Spektakularna akcja CBA. Uratowali Polkę porwaną na teranie RPA. Kobieta przez bandytów była „bardzo brutalnie traktowana”

Centralne Biuro Antykorupcyjne
Centralne Biuro Antykorupcyjne

Policjanci CBŚP i z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP przy międzynarodowej współpracy doprowadzili do uwolnienia Polki porwanej w RPA. Kobieta jest już w Polsce.

54-letnia Polka po przybyciu do RPA została pozbawiona wolności, a za jej uwolnienie zażądano 2 mln euro okupu.

Polka poznała przez internet około 30-letniego mieszkańca RPA i na jego zaproszenie pojechała do tego kraju. Sygnał o porwaniu przekazał 11 kwietnia syn kobiety, który otrzymał pocztą elektroniczną informację o porwaniu kobiety i żądaniu okupu.

Czytaj też: Rafalala panikuje przed pójściem do paki i nagrywa kolejny film gdzie koślawo stara się wytłumaczyć atak na niewinne dziecko. „Wiedziałam, że ona śmieje się ze mnie” [VIDEO]

„Ta informacja trafiła niezwłocznie do Centralnego Biura Śledczego Policji, uruchomiono współpracę z innymi służbami w naszym kraju, ale przede wszystkim uruchomiono współpracę międzynarodową poprzez Interpol, Europol, a także zaangażowanie bezpośrednie policji brytyjskiej i FBI. Z pomocą tych wszystkich instytucji staraliśmy się dotrzeć do policji w RPA i podjąć szybkie i skuteczne działania zmierzające do uwolnienia naszej obywatelki” – mówił nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Jak zaznaczył, w efekcie kontaktu nawiązanego z przedstawicielami RPA podjęto decyzję o wysłaniu do tego państwa dwóch policjantów CBŚP, którzy podjęli „bezpośrednią współpracę z tamtejszą policją„.

Po dwóch dniach udało się uwolnić naszą obywatelkę i ustalić osoby, które dokonały jej porwania, uprowadzenia i żądały okupu” – dodał Szymczyk.

Według niego, porwana Polka „była przetrzymywana w bardzo trudnych warunkach” i „bardzo brutalnie traktowana”.

„Była skrępowana, przystawiano jej pistolet do głowy, zmuszając do wykonywania telefonów do syna i żądania przyspieszenia transakcji finansowej” – podkreślił komendant główny policji.

„W poniedziałek kobieta bezpiecznie powróciła do Polski” – poinformował.

Jak zauważył, wagę sprawy pokazuje to, że rocznie w RPA „dochodzi do około 10 tys. uprowadzeń dla okupu” i „w wielu przypadkach osoby uprowadzone do tej pory nie zostały odnalezione”. „Niebezpieczeństwo było ogromne, ale cieszymy się niezmiernie, że (…) nasza rodaczka jest już w Polsce, jest bezpieczna wśród swoich bliskich” – podkreślił Szymczyk.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował, że CBŚP przy tej sprawie współpracowała z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością KGP, które wspierało działania zmierzające do ustalenia adresu osób kontaktujących się z synem porwanej. Powiedział też, że policjanci CBŚP, którzy zostali wysłani do RPA, specjalizują się w sprawach dotyczących porwań.

Dwa dni wystarczyły, aby ustalić porywaczy” – dodał. Jak mówił, w „sensie procesowym reszta sprawy należy do wymiaru sprawiedliwości RPA”. „Dla nas najważniejsze było to, aby nasza rodaczka wróciła do Polski zdrowa i bezpieczna” – podkreślił.

Ciarka nie chciał podać szczegółów operacji. „Nigdy nie ujawniamy, jak wygląda kuchnia operacyjna. Chodzi o to, żeby nie pokazać procedur działania policjantów” – wyjaśnił.

Pytany, czy policjanci CBŚP brali udział w uwolnieniu Polki, Ciarka odpowiedział: „Nie możemy tego ujawnić. Ci policjanci jeszcze przebywają na terenie RPA. W najbliższym czasie powrócą do Polski”.

Od wielu lat polska policja kładzie przede wszystkim nacisk, aby najpierw odzyskać osobę porwaną. By wkraczać w niektóre miejsca, dokonywać czynności w tym momencie, kiedy wiemy, że obywatel, którego porwano, jest bezpieczny, tak, aby nie narażać jego zdrowia i życia. To muszą być bardzo dobrze przemyślane decyzje, bo błędna decyzja może narazić życie porwanej osoby” – dodał rzecznik prasowy KGP.

Przeczytaj też: Francja budzi się z letargu? Sąd zakazał muzułmanom nazywania swoich dzieci imieniem „Dżihad”

Nczas.com/ TVP.Info/ Policja.pl

6 KOMENTARZE

  1. No git, a co tam robiła CBA z tytułu artykułu, bo jakos kvrwa nie kumam.

    • ▌▌„No git, a co tam robiła CBA z tytułu artykułu, bo jakos kvrwa nie kumam.”

      No ale zdjęcie też to potwierdza… Zapewne kontrolowali, czy podczas przekazywania okupu nie doszło do wręczenia łapówki, no i czy od przekazanych sum odprowadzono należne podatki — PiS nie odpuści nawet zagranicą…

  2. Co ta idiotka robiła w takim ludobójczym reżimie!?!? Czy ludziom już kompletnie odbija?!

Comments are closed.