Czy oni nie mają nic lepszego do roboty? Brytyjski parlament zajmie się polską ustawą o IPN

Wielka Brytania facepalm terroryzm
Wielka Brytania. Facepalm. Zdjęcie ilustracyjne.

W Izbie Gmin odbędzie się 5 czerwca debata na temat polskiej ustawy o IPN zwołana po tym, gdy grupa posłów oskarżyła polski rząd o „przepisywanie historii na nowo” przez kwestionowanie udziału Polaków w mordowaniu Żydów w trakcie drugiej wojny światowej.

Izba Gmin będzie pierwszym parlamentem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który zajmie się wzbudzającą kontrowersje ustawą.

Jak dowiedziała się PAP, dyskusja odbędzie się nie w głównej izbie, ale w Westminster Hall, co wiąże się z nieco niższą rangą polityczną wydarzenia. Dyskusja zakończy się przyjęciem neutralnie sformułowanego stwierdzenia, że „ta izba rozważyła polskie prawo o zniesławieniu”, a wnioski z wystąpień posłów nie będą prawnie wiążące dla brytyjskiego rządu.

O przyznaniu czasu na przeprowadzenie debaty zdecydowała we wtorek parlamentarna komisja zajmująca się rozpatrywaniem propozycji posłów zasiadających w tylnych ławach, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie ani gabinecie cieni. O sprawie jako pierwszy napisał Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”.

Głównym organizatorem debaty jest mający żydowskie korzenie brytyjski poseł Partii Pracy Alex Sobel, który poinformował, że zebrał także poparcie 20 innych deputowanych. W przeszłości 43-letni deputowany, który zasiada w Izbie Gmin od 2017 roku i którego mentorem, z racji rodzinnych przyjaźni był przez lata wykładający socjologię w Leeds Zygmunt Bauman, opowiadał w parlamencie o bezpośrednim wpływie Holokaustu na jego rodzinę, której członkowie m.in. trafili do nazistowskich niemieckich obozów śmierci.

Sobel był również autorem podpisanego przez 64 posłów listu do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, w którym wezwał go do potępienia polskiej ustawy i ostrzegł, że „otwiera ona drzwi do rewizjonizmu historycznego, a nawet potencjalnie do zaprzeczania Holokaustowi”.

„Podczas gdy absolutnie nie chcemy umniejszać cierpienia milionów Polaków podczas nazistowskiej okupacji ich kraju, to nie możemy pozwolić na motywowane nacjonalistycznymi interesami przepisywanie historii na nowo. Wierzymy, że jest naszym obowiązkiem jako narodu utrzymanie prawdziwego zapisu zaangażowania Polski w drugą wojnę światową, na co składa się zarówno uznanie niesamowitych wysiłków Polaków, którzy ratowali ludzi, by nie stali się ofiarami Holokaustu, jak i przestępstw Polaków, którzy kolaborowali (z nazistowskimi Niemcami – PAP)” – napisano w liście.

Posłowie ostrzegli, że nowelizacja ustawy o IPN „nie tylko stanowi zagrożenie dla historycznej prawdy o Holokauście, ale także ma na celu ściganie osób, które poświęciły swoje życie ujawnianiu prawdy o tych przestępstwach”, wskazując m.in. na polsko-amerykańskiego historyka Jana Tomasza Grossa.

„Wzywamy rząd (brytyjski) do wysłania polskiemu rządowi jasnego komunikatu – powtarzającego obawy Funduszu Edukacji o Holokauście (Holocaust Educational Trust) – że zgodnie z brytyjską opinią ta ustawa jest groźbą wobec tych, którzy chcą bronić historycznej prawdy o Holokauście” – zaapelowano.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się głównie politycy opozycyjnej Partii Pracy, m.in. były kandydat na lidera ugrupowania Owen Smith, szef sztabu wyborczego w ostatnich wyborach Andrew Gwynne, jeden z czołowych laburzystów zajmujących się polityką zagraniczną Stephen Kinnock (mąż byłej duńskiej premier Helle Thorning-Schmidt), a także aktywne w walce z antysemityzmem Luciana Berger i Ruth Smeeth.

Pod apelem podpisali się także m.in. Bob Blackman i Paul Masterton z Partii Konserwatywnej, Alistair Carmichael i Layla Moran z Liberalnych Demokratów, a także Chris Law ze Szkockiej Partii Narodowej.

W imieniu szefa brytyjskiej dyplomacji na list odpowiedział wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan, który zaznaczył, że w sprawie ustawy prowadzone jest postępowanie w Trybunale Konstytucyjnym, a prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że przyjęte prawo może być „częściowo niekonstytucyjne”.

Jak dodał, Johnson dwukrotnie podniósł ten temat w bezpośrednich, prywatnych rozmowach z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem podczas spotkań w Sofii (15 lutego) i Londynie (16 marca), a Duncan poruszył tę kwestię ponownie podczas rozmów z wiceministrem spraw zagranicznych Jackiem Cichockim w Londynie (22 marca).

Uchwalona przez Sejm w styczniu nowelizacji ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do trzech lat więzienia. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz, aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca. (PAP)

19 KOMENTARZE

 1. Właśnie!Niech się od**bią od Polski,a zajmą się uchodźcami-nachodźcami ,bo nie wiedzą kiedy od nich dostaną solidnego kopa w dupę! Już je dostają!

  • o to właśnie chodzi, przekierowanie uwagi społeczeństwa na innych … w stanie wojennym jak u nas nie było co do gara włożyć to Urban mówił, że w Nowym Jorku bezdomni na ulicach śpią a u nas nie ma.

   • Podziękujecie zdrajcom za Traktat Lizboński. To dzięki nim macie tyle atrakcji wszelkie matoły.
    Jest git i koliduje jak mawia p. Michalkiewicz. To wszystko co się dzieje, to taki teatrzyk dla tych tabunów niedorozwiniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami. Jak widać Tusk za mało jeszcze dał w dupę tym wszystkim swoim wyborcom i innym matołom.

    Teraz już wiecie wszelkie matoły zwane Suwerenem – głosujące przez 30 lat na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa UB-państwo? Nie dość, że was dymało przez 30 lat to jeszcze sprzedało w niewolę żydowską.
    Myśleliście matoły, że państwo to prezydent, premier, organy, konstytucja? Państwo to struktura przestępcza utworzona przez sowieckich żydów w 1944 za czasów IW/UB/NKWD. A wam matołom tylko nazwy podmieniono, bo skądś wiedziano, że się nie skapniecie (bo jesteście matoły o wielkim mniemaniu o sobie). Dziś w TVP usłyszycie, że ACT 447 to nie dotyczy was matoły albo i nic nie usłyszycie. Będą kpić z Was do końca. Do zgaszenia światła.
    Uczcie się matoły. Na naukę nigdy nie jest za późno.

    • Do kogo to piszesz „WY,matoły o wielkim mniemaniu itd.”?A ty nie jesteś Polakiem?skoro nie ,to się nie produkuj i nie obrażaj wszystkich.Skoro mieszkasz nie wiadomo gdzie,to nie interesuj się Polską i nie praw morałów !Na refleksję nigdy nie jest za późno!!!!!!!

    • Sam jesteś matoł i całe te wypociny , to o tobie właśnie. Gratuluję właściwej samoocen y.

 2. Najlepiej się wszystko widzi i krytykuje u innych.” U Nas cacy,”Przy okazji może, też coś ugryziemy.

 3. kolejni „nasi przyjaciele” … a Morawiecki tak ochoczo wydalał rosyjskich dyplomatów w zwiazku z rzekomym otruciem jakiegoś tam szpiega (bez żadnych dowodów)… i to miało być na znak solidarności z UK… ci nasi politycy to już naprawdę skończone cioty i debile

 4. Wystarczy tylko cofnac sie 70-80 lat by szybko zorientowac sie jakich w Europie Polska miala wrogow, i nie trzeba nawet siegac do ksiazek – wystarczy krotka konwersacja z dziadkiem albo babcia.

 5. Czy te zakute lby nie umieja czytac?? W tej ustawie stoi jak byk : ,, kto wbrew faktom twierdzi…” itd. WBREW FAKTOM ! Qrwa! WBREW FAKTOM!! Jezeli zgodnie z faktami, nikt mu zlego slowa nie powie.

 6. Taka debata by się przydała, tylko trzeba by kogoś z Brytoli porządnie przeszkolić, że u nas już jest ustawa penalizująca negowanie holokaustu, właśnie w ustawie o IPN. Niech no nasz MSZ wreszcie się spisze lub inna Fundacja Narodowa i niech wyślą materiały informacyjne po angielsku tym debilom.
  A tak na marginesie, to jednak niektórzy Żydzi są bezczelni. Człowiek zaczyna się zastanawiać kto w końcu komu życia ratował: Polacy Żydom, czy Żydzi Polakom?

Comments are closed.