Trump może wywołać wojnę z Iranem? „Musimy zrobić wszystko, aby tego uniknąć”

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział, że Donald Trump ryzykuje wojnę poprzez zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem, ostrzegając, że region znajduje się w „bardzo niebezpiecznej sytuacji”.

Guterres podkreślił wagę, jaką odegrał we wspólnym kompleksowym planie działania uzgodnionym w 2015 r., którego celem było ograniczenie irańskiego programu broni atomowej.

W rozmowie z programem BBC Radio 4’s Today , były premier Portugalii ostrzegł, że obecna umowa nie powinna zostać zerwana bez „dobrej alternatywy”.

„Myślę, że istnieje ryzyko, myślę, że musimy zrobić wszystko, aby uniknąć tego ryzyka” – mówił, zapytany o ryzyko wybuchu wojny z Iranem.

Dalej dodał, że porozumienie o programie nuklearnym z Iranem było wielkim dyplomatycznym zwycięstwem i należało je zachować.

„Ale uważam też, że są obszary, w których bardzo ważne będzie prowadzenie sensownego dialogu, ponieważ widzę region w bardzo niebezpiecznej sytuacji” – podkreślał Guterres.

„Rozumiem obawy niektórych krajów w związku z wpływami Iranu w innych krajach w regionie, więc myślę, że powinniśmy oddzielić sprawy” – stwierdził.

Trump rozważa wycofanie USA z porozumienia, w którym Iran zobowiązał się do ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji.

Decyzja prezydenta USA o zerwaniu umowy mogłaby wywołać reakcję ze strony Teheranu albo w formie wznowienia prac na bronią atomową, albo „ukarania” amerykańskich sojuszników w Syrii, Iraku, Jemenie i Libanie.

W poniedziałek premier izraelski Benjamin Netanjahu stwierdził, że ma dowody jakoby Iran nie ujawnił części swojego programu broni jądrowej zgodnie z wymogami JCPOA.

Inspektorzy ONZ twierdzą, że Iran zastosował się do porozumienia. Sam Teheran zaprzeczył twierdzeniom Netanjahu, oskarżając Izrael o próbę wywołania napięć.

Zobacz: Zagrabione przez Niemców złoto leży na dnie Bałtyku? W poszukiwaniu skarbów III Rzeszy

Źródło: independent.co.uk

Comments are closed.