Wszystkiego najlepszego, Friedrich von Hayek! Miałeś rację

Friedrich von Hayek. / fot. YouTube

Gdyby żył, dziś kończyłby – 119 lat. Mowa o wybitnym wolnościowym filozofie i ekonomiście, Friedrichu von Hayek. Tytuł nawiązuje oczywiście do tekstu opublikowanego kilka dni temu na stronach „New York Times”.

Na początku maja socjaliści i komuniści z całej Europy popadli w euforię i hucznie świętowali 200. rocznicę urodzin Karola Marksa. Twórcy antyludzkiej ideologii poświęcił cały artykuł New York Times, zatytułowany: „Wszystkiego najlepszego, Karolu Marksie! Miałeś rację”.

Dziś z kolei przypada 119 rocznica urodzin Friedricha von Hayeka, czyli jednego z najwybitniejszych ekonomistów Austriackiej Szkoły Ekonomii i filozofa. W 1974 Hayek otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

Hayek zaczął studia w wieku 19 lat i choć formalnie studiował prawo, jego głównym zainteresowaniem była ekonomia. W czasie swoich studiów zdobył dwa doktoraty – pierwszy w wieku 22 lat, drugi w wieku 24 lat.

Jak sam przyznawał jego poglądy ekonomiczne w dużej mierze ukształtowały prace Ludwiga Von Misesa, to on jako pierwszy w powojennym Wiedniu, który zmagał się z ogromną biedą, uderzył w ideę centralnego planowania.

Na początku lat 30. światowa ekonomia znalazła się w obliczu „konfliktu” Hayeka i Keynsa. Niestety ostatecznie to teorie Keynsa przebiły się do głównego nurtu ekonomii, w którym obecne są do dzisiaj.

Z okazji 119. rocznicy urodzin Friedricha von Hayek, warto przypomnieć kilka jego najlepszych cytatów o „wolności”:

System prywatnej własności jest najważniejszą gwarancją wolności, nie tylko dla posiadaczy własności, lecz w prawie równym stopniu dla tych, którzy jej nie posiadają.

Wolność przyznawana tylko wtedy, gdy z góry wiadomo, że jej rezultaty będą korzystne, nie jest wolnością.

Wolność oznacza nie tylko, że człowiek ma zarówno możliwość wyboru, jak i niesie jego brzemię ; oznacza także, że musi on ponosić konsekwencje swoich czynów, otrzymywać za nie pochwały lub spotykać się z potępieniem.

Wolność jest w wielkim niebezpieczeństwie, gdy państwo otrzymuje wyłączne prawo świadczenia pewnych usług – prawo, które jeśli ma być realne, musi posługiwać się wobec jednostek według uznania przymusem.

Nigdzie wolność nie ma tak ogromnego znaczenia, jak tam, gdzie nasza niewiedza jest największa – na granicach ludzkiej wiedzy, innymi słowy, tam, gdzie nikt nie potrafi przewidzieć, co leży krok dalej.

Wolność gospodarcza, będąca podstawowym warunkiem wszelkiej innej wolności, nie może być wolnością, od trosk ekonomicznych obiecywaną nam przez socjalistów, a którą można uzyskać tylko pozbawiając jednostkę równocześnie konieczności i możliwości wyboru.

Swobody pojawiają się tylko wtedy, gdy brakuje wolności: są one specjalnymi przywilejami lub ulgami, które mogą uzyskać grupy albo jednostki gdy reszta w mniejszym lub większym stopniu nie jest wolna.

Warto przeczytać: Już niedługo powstanie film o Ludwigu von Misesie

23 KOMENTARZE

 1. UE zakazuje zatrudniana dzieci w kopalniach i pracy 7 dni w tygodniu. To ma być wolność?

  • zakazuje tez morderstw, złodziejstwa i gwałtów (przynajmniej na ta chwile)… taaa rzeczywiście to nie jest wolność… nie chce ci specjalnie ubliżać ale twój poziom intelektualny jest na poziomie przedszkolaka

    • ▌▌W dodatku umyka wówczas, że zaczyna się próba dyskutowania z Izraelem manipulacji — 1000 lat temu, w czasach orania pola sochą samorodną inna niż dziś była wydajność, w efekcie panowała zasada „kto nie pracuje, ten nie je”, inna była cena czasu wolnego, zdrowia, rekreacji, itd. — to etatyści i socjaliści zatrzymując, a nierzadko wręcz cofając rozwój gospodarczy doprowadzają do sytuacji jak z ZSRR/ChRL/KRLD/Kuby, gdzie haruje się za jedzenie płacąc swoim zdrowiem i życiem.

     Tymczasem liderzy wolnorynkowej wydajności zgarniają premię lidera, są na szczycie globalnego łańcucha pokarmowego i wręcz toną w łatwej konsumpcji — korzystając na etatystycznym (w tym keynesowskim) zacofaniu reszty świata.

     „Normalnie, stary, godzina roboty
     Kupujesz wiosło i piecyk
     Po prostu w Stanach jest inaczej
     Możesz se na to pozwolić

     Normalnie stary, żarcie jest tanie”

     .

     ▌▌BTW: Jednym z największych momentów próby był właśnie Wielki Kryzys Ekonomiczny lat 30. Jedne państwa podeszły do niego wolnorynkowo (np. Wielka Brytania), inne próbowały nim etatystycznie sterować (np. Niemcy).

     ● W krajach wolnorynkowych kryzys był ostry, ale krótki (jak kryzys 2008 w USA).

     ● W krajach etatystycznych był nieco płytszy, za to bardzo długi (jak kryzys 2008 w Strefie Euro).

     ● W II. Rzeczpospolitej, która najmocniej próbowała sterować Wielkim Kryzysem był on najdłuższy i najgłębszy ze wszystkich państw europejskich (panującą atmosferę i pomysły można przeczytać w „Karierze Nikodema Dyzmy”).

     • ▌▌No a co nam tymczasem proponuje najlepszy premier „dobrej zmiany”? Etatystyczno-biurokratyczny ideał keynesizmu:

      „Będziemy kopać doły, a potem je zasypywać”…

     • ▌▌„W USA kryzys był krótki bo wtedy rządził lewak Obama.”

      Kolejna niewiedza/manipulacja: USA nie są krajem, w którym prezydent sterowałby gospodarką ręcznie, zależnie od humoru: czy to środa czy sobota, co następnie rzutuje na uzyskiwane wyniki.

      Choć oczywiście psucie gospodarki wszystkim przychodzi znacznie łatwiej i szybciej, niż jej budowanie.

      .

      ▌▌„Byk wchodzi po schodach, niedźwiedź wychodzi oknem”.

  • O tym powinni decydować rodzice a nie państwa. Lewacy nie rozumieją terminu „wolność”. Wolność nie jest tożsama że szczęściem, sytością, sprawiedliwością. Utożsamienie wolności z tymi pojęciami wprowadzili bolszewicy. Wolność często jest powiązana z cierpieniem – czy to swoim, czy to cudzym. Jednak w wolności nie jest ważne czy jesteś szczęśliwy czy nie, tylko czy jest to efektem twojego nieograniczonego wolnego wyboru.

   • Wolność to również prawo do zatrudniania w swojej firmie dzieci i niewolników. Lewactwo unijne tego nie rozumie.

 2. Keynes niestety wygrał.Hayek w swych modelach wolnorynkowych zapomniał o sprawie najważniejszej – ludzkiej naturze skażonej grzechem pierworodnym.
  Natomiast Keynes doskonale wiedział czego pragnie przeciętny Smith.
  Nażreć sie, nachlać sie i zaspokoić wszelkie popędy… jak najszybciej…a ze za to wszystko zapłaca wnuki i prawnuki …

  • ▌▌Mała korekta:

   Zwrot „za to wszystko zapłaca wnuki i prawnuki” to jest poręczna figura retoryczna, jednak nieprawdziwa.

   Za keynesizm płaci się niemal natychmiast — kryzys przychodzi w ciągu kilku lat (który keynesiści próbują rozwiązywać jeszcze większym sterowaniem, jeszcze większą dawką keynesizmu).

   Kilka podstawowych wad zaczyna działać w sposób subtelny, jednak nieubłagany praktycznie od startu, a więc potworne skutki nie muszą czekać aż na prawnuki, np.:

   ● 1. Inflacja — wielopokoleniowe oszczędności całego społeczeństwa, ich płace są warte coraz mniej.

   ● 2. Struktura cen — jedyny czynnik informujący które decyzje są dobre, a które niedobre dla ludzi — zniszczenie struktury cen oznacza podejmowanie coraz więcej nietrafionych decyzji — i to bez wiedzy dlaczego!

   ● 3. Negatywne bodźce inwestycyjne — nigdy keynesizm nie jest neutralny dla struktury dochodów — w rezultacie powstają bodźce zniechęcające do pracy, przedsiębiorczości oraz inwestowania, natomiast rosną bodźce do podczepiania się pod transfery budżetowe, życia na cudzy koszt oraz lobbowania korzystnych dla siebie decyzji — kosztem całej reszty.

   • ▌▌Można jeszcze dodać:

    ● 4. Sztuczne napędzanie koniunktury keynesizmem tylko pogłębia recesję, kiedy ta już nastąpi — sam wzrost stóp procentowych karze życie na kredyt z podwójną siłą.

    A więc rozpoczynają się masowe bankructwa, bezrobocie, samobójstwa, fala emigracji i okazyjnej wyprzedaży majątku narodowego obcym — dla pokrycia długów w sytuacji noża na gardle.

    • ▌▌„Osobliwym zadaniem ekonomii jest pokazanie ludziom jak mało w istocie wiedzą o tym, co w ich mniemaniu da się zaprojektować.” Friedrich von Hayek

    • No ale ludzie przecież emigrują z Polski do krajów socjalistycznych a nie do Rosji i Chin.

  • Wcale nie. Keynes wie że przeciętny Smith woli żeby jego dziecko chodziło do szkoły zamiast pracować w kopalni tak jak to było za czasów Marksa. Dlatego w USA i UE rządzi lewactwo i ludzie wolą socjalistów niż Hayeka i JKM.

 3. Ludzki mózg ma lewą i prawą półkulę. Uszkodzenie, czy nie daj Bóg, wyeliminowanie którejkolwiek z nich prowadzi do ciężkiego kalectwa. Tak „mózg społeczny” musi mieć lewą i prawą stronę.Nie trzeba być geniuszem w stylu Friedricha von Hayeka aby widzieć, że każda skrajność społeczna w jedną stronę, eliminująca drugą , prowadzi do katastrofy.
  Kapitalizm bez socjalizmu to labirynt tłustych szczurów pożerających nie tylko słabszych, ale i siebie nawzajem. Socjalizm bez kapitalizmu to dom wariatów bez klamek. Historia ludzkości pokazuje, że osiągnąć równowagę jest bardzo trudno, nie tylko na linie bez zabezpieczeń.Ewolucja, dzięki Bogu, nad tym pracuje.

 4. Zadziwia mnie, jak wielu marksistów nagle nawraca się na łożu śmierci, kiedy w chwili ostatecznej dociera do nich, że z Panem Bogiem można grać w chowanego, ale na końcu jednak to owce stają przed Panem…

 5. Low cost Gucci Handbags Is generally blogengine much much better than wp for reasons unknown? Should be which is turning out to be popluar today. addeeeekeckc

 6. Hi Dear, are you in fact visiting this website daily, if so then you will definitely take fastidious knowledge. deefeggecggc

 7. Thank you for some other informative website. Where else may I get that type of info written in such an ideal way? I’ve a mission that I’m just now operating on, and I’ve been on the look out for such information. cbagfkfekekdaeba

Comments are closed.