań ” . Opowiem stary kawał jeszcze z ZSRR – ,, jedzie pociąg z Moskwy do Władywostoku [ cała Rosja i cała Syberia ] po drodze na Uralu , wsiadł pasażer bez biletu . Konduktorzy sprawdzaja bilety co parę dni , pociąg już w tajdze , więc ,, gapowicza ” nie wysadzą w tajdze , za brak biletu – zwyczajnie go zbili i zostawili w pociągu . Za parę dni powtórka , za brak biletu – bicie . Gapowicz już mocno pobity – wzbudza litość pasażerów , pytają go więc dokąd on jedzie ? ,, GAPOWICZ ” odpowiada – chciałbym do Władywostoku – jak zdrowie wytrzyma :)

  • Tak. To kompromitacja Rosji i w sumie uległej wobec Zachodu i Izraela polityki Putina. Takie stanie z bronią u nogi i pozwalanie na bezkarne bombardowanie terytorium swojego sojusznika to tylko zachęta do następnych takich ataków pod najzupełniej nawet niewiarygodnymi pretekstami.

   • Zgadzam sie.Nie dali otpor! A jerzeli by dali? Co dalej? Koniec swiata! A mogli Zniszczyc te esmincy!

   • niestety, a powinni w odwecie za atak zniszczyć co najmniej Londyn i Paryż. Tak powinno być prawidłowo, ale gra w szachy ma różne niuanse zanim nastąpi szach mat.

Comments are closed.