Ależ rekord Szerpy. Wspiął się po raz 22 drugi na Mount Everest!

Obóz polskich himalaistów pod K2. Foto: Polski Himalaizm Zimowy na Facebooku
Obóz polskich himalaistów pod K2. Foto: Polski Himalaizm Zimowy na Facebooku

48-letni Kamil Rita wspiął się w środę po raz 22 drugi na Mount Everest. Tym samym ustanowił rekord świata w liczbie wejść na najwyższą górę świata.

Nepalczyk zdobył Czomolungmę wraz ekipą rodaków i zagranicznych wspinaczy w środę w południe, po czym wszyscy bezpiecznie zeszli do bazy.

Do tego dnia Rita był jednym z trzech ludzi na świecie, którzy wspięli się na Everest 21 razy. Wszyscy trzej są Szerpami. Jednak pozostali konkurenci zrezygnowali już z wyczynowej wspinaczki.

Zobacz też: Lewandowski wyróżniony w klasyfikacji CIES Football Observatory

Rita zapowiedział, iż chce zdobyć górę 25 razy. Wspinaczka w rodzinie himalaisty to już tradycja. W latach 50-ych jego ojciec jako przewodnik, wiódł wyprawy na najwyższe góry świata. Jego brat zdobył Mount Everest 17 razy. Górę te przynajmniej raz zdobyła też większość jego krewnych.

Szerpa po raz pierwszy zdobył górę w wieku 24 lat. Od tamtego czasu wspinał się na nią niemal każdego roku. Rita ma na swoim koncie także zdobycie K-2, Czo-Oju, Manaslu i Lhotse.

Mount Everest przezywa w maju prawdziwe oblężenie. Na górę w tym miesiącu zamierza wspiąć się aż 340 himalaistów.

Zobacz też: Atletico Madryt z pucharem. Gwiazdą Griezman

2 KOMENTARZE

  1. Jest wielu niesamowitych Szerpów,ale rzadko o tym się mówi!Niejeden z nich okazuje się lepszym himalaistą niż niejeden miłośnik wspinaczki tzw.zawodowiec ,obojętnie z jakiego kraju ,mający najlepszy sprzęt ,często uczestniczący w wyprawach wysokogórskich i z dużym doświadczeniem.

Comments are closed.