Prezydent Izraela oskarża Polskę o holocaust, a Andrzej Duda ciągle milczy. Czy Prezydent Polski zareaguje?

prezydent polski, prezydent izraela, duda, riwlin, holocaust
Andrzej Duda i Reuven Riwlin. / fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Wczoraj Krzysztof Bosak opublikował treść oficjalnego komunikatu izraelskiego MSZ, o którym głośno było w żydowskich mediach. Prezydent Izraela w ostrych słowach oskarżył Polaków o współudział w holocauście, mimo tego Prezydent Andrzej Duda ciągle milczy.

Przypomnijmy, że w piątek, po wizycie Prezydenta Rwilina w Polsce, izraelskie media pisały o współodpowiedzialności Polski za Holocaust i pomocy Polaków w dokonywanych wówczas zbrodniach.

O czym mówił Riwlin? Oto najbardziej skandaliczne fragmenty przemówienia Prezydenta Izraela:

„Państwo polskie pozwoliło na wprowadzenie przerażającej ludobójczej ideologii (Adolfa) Hitlera i było świadkiem fali antysemityzmu wywołanej przez ustawę, którą właśnie przyjęliście.”

„To był teren, który umożliwił nazistom zrobienie czego tylko chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.”

„To prawda, że Niemcy chcieli nas skrzywdzić, lecz mieli oni także pomocników.”

Zobacz także: To już oficjalne. Prezydent Izraela obrażał Polaków. Duda nie dosłyszał, nie zrozumiał albo… skłamał

Jeszcze w piątek izraelski dziennikarz telewizji i24, Owen Alterman poinformował, iż otrzymał potwierdzenie od samej rzeczniczki prezydenta Izraela, że słowa Rivlina o odpowiedzialności Polski i Polaków za Holokaust rzeczywiście padły w Oświęcimiu w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Mimo tego strona polska zaprzecza. Najpierw w odpowiedzi na pytanie korespondentki TVP, Dominiki Cosić, napisał: Takie słowa w wystąpieniach Prezydenta nie padły. Później potwierdził tę wersję wydarzeń prezydencki minister, według którego: słowa prezydenta Riwlina, które były cytowane przez media w Izraelu, nie padły.

Problem w tym, że wygląda na to, że Prezydent wprowadził Polaków w błąd. Krzysztof Bosak, który od początku wykazywał zainteresowanie sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Riwlina, opublikował na Twitterze komunikat MSZ Izraela. Jego treść potwierdza, że prezydent Izraela rzeczywiście oskarżył Polskę o współudział w Holocauście.

Z komunikatu wynika jasno, że słowa cytowane przez „Times of Israel” padły w trakcie spotkania prezydentów rano w Krakowie – pisze Bosak i dodaje, że prezydent Duda wprowadził Polaków w błąd zapewniając, że słowa te nigdy nie padły.

Mimo, że w sieci pojawił się komunikat izraelskiego MSZ, a rzecznik Prezydenta Riwlina potwierdza tę wersję wydarzeń, Polska strona ciągle milczy i według ostatniej wersji utrzymuje, że cytowane słowa nigdy nie padły.

Czyżby Prezydent Andrzej Duda udawał, że pada, kiedy Prezydent Izraela pluje Polakom w twarz? Po opublikowaniu komunikatu, Polska strona powinna zająć odpowiednie stanowisko, póki co trwa jednak zamiatanie sprawy pod dywan. Prezydent Polski skłamał, niedosłyszał albo nie zrozumiał Riwlina.

Warto przeczytać: Śledztwo Bosaka. Jak były poseł rozkminił PR-owe ściemy i przekłamania dwóch prezydentów

8 KOMENTARZE

 1. Ogólnie za holokaust odpowiedzialni są niemcy i kolaborująca z nimi część żydów. Prawda boli jednak trzeba o niej mówić.

  • Jest oczywiste, że w pierwszej kolejność i w 99,99% za wszystkie zbrodnie w czasie IIWŚ odpowiadają Niemcy i tylko oni. Na terenie II RP do 1-09-1939 nikt żydów nie mordował. Za coś takiego groziła kara śmierci tak samo jak za każdy inny mord.
   ZA WSZYSTKO W LATACH 1939 – 1945 (i dalej) ODPOWIADAJĄ NIEMCY I TYLKO ONI.
   Jest to konieczne uogólnienie do skrótowej formy wypowiedzi. Sens tego jest taki, że to Niemcy wypuścili tego demona śmierci i podpalili w miarę cywilizowane i spokojne państwa stawiając często prostych ludzi w sytuacjach więcej niż ekstremalnych. Nie byłoby, nie tylko fabryk śmierci, ale nawet Haima Rumkowskiego czy szmalcowników i „polskich chłopów” gdyby nie Niemcy i ich zbrodnie poczynając od 1 września A.D. 1939 jak Wieluń czy zagłada inteligencji już w pierwszych dniach wojny, w Poznańskiem. W tym uproszczonym sensie odpowiadają za wszystko Niemcy.

 2. „Państwo polskie pozwoliło na wprowadzenie przerażającej ludobójczej ideologii (Adolfa) Hitlera i było świadkiem fali antysemityzmu wywołanej przez ustawę, którą właśnie przyjęliście.”

  To jest naprawdę bezczelne, dudek powinien go spoliczkować przy wszystkich za taki tekst i zamknąć w bibliotece na kilka dni.

 3. Bo gdyby prezydentem nie był Juda to by się obraził !! A tak to kogo to boli Nas !! Nic dziwnego że milczy zgadza się ze swoim chlebodawcą!

 4. PAD chce się wpasować w rowek, a rachunek za Jego sweet focie to 1 bln na rachunek 447/1226 z naszej kieszeni.

Comments are closed.