Po ponad roku Finlandia wycofuje się z dochodu gwarantowanego. „Projekt nie sprawdził się w praktyce”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. flickr. com
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. flickr. com
REKLAMA

To koniec fińskiego eksperymentu. Rząd Finlandii ponad rok temu zdecydował się na rozdawanie 560 euro grupie obywateli w ramach tak zwanego „dochodu gwarantowanego”. Po roku, wbrew oczekiwaniom, program nie został rozszerzony, ale zawieszony.

W styczniu 2017 roku fiński rząd wprowadził, w ramach eksperymentu, skrajnie socjalistyczny pomysł – dochodu gwarantowanego. I cóż się okazało? Ku zdziwieniu lewaków projekt nie sprawdził się w praktyce.

REKLAMA

Rząd wprowadza zmiany prowadzące do odejścia od projektu podstawowego dochodu – informuje dziennik „Svenska Dagbladet”. Socjaliści jednak dalej nie uczą się na własnych błędach i jak twierdzą „czas eksperymentu był zbyt krótki, by wyciągać ostateczne wnioski”.

Idea dochodu gwarantowanego polega na tym, że rząd wypłaca każdemu określoną sumę, w tym przypadku 560 euro, bez spełnienia dodatkowych warunków. W ramach projektu wybrano grupę dwóch tysięcy osób i określono czas trwania na dwa lata, po tym czasie eksperyment miał być rozszerzany, ale już wiadomo, że do tego nie dojdzie.

Czytaj więcej: To był plan eksterminacji. Płaca minimalna miała wyeliminować słabszych, głupszych, kobiety i Murzynów. Eugeniczne korzenie gwarantowanego wynagrodzenia

Źródło: dw.com

REKLAMA