Zmarł Stanisław Likiernik. Jeden z ostatnich powstańców warszawskich

Powstanie Warszawskie
REKLAMA

Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, nie żyje – poinformował jego przyjaciel Emil Marat. Podczas okupacji niemieckiej Likiernik brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Stanisław Likiernik jest jednym z dwóch pierwowzorów słynnego „Kolumba” – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej. Likiernik nigdy nie krył swojej bardzo krytycznej oceny decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, ale zawsze podkreślał heroizm i poświęcenie pokolenia „Kolumbów”.

REKLAMA

Stanisław Likiernik „Stach”, „Staszek”, „Machabeusz” urodził się w 1923 r. Podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem AK i brał udział w wielu akcjach Kedywu, m.in. na pociągi niemieckie, a także w wykonaniu wyroków na funkcjonariuszach gestapo i konfidentach. Od pierwszych dni powstania walczył na Stawkach, Starym Mieście, Czerniakowie, kilkakrotnie był ranny. Podczas powstania został awansowany na stopień podporucznika, w października 1944 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari V klasy. W 2007 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 r. minister obrony awansował Stanisława Likiernika na stopień podpułkownika, a prezydent nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski.

Wspomnienia dotyczące okupacji i Powstania Warszawskiego opublikował w książce „Diabelne szczęście czy palec Boży?”.

Stanisław Likiernik – jak podał Marat – zostanie pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
(PAP)

REKLAMA