Dowiedz się jak należy obchodzić się z polską flagą i naszym herbem narodowym. Orzeł Biały nie jest dodatkową dekoracją!

Orzeł Biały, polski herb narodowy. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Orzeł Biały, polski herb narodowy. Foto: PAP/Tomasz Gzell
REKLAMA

Z okazji Dnia Flagi Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało broszurę na temat Biało-Czerwonej, Orła Białego i Hymnu RP. Jest to zbiór podstawowych zasad postępowania z polskimi symbolami narodowymi.

Broszura w prostej formie wskazuje najczęściej popełniane błędy, które zdaniem jej autorów wynikają z niewiedzy, a nie ze złej woli.

REKLAMA

W publikacji „SZANUJ, KOCHAJ, CHROŃ” przedstawiono kolejność prezentowania flag, przypominając, że na terytorium Rzeczypospolitej Biało-Czerwona zajmuje zawsze honorowe pierwsze miejsce.

Jeżeli np. są prezentowane dwie lub cztery flagi, to polska powinna być po lewej stronie. W przypadku trzech i pięciu flag, polska jest w środku. Gdy flag jest sześć, to Biało-Czerwone są po lewej i prawej stronie.

Można się także dowiedzieć, jaka jest różnica między godłem i herbem. „Biały orzeł w koronie na czerwonej tarczy to najstarszy symbol Polski. Powszechnie przyjęło się nazywać ten znak godłem. Tak naprawdę godłem jest tylko sam ukoronowany orzeł. Orzeł, czyli godło, umieszczony na tarczy powinien być nazywany herbem” – czytamy w broszurze.

W części pt. „Szanuj Orła Białego” autorzy broszury przypominają, że symbol ten musi być czysty i mieć czytelne barwy oraz być umieszczany w „najbardziej godnym i dobrze widocznym miejscu”.

Zwracają przy tym uwagę, że Orzeł Biały „nie jest dodatkową dekoracją”, więc w jego najbliższym sąsiedztwie nie powinno się umieszczać np. plakatów, map czy kalendarzy. Jeżeli jednak Orzeł Biały jest używany z innymi zaszczytnymi symbolami (np. herbem miasta), to zawsze powinien być umieszczony w najważniejszym miejscu, czyli w środku, powyżej innych znaków i symboli.

Broszura wskazuje również najczęściej popełniane błędy przy śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Przypomina m.in., że podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego mężczyźni w cywilu zdejmują nakrycie głowy, a osoby w umundurowaniu z nakryciem głowy oddają honory przez salutowanie. Pełny tekst Hymnu RP wydrukowano na praktycznej zakładce do książki.

Więcej informacji znajdą państwo na stronie mon.gov.pl

(PAP)

REKLAMA