Emigranci z Ukrainy chcą zostać. „Polska jest krajem, w którym chcą żyć, zarabiać, mieszkać i budować swoją przyszłość”

Ponad sześciu na dziesięciu migrantów z Ukrainy zamierza zostać w naszym kraju na dłużej. Połowa z nich chętnie osiedliłaby się tu na zawsze, tym bardziej że większość w Polsce dobrze się czuje – czytamy w czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

Ukraińcy mieszkający nad Wisłą najbardziej są zadowoleni z poziomu życia w naszym kraju oraz z dostępności usług – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”, powołując się na sondaż firmy badawczej ARC Rynek i Opinia przeprowadzony na przełomie marca i kwietnia tego roku. Poziom życia w Polsce chwali 88 procent ankietowanych.

Czytaj też: Lewandowski rozczarowany wynikiem. „Byliśmy lepsi”

Badanie objęło prawie 400 Ukraińców mieszkających w naszych kraju od co najmniej kilku miesięcy. Większość z nich chciałaby tu zostać na dłużej.

-„Dla znaczącej części Ukraińców Polska jest krajem, w którym chcą żyć, zarabiać, mieszkać i budować swoją przyszłość” – twierdzi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia.

-„Zwracam uwagę, że migranci z Ukrainy pozytywnie wypowiadają się na temat życzliwości Polaków – dostrzega ją 74 proc. badanych. Sprzyja temu podobieństwo kulturowe i łatwa asymilacja Ukraińców w polskim społeczeństwie.”

-„Wyniki badania pokazują, że doniesienia dotyczące niechęci wobec Ukraińców w Polsce czy też wrogiego nastawienia względem nich są przesadzone” – komentuje Czarnecki.

Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, chociaż uczestnicy badania ARC Rynek i Opinia najczęściej przyjeżdżali do nas do pracy, to ponad jedną trzecią przyciągnęły tu studia. Zdaniem Adama Czarneckiego daje to szansę, że po dyplomie niektórzy z nich zostaną na stałe – częściowo zapełniając lukę po Polakach, którzy wyemigrowali na zachód.

Chęć osiedlenia się w Polsce na stałe deklaruje prawie 30 proc. uczestników badania.

Czytaj też: Guru miał uratować ich córkę od „złych duchów”. Kiedy rodzina się modliła zgwałcił nastolatkę

Nczas.com/ PAP/ Rzeczpospolita.pl

Comments are closed.