Młodzież już nie chce studiować. Wybierają inną formę edukacji

Studentka. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Studentka. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay

Coraz mniej maturzystów decyduje się na podjęcie studiów. „W ciągu 10 lat znacznie spadła różnica między zarobkami osób z wyższym wykształceniem, a pozostałymi. Efekt? Maturzyści coraz rzadziej wybierają studia, a częściej – edukację pozaformalną” – informuje GazetaPrawna.pl. 

Od 2009 roku sukcesywnie spada w Polsce liczba studentów. Dla przykładu na 10 tys. mieszkańców tegoż roku liczba ta wynosiła ponad 500, a w 2016 już tylko 351.

Większość ludzi wybiera studia stacjonarne 66 proc., pozostali preferują zajęcia w trybie wieczorowym lub zaocznym. Z wyliczeń GUS-u wynika, że w 2016 roku najwięcej młodych ludzi wybrało uniwersytety (400 tys.) lub szkoły techniczne (300 tys.). Dużo mniejszą popularnością cieszył się uczelnie ekonomiczne, rolnicze i medyczne.

W omawianym roku najwięcej studentów pojawiło się na Uniwersytecie Warszawskim (44 tys.), Uniwersytecie Jagiellońskim (40 tys.) i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (37 tys.).

Co ciekawe, mimo, że studentów na uczelniach w każdym roku jest coraz mniej, to coraz większą popularnością cieszą się wśród cudzoziemców. W ubiegłym roku wykształcenie na polskich uczelniach postanowiło zdobywać 66 tys. os.

„Według prognoz ministerstwa, trend spadkowy utrzyma się aż do roku 2025, kiedy na studiach wyższych będzie 1,25 mln osób. Po tym okresie liczba studentów ma zacząć znów rosnąć – w 2035 r. w szkołach wyższych ma uczyć się 1,48 mln osób” – czytamy na gazetaprawna.pl.

Ze statystyk wynika, że coraz więcej młodych ludzi wybiera kursy jako sposób kształcenia i zdobywania kompetencji do wykonywania zawodu. Aż 5,5 mln Polaków korzysta z oferty komercyjnej, zaledwie 900 tys. korzysta z usług szkół wyższych.

Zobacz: Kilka godzin wizyty na poród i już ją wygonili do domu z dzieckiem. Księżna Katarzyna z synkiem opuściła szpital

Źródło: GazetaPrawna.pl

Comments are closed.