Rosyjski okręt atomowy wpłynie na Bałtyk. Czy czekają nas atrakcje podczas wakacji?

Okręt podwodny ARA San Juan. PAP/ EPA
Okręt podwodny ARA San Juan. PAP/ EPA

Międzynarodowi eksperci są zaniepokojeni planami pojawienia się na Morzu Bałtyckim największego na świecie atomowego okrętu podwodnego. Rosyjski kolos ma wziąć udział pokazach niedaleko Sankt Petersburga.

Dmitrij Donskoj ma wpłynąć na wody Bałtyku na przełomie czerwca i lipca. Niegdyś był przystosowany do przenoszenia i wystrzeliwania rakiet balistycznych z głowicami nuklearnymi.

Obecnie służy głównie do testów pocisków „buława”. Jego trasę śledzić będzie wiele krajów, między innymi Szwecja i Norwegia.

Eksperci wojskowi z obu państw skandynawskich twierdzą, że obecność Donskoja na Bałtyku to pokaz siły Rosji i Władimira Putina.

„Specjaliści podkreślają, że okręt jest przestarzały i zbyt duży, by operować w tym regionie, ale co najważniejsze – może mieć na swoim pokładzie broń jądrową” – czytamy na dorzeczy.pl.

Nie może się zanurzyć, ponieważ jest przystosowany do wód o silnym zasoleniu. Zatonie jak kamień, jeśli tylko zanurzy się w półsłonych wodach Bałtyku – stwierdził Nils Bruzelius, który niegdyś był kapitanem okrętu podwodnego, a dziś wykłada w szwedzkiej akademii wojskowej.

Zobacz też: Były rosyjski żołnierz zeznaje: „Rosyjscy najemnicy byli przerzucani do Syrii okrętami rosyjskiej marynarki. Nie mogliśmy z nimi rozmawiać”

Źródło: RMF FM, dorzeczy.pl

3 KOMENTARZE

  1. dla rosjan to jedyny dobry moment, by swych przeciwnikow obstawic jak na szachownicy, bez zawirowania politycznego, medialnego, a zwiazanego mimochodem z akcja w syrii.

  2. Obecność Donskoja na Bałtyku to nie pokaz siły Rosji i Władimira Putina tylko pokaz głupoty. Bałtyk ma do 90 m głębokości i taki okręt widać z kilkudziesięciu kilometrów z samolotu. Wystarczy też kukuruźnik żeby go unieruchomić.

    • Dla porządku, Głębia Landsort 459 m , choć przeciętna głębokość Bałtyku to raptem około 53 m. Fachowcy twierdzą ,że wody Bałtyku są specyficzne ( warstwy o różnej ciepłocie, zasoleniu itd) i umożliwiają łatwe ukrycie się OP, oczywiście zbudowanego do pływania w tego typu morzu.

Comments are closed.