„Zrobię kolejny Holocaust nadchodząc z koktajlami Mołotowa!” Raperzy zdobyli główną nagrodę i wybuchł skandal

Kollegah i Farid Bang. Źródło: Twitter
Kollegah i Farid Bang. Źródło: Twitter

Raperzy wygrali i zrobił się skandal na najważniejszych niemieckich nagrodach przemysłu muzycznego ECHO 2018.

Raperzy Kollegah i Farid Bang zostali głównymi zwycięzcami za album „Młody, Brutalny i Przystojny 3”, w którym teksty nawiązują m.in. do zagłady Żydów.

Zrobię kolejny Holocaust nadchodząc z koktajlami Mołotowa” – śpiewają niemieccy raperzy. Albo „lepiej opisany, niż więzień z Auschwitz” – te frazy ze słów ich piosenek wywołały największe oburzenie.

Ubiegłoroczni laureaci grupa Noto Quartet w proteście postanowiła zwrócić nagrodę.

To szkodzi reputacji Niemiec – napisała grupa w oświadczeniu. – Czy antysemityzm jest już akceptowalny w Niemczech – mówili członkowie zespołu w rozmowie z „Bild am Sonntag”.

Nie możemy zaakceptować tego, że rasizm i antysemityzm nie jest już przeszkodą w zdobyciu nagrody. – napisał zespół w oświadczaniu opublikowanym na Facebooku. – Nagroda ECHO nie jest już dla nas powodem do chwały i dumy ale do wstydu.

Raperzy Farid Bang i Kollegah odrzucają oskarżenia o antysemityzm. Dla swych „żydowskich fanów” zaoferowali oni nawet dożywotnie darmowe bilety na swoje koncerty.

Awantura jednak nie gaśnie. Przewodniczący kolegium przyznającego nagrodę i Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego Florian Drucke zapowiedział, że ponownie zostanie rozpatrzona sprawa przyznania raperom nagród.

W oświadczeniu Florian napisał iż jego stowarzyszenie i organizatorzy ECHO „odrzucają wszelkie formy rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii, mizoginii, homofobii i gloryfikacji przemocy”

Nie wyjaśnił jednak, jak to się stało, że tyle osób odsłuchujących inkryminowany album nie zauważyło żadnego antysemityzmu i sprawą zajęto się dopiero po publicznym zakwestionowaniu laureatów.

Zobacz też: Conchita Wurst czyli „Muszelka Kiełbasa” ma HIV. „Były chłopak grozi mi ujawnieniem moich prywatnych spraw, a ja nie pozwolę nikomu na to, aby mnie zastraszał”

5 KOMENTARZE

  1. o Boże…. jak oni tak mogli urazić obrzezanych??? skandal!!! w ramach odwetu mycki muszą dowalić im imigrantami, najlepiej palestyńskimi, trochę miejsca w Palestynie zrobią dla osadników chazarskich (ooo i znowu wyjdą dwie pieczenie na jednym ogniu… Jahwe nad nimi czuwa)

  2. In the song “0815“, the rappers talk about their bodies being “more defined than Auschwitz prisoners”

    to się tłumaczy lepiej wyrzeźbiony, a nie opisany.

  3. A gdzie tu jest antysemityzm. Frazy porównawcze i nic tu do Żydów czy przeciw nim. Jedynie wykorzystanie faktów

  4. jak przetrzepie panstwo twa kieszen i portfel, to chca ci wmowic , ze to poezja , sztuka, arcydzielo. Jak ktos z ludu sobie napisze swa poezje , sztuke, to panstwo juz oskarzy cie o zniewazanie holokaustu i antysemityzm, czy kuzwa w tych obozach nie siedzieli i nie byli mordowani inni wiezniowie, jak tylko zydowskie gowno?

Comments are closed.