Wszechpolacy idą do sądu przeciwko popieranemu przez PiS prezydentowi Katowic. „Prezydencie, szykuj się na przegraną”

Młodzież Wszechpolska odwoła się do sądu od decyzji prezydenta Katowic Marcina Krupy, który nie zgodził się na planowane na niedzielę zgromadzenie tej organizacji, argumentując m.in. iż Katowice są przeciwne nacjonalizmowi.

6 maja Krupa zdelegalizował inną demonstrację narodowców – Marsz Powstańców Śląskich – argumentując to względami bezpieczeństwa mieszkańców – na ulicach Katowic doszło wtedy do incydentów.

„Zdecydowanie potępiam takie działania, by pod przykrywką +promowania patriotyzmu+ propagować tak naprawdę rasistowskie hasła” – mówił wówczas Krupa. Również od tej decyzji organizacja odwołała się do sądu.

„Będziemy podejmować kroki prawne skierowane przeciwko ostatnim decyzjom prezydenta Krupy. Młodzież Wszechpolska odwołała się już od decyzji rozwiązania Marszu Powstańców Śląskich – uzasadnienie było absurdalne i bezzasadne, a sama decyzja czysto polityczna. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie tej kwestii przez sąd. Podobnie teraz zapowiadamy złożenie odwołania od decyzji zakazu zgromadzenia do sądu okręgowego, który ma obowiązek rozpatrzeć je w ciągu 24 godzin” – czytamy w komunikacie MW przesłanym w środę PAP.

Według MW decyzja Krupy ma charakter polityczny. Jak oceniono, „w obu przypadkach prezydent Katowic działał nie na podstawie prawa, a opierał się tylko i wyłącznie na własnym światopoglądzie”.

„Zachowanie Marcina Krupy przypomina najgorsze praktyki stosowane przez włodarzy miast podczas rządów PO-PSL, w czasie których np. Hanna Gronkiewicz-Waltz rozwiązywała Marsze Niepodległości, narażając kilkudziesięciotysięczny tłum polskich patriotów i narodowców na olbrzymie niebezpieczeństwo” – podkreślono w komunikacie.

MW przypomina, że w nadchodzących wyborach samorządowych Marcin Krupa (bezpartyjny, startujący w poprzednich wyborach pod szyldem własnego komitetu – PAP) uzyskał poparcie PiS. „To pokazuje, że kandydaci PiS oraz przedstawiciele aktualnego rządu reprezentują postawy charakterystyczne dla liberalnej lewicy” – czytamy.

Zawiadomienie o organizacji kolejnego, po tym z 6 maja, zgromadzenia, które miałoby odbyć się na katowickim rynku w najbliższą niedzielę, wpłynęło do katowickiego magistratu 13 maja.

„Zawiadomienie zgłosiła osoba fizyczna – ta sama, która zgłosiła zgromadzenie publiczne, które odbyło się 6 maja w Katowicach, a które okazało się być wydarzeniem organizowanym przez Młodzież Wszechpolską” – podała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka.

Krupa w portalu społecznościowym napisał, że „podobnie jak zdecydowana większość mieszkańców – nie chce na ulicach Katowic oglądać zamaskowanych osób trzymających transparenty z napisami +white boys+ i krzyżami celtyckimi, czego byliśmy ostatnio świadkami”. „Katowice są przeciwne faszyzmowi i nacjonalizmowi i będę podejmować wszelkie działania, by tego typu ideologie nie były promowane w naszym mieście” – oświadczył.

6 maja narodowcy zorganizowali w Katowicach imprezę, którą określili jako „Marsz i Piknik Powstańców Śląskich”. Na dwa dni przed tą manifestacją Krupa zakazał organizacji „części artystycznej” tego zgromadzenia, zgadzając się na przemarsz z pl. Sejmu Śląskiego pod Pomnik Powstańców Śląskich. „Zdecydowanie potępiam sytuację, gdy pod przykrywką +krzewienia patriotyzmu+ organizatorzy planowali występ zespołu Nordica, którego członkowie są znani ze skandalicznych, rasistowskich wystąpień” – argumentował Krupa.

Przemarsz narodowców po pokonaniu kilkudziesięciu metrów został zablokowany przez kontrmanifestantów, którzy – w przeciwieństwie do narodowców – nie mieli zgody na zgromadzenie, ponieważ wystąpili o nią zbyt późno. Uczestnicy kontrmanifestacji siadali na ulicy, blokując przejście. Usuniętych przez policję zastępowali następni. Po blisko godzinnej konfrontacji obu środowisk, legalną demonstrację środowisk narodowych rozwiązano.

Władze miasta motywowały ten krok troską o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Narodowcy nie chcieli się rozejść mimo wezwań. Policjanci użyli siły i gazu. Jak podała policja, zatrzymano 9 osób, które naruszyły nietykalność cielesną policjantów i znieważały ich, a także brały udział w zbiegowisku. Wylegitymowano też 35 osób.

Krupa podtrzymał później, że jego decyzja o rozwiązaniu zgromadzenia była słuszna, bo zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są dla niego priorytetem. „To paradoksalne, że właśnie to środowisko zarzuca mi uprawianie polityki, podczas gdy sami pod przykrywką promowania idei patriotycznych propagują treści faszystowskie i nacjonalistyczne” – mówił.

Biuro prasowe Młodzieży Wszechpolskiej podało w środę, że Marsz Powstańców Śląskich 6 maja był organizowany „aby uczcić bohaterów walczących o niepodległość naszego kraju”. „Środowiska liberalno-lewicowe usiłowały +blokować+ nasz przemarsz nielegalnym zgromadzeniem. Prezydent Katowic Marcin Krupa rozwiązał legalny marsz narodowców, a następnie policja próbowała brutalnie pacyfikować manifestację. Próba nielegalnej +blokady+ środowisk liberalno-lewicowych nie spotkała się natomiast z żadnym oporem władz miasta i policji” – oceniono.

MW przypomniała, że kilka dni temu zapowiedzieli protest w Katowicach w związku z – jak napisali – „rozwiązaniem legalnego marszu przez prezydenta miasta”. Jak mówią, manifestacja ta, zgodnie z Prawem o zgromadzeniach, została zgłoszona do Urzędu Miasta oraz wpisana do Biuletynu Informacji Publicznej. Natomiast w środę prezydent miasta zakazał organizacji tego zgromadzenia. MW ocenia, że „decyzja prezydenta jest całkowicie nielegalna i pozbawiona podstawy prawnej”. Argumentuje, że „ustawa nie przewiduje możliwości zakazania zgromadzenia w trybie uproszczonym na podstawie jakiegokolwiek przepisu”.

W listopadzie ub.r. głośnym echem odbiła się zorganizowana w Katowicach przez środowiska narodowe demonstracja, podczas której powieszono na szubienicach wizerunki eurodeputowanych PO, głosujących wcześniej za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce. Przy pomniku Wojciecha Korfantego zgromadziło się wówczas kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk narodowych pod hasłem „Stop współczesnej Targowicy”. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. (PAP)

14 KOMENTARZE

 1. „Krupa” bardzo dobrze rymuje się z „dupa”. Przypadek? Nie sądzę…

 2. Przy okazji trzeba poinformować tego kabotyna że krzyż celtycki jest normalnym chrześcijańskim symbolem, niezależnie od lewackich histerii i bełkotu.
  Niedługo tacy niedouczeni nadgorliwcy będą ścigać za noszenie wąsów, bo austriacki akwarelista też je nosił.

 3. Przejdzie bo popiera go pis i dobrze zrobił niemieckim ziomkostwom. Szerokie poparcie jak cholera.

 4. „W listopadzie ub.r. głośnym echem odbiła się zorganizowana w Katowicach przez środowiska narodowe demonstracja, podczas której powieszono na szubienicach wizerunki eurodeputowanych PO, głosujących wcześniej za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce”

  No nie… durne polactwo jest durne. Dlaczego tylko PO? Tu jest lista posłów którzy zdradzili Polskę już dawno:
  wolnemedia.net/lista-poslow-glosujacych-za-traktatem-lizbonskim/
  Wychodzi,na to że tylko środowisko Korwina broniło suwerenności Polski, a „narodowi idioci” byli gotowi poprzeć PiS nawet po czymś takim jak sprzedanie niepodległości Polski – i poparli, to teraz mają za swoje. Oni nie mają kręgosłupa i nie kierują się żadnymi zasadami.

 5. Jeżeli ma rację Grzegorz Braun,że PiS to żoliborska grupa rekonstrukcji historycznej sanacji,to Krupa udaje Grażyńskiego?

 6. …co dowodzi, że PiS tak na prawdę chce wyciąć przede wszystkim wszystko co nominalnie jest na prawo od niego – nie przeszkadzają manify różnego rodzaju lewaków – chodzi wręcz o to by ustawić się w oczach społeczeństwa jako jedyna partia „prawicowa”. To oczywiście żadne odkrycie niemniej trzeba to uwypuklać na każdym kroku.

Comments are closed.