Niezwykłe zjawisko. Zjazd (spływ)… rekinów koło Nowej Szkocji

Źródło: INSTAGRAM/@JUNIEL85
Źródło: INSTAGRAM/@JUNIEL85

Zdjęcia lotnicze uchwyciły dziwne zjawisko na wodach z Long Island do Nowej Szkocji. Na fotografiach zarejestrowano grupę blisko 1400 rekinów.

Najczęściej spotkać je można pływające samotnie, do rzadkości należy grupowanie się ich w tak dużych ławicach. Wciąż nie jest jasne, dlaczego zwierzęta te pojawiły się tak licznie w jednym miejscu.

Naukowcy zbadali zdjęcia lotnicze wykonane w okresie od czerwca 1980 r. do listopada 2013 r. Odkryli 10 dużych grup rekinów krążących po okolicy i zachowujących się tak, jak gdyby wspólnie żerowały.

Po przestudiowaniu zdjęć lotniczych z okresu prawie 30 lat, podczas badań wielorybów północnoatlantyckich naukowcy odkryli, że rekiny zbierają się latem i jesienią, kiedy temperatury na powierzchni morza wahają się od 12 do 24 stopni C.

„Fotogrametria, wykorzystanie fotografii do mierzenia przedmiotów, zapewniła szacunkową długość zwierząt i pozwoliła nam sklasyfikować zwierzęta w agregacji jako prawdopodobne młode osobniki lub dorosłe” – powiedziała autorka badania Leah Crowe.

Największa zarejestrowana grupa liczyła co najmniej 1 398 rekinów i została zauważona w listopadzie 2013 r. Zjawisko zarejestrowano na wodach wokół południowej Nowej Anglii.

Naukowcy zauważyli również, że w tym czasie zooplanktonu w wodzie było wysokie, więc olbrzymia ławica prawdopodobnie szukała pożywienia na tym obszarze.

Zobacz: Kolejne doniesienia z frontów we Francji. 4 dni rozruchów w Tuluzie. Policjanci chcieli wylegitymować muzułmankę

Źródło: weather.com