YouTube na wojnie z prawicą. To nie tylko polski problem

Gustav Kasselstrand/foto: YT
Gustav Kasselstrand/foto: YT

Cenzura na YouTubie trwa w najlepsze. Serwis właśnie usunął filmik prawicowej Alternatywy dla Szwecji. Partia postulowała w nim wyrzucenie z kraju 2 tys. muzułmańskich imigrantów. Video przedstawiało niedawne zamachy z Paryża, w których zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych. Administracja YouTubie uznała, że publikacja szerzyła mowę nienawiści.

Gustav Kasselstrand, lider Alternatywy dla Szwecji opublikował w poniedziałek video z zamachów w Paryżu. Filmik został opatrzony komentarzem, w którym postulowano wyrzucenie z kraju 2000 muzułmanów.

W krótkim czasie filmik został wyświetlony wiele tysięcy razy. YouTube zdecydował się jednak na usunięcie video. Jako powód podano szerzenie mowy nienawiści. Przywódca partii poinformował, że serwis grozi usunięciem konta partii.

Cenzurę YouTuba i zarzuty o mowę nienawiści traktuję jako wyznacznik jakości mojego przesłania. Niemniej jednak problemem jest to, że jako lider szybko rozwijającej się partii w Szwecji nie mogę wyrażać swoich opinii w mediach społecznościowych – oświadczył Gustav Kasselstrand.

Monopol w social mediach daje prywatnym firmom kontrolę nad wolnością wypowiedzi – kontynuował lider AfS. Jego zdaniem portale społecznościowe są swoistą cechą charakterystyczną naszych czasów i należy je traktować na podobnej zasadzie jak antyczne fora.

ZOBACZ: Najnowszy SONDAŻ: PiS na czele, ale sam rządzić nie będzie. Wysoka pozycja SLD, Nowoczesna leci na łeb na szyję

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy YouTube atakuje Alternatywę dla Szwecji. Wypadki kasowania treści zdarzały się już wcześniej.

Alternatywa dla Szwecji to ugrupowanie wzorowane na niemiecki AfD. Program partii jest eurosceptyczny i narodowy. Członkowie apelują o ograniczenie migracji do kraju.

SPRAWDŹ: Co dalej z Michałem Rachoniem? Kukiz ostro: TVP to telewizja partyjna. Jego retoryka przypomina retorykę komunistyczną [VIDEO]

Źródło: voiceofeurope.com

17 KOMENTARZE

 1. „Monopol w social mediach daje prywatnym firmom kontrolę nad wolnością wypowiedzi”

  Chyba się starzeję. Za moich czasów słowo monopol określało sytuację, kiedy tylko jeden podmiot gospodarczy mógł produkować lub dostarczać dany produkt/usługę…

 2. Nie ma wolnego rynku bo ludzie wybieraja Youtube olewajac konkurencje. Trzeba znacjonalizowac ku chwale wolnosciowca Adolfa

 3. Wrzucajcie sobie prawiczki swoje debilne filmiki na Russia Today. YT jest dla lewactwa.

  • Aluś – nie bądź taka Ciocia Dobra Rada. Niechcący Ci się wymsknęło, że YouTube, to najważniejsza ze sztuk.

 4. komunistyczne, bolszewickie gnoje od Mikkego – wara wam od cudzej własności! Nie podoba wam się YT, to wypierdalać gdzie indziej.

  • Trockistowski śmierdzielu wara Ci od wolności słowa! Za chudy w uszach jesteś, żeby nam dyktować, gdzie mamy publikować. Jak nas ocenzurują, to ten fakt będziemy rozgłaszać, gdzie się da.
   A teraz – znasz bajkę o wężu?

 5. klesze chujki maja swoje moderowane frondy wiec czemu chca rzadzic konkurencja? Faktycznie nazistowsko komunistyczne bydlo dla idiotow zwane wolnosciowcami

 6. Dzis niesPISdzialy (do czasu) kurwinista powie ze TVP jest zla bo rezimowa a jutro po prywatyzacji ze nie ma wolnosci slowa, ze rzadza nia parchy itp. I jak takim godzic?

 7. Niektórzy piszą, że YouTube to prywatna firma i ma prawo robić co chce bo to jej serwis i jej serwery. Ale jeśli świadczy usługi serwisu publicznie to usuwanie niewygodnych i prawicowych treści jest bezprawne. YouTube robi to bezprawie bo robi to w przestrzeni publicznej. A jak usuwa treści które jej się nie podobają to w ogóle powinna zamknąć cały ten YouTube i zakończyć działalność.

Comments are closed.