REKLAMA

Podatki i składki zjadają dużą część naszych wynagrodzeń. Średnio w kieszeni zostaje nam 71 lub 77 proc. kwoty brutto. Polskie państwo pod tym względem jest wyjątkowo pazerne – podaje money.pl. Polak „na rękę” dostaje mniej niż średnia w Unii Europejskiej. 

Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce otrzymuje 71 proc. swojej pensji po odjęciu od niej składek i podatków. Nieco więcej bo 77 proc. tego co zarobiły brutto mają przeciętnie zarabiające rodziny. Jak wynika z najnowszego raportu PwC to poniżej średniej wszystkich krajów Unii Europejskiej!

REKLAMA

Przeciętnie singiel w UE dostaje 73 proc. swojego wynagrodzenia. „W zestawieniu z pozostałymi krajami zajmujemy dopiero piętnastą lokatę razem z Chorwacją, Łotwą i Rumunią. Najwięcej „na rękę” zostaje z pensji brutto na Cyprze (91 proc.), Malcie (81 proc.) oraz w Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (po 80 proc.)” – czytamy na money.pl.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Lepiej wygląda sytuacja osób, które założyły rodziny. Tutaj państwo jest nieco bardziej łaskawe. Po uwzględnianiu ulgi na dziecko i rozliczenia małżeńskiego wychodzi, że średnie wynagrodzenie w tym przypadku to 77 proc. od pensji brutto.

Zmiany, które zaszły w podatku PIT w Polsce w ostatnich kilkunastu miesiącach, nie wpłynęły znacząco na wysokość wynagrodzenia netto przeciętnej rodziny – zauważył w rozmowie z portalem Mariusz Ignatowicz, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku odczuła niewielka grupa osób o najmniejszych dochodach. Z kolei dyskutowane zniesienie limitu składek ZUS i tym samym zwiększenie kosztów zatrudnienia nie będzie pozytywnie stymulować rynku pracy. W tym kontekście pod znakiem zapytania stoi wzrost konkurencyjności naszego wynagrodzenia na europejskim rynku – dodał ekspert PwC.

Z danych PwC wynika, że mimo zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 6,6 tys. zł. Polska nadal znajduje się na szarym końcu pod tym względem w UE. Jesteśmy na 21. miejscu Włochy (22.), Łotwa (23.), Czechy (24.) i Rumunia (25.).

Zobacz: Neumann: Robert Biedroń powinien przystąpić do Koalicji Obywatelskiej

Źródło: money.pl

REKLAMA