Światowy Kongres Żydów „kręci” ws. antysemityzmu na Ukrainie. Nikt nie wie skąd biorą się te liczby

Według Światowego Kongresu Żydów (WJC) nastąpił „bezprecedensowy” wzrost incydentów antysemickich na Ukrainie. Liczba ataków na Żydów podobno podwoiła się w ciągu ostatniego roku. Wyniki przedstawiane przez stronę ukraińską są skrajnie inne.

W filmie opublikowanym na Twitterze WJC stwierdziło, że w zeszłym roku udokumentowało ponad 130 antysemickich incydentów na Ukrainie.

Międzynarodowa federacja społeczności żydowskich i organizacji żydowskich, stwierdziła również, że w ciągu ostatniego miesiąca otrzymała raporty o 12 incydentach, w tym o skrajnie prawicowych marszach i wandalizmie skierowanym przeciwko środowiskom żydowskim.

Na Ukrainie jest ponad 350 tys. przedstawicieli tego narodu.

W pewnym momencie WJC usunęło posty z mediów społecznościowych bez wyjaśnienia. Grupa cytowała dane liczbowe przedstawione w rocznym raporcie na temat globalnego antysemityzmu przedstawione przez ministra spraw zagranicznych Izraela, Naftali Bennetta.

Krytycy odrzucili wyniki raportu, uzasadniając, że jego autorzy nie przeprowadzili wystarczająco szczegółowego śledztwa.

Dokładne dane liczbowe nie są jasne. Według Wiaczesława Lichaczowa, szefa grupy monitorującej prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w zeszłym roku miały miejsce 24 antysemickie incydenty, a rok wcześniej było ich 19.

Zobacz: Uwaga na powracającego wirusa! „Oglądał Pan treści pornograficzne. Komputer został zablokowany”

Źródło: rt.com