Wiadomo jakiej kwoty będzie się domagał Tomasz Komenda. Ćwiąkalski podał wysokość żądanego odszkodowania

Komenda Tomasz zadośćuczynienie
Tomasz Komeda. źródło: PAP/Maciej Kulczyński

Państwo musi ponieść konsekwencje tego, że na 18 lat wsadziło do więzienia niewinnego człowieka i zniszczyło mu całą młodość – powiedział w środę obrońca Tomasza Komendy, mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Zapowiedział, że będzie domagał się ponad 10 mln zł odszkodowania w jego imieniu.

Sąd Najwyższy uniewinnił w środę Tomasza Komendę, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat.

Ćwiąkalski podczas konferencji prasowej powiedział, że „Komenda musi teraz dojść do siebie po tych wszystkich przeżyciach i emocjach”.

„Musi mi powiedzieć w jakich zakładach karnych przebywał, w jakich celach, jak był traktowany przez współwięźniów. Człowiek z takimi zarzutami, z taką kwalifikacją prawną jest traktowany najgorzej jak można” – zaznaczył prawnik.

Zapowiedział, że w imieniu Tomasza Komendy będzie domagał się od państwa odszkodowania. „Będziemy żądać dużej kwoty. Mogę w tej chwili powiedzieć, na pewno chcę, żeby było to ponad 10 mln zł.” – wskazał.

„Szczegółami będziemy się dopiero zajmowali. Właściwy jest tutaj Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Od dzisiejszego dnia mamy rok na złożenie takiego wniosku. Wniosek musi uwzględniać zarówno kwestie związane z odszkodowaniem, czyli z tym co się wiąże z rzeczywistą utratą wynagrodzenia w tym okresie; zadośćuczynienie za krzywdy moralne też musi być osobno potraktowane” – dodał Ćwiąkalski. (PAP)

8 KOMENTARZE

  1. Państwo musi ponieść konsekwencje za pomyłkę sędziów i prokuratorów?Co to znaczy państwo?To my Polacy z naszych podatków qrwa mamy płacić?Niech płacą ci co go wsadzili do pudła!Oni świetnie zarabiają!Czy zawsze będzie tak,że nikt za nic nie będzie odpowiadał wykonując dany zawód?Na nic nie ma kasy!Nie ma dla dzieci,nie ma dla niepełnosprawnych a za pomyłkę sędziów ma płacić naród?

  2. uważam ze ten człowiek za zmarnowana młodość powinien dostać jeszcze więcej niż te 10 mln. i powinni zapłacić za to prokuratorzy, sędziowie i policjanci do spółki z własnej kieszeni… powinni tez zwrócić koszty utrzymania tego człowieka w wiezieniu, do skarbu państwa… wtedy będzie sprawiedliwość, ale jak znam nasze organy bezmiaru niesprawiedliwości to zapłacimy my wszyscy za to, a te ciule co go wsadziły do pudla będą dalej pławić się w immunitetach i innych przywilejach

  3. Żadne pieniądze nie wrócą mu lat poniewierki, doznanych krzywd w wiezieniu, ….
    Wiedzieli, że jest niewinny i to właśnie te gnoje powinni Tomaszowi płacić !!!!
    Niech zapier…. ją na trzy etaty !

  4. a kto wypłaci odszkodowania ofiarom bliskiego kurwinistom Ziobrymu, który polega mniej wiecej na tym by wsadzić do paki jak najwięcej, jak najszybciej i na jak dłużej

Comments are closed.