Sensacyjne spotkanie Trumpa! 5 lokalizacji czeka na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Unema

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że ma nadzieję na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem i że pod uwagę branych jest pięć lokalizacji dla tego spotkania.

Trump, który witał premiera Japonii Shinzo Abego w Mar-a-Largo na Florydzie, by rozmawiać z nim o handlu, a także kwestiach bezpieczeństwa, powiedział też, że Korea Południowa „ma jego błogosławieństwo” dla starań o zakończenie wojny z Koreą Północną.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-1953 zakończyła się jedynie rozejmem; dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

Na początku marca Trump zaakceptował propozycję spotkania z Kim Dzong Unem, która została mu przekazana za pośrednictwem dyplomatów południowokoreańskich. Przywódca Korei Płn. zobowiązał się wówczas, iż do czasu spotkania z prezydentem USA wstrzyma się z wszelkich próbami z bronią atomową.

Odwilż w relacjach nastąpiła po wizycie delegacji Korei Płn. na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w lutym, po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez KRLD zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim Dzong Un i prezydent Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej. (PAP)

3 KOMENTARZE

  1. To już go nie chce zabić tylko rozmawiać?
    Jaki on niekonsekwentny ten Trump.

Comments are closed.