Michalkiewicz: Monoteizm politeistyczny

Stanisław Michalkiewicz. Foto: nczas.com
Stanisław Michalkiewicz. Foto: nczas.com

Antoni Słonimski w czasie wojny, a i później też, przebywał w Wielkiej Brytanii, skąd oprócz podziwu dla tego „narodu kupców”, którzy nie wpadali w histerię nawet w obliczu niebezpieczeństwa, wyniósł też sporo krytycyzmu wobec Anglików.

Może nie takiego, jakiemu dał wyraz niemiecki, a właściwie – jak żądają obecnie ormowcy politycznej poprawności – „nazistowski” publicysta, który zarzucał Anglikom, że swoje Imperium budowali przy pomocy podstępu, fałszu i zdrady, podczas gdy Niemcy budują swoje metodą „radosnej wojny”, ale nawet cięższego kalibru.

W swoim „Alfabecie wspomnień” przytacza rozmowę z pewnym Anglikiem, który mu wyznał, że gdyby został postawiony wobec konieczności wyboru, czy zdradzić przyjaciela, czy ojczyznę, błagałby Boga, by pozwolił mu zdradzić ojczyznę. – Znając Boga Anglików – skomentował Słonimski – nie miałem wątpliwości, że takiej modlitwy na pewno nie wysłucha.

Rzeczywiście, coś musi być na rzeczy z tym Bogiem Anglików – o czym mogliśmy się przekonać przy okazji afery z Alfim Evansem, który przez sędziego – sodomitę, został skazany na śmierć głodową pod pretekstem, że dalsze utrzymywanie go przy życiu nie leży w jego interesie.. Uzasadnienie rzeczywiście osobliwe, zwłaszcza w sytuacji, gdyby na organy Alfiego oczekiwały z niecierpliwością jakieś handełesy, robiące w ludzkim mięsie, czyli „ludzinie”.

Jak zauważył Stanisław Lem w „Głosie Pana” – „nawet konklawe można doprowadzić do ludożerstwa, byle postępować cierpliwie i metodycznie”, toteż tylko patrzeć, jak rozmaici „etycy” w rodzaju pani Magdaleny Środziny, czy biegającego po Krakowie za filozofa pana Jana Hartmana, dostarczą patetycznych uzasadnień dla liberalizacji handlu „ludziną” – choćby z racji „zrównoważonego rozwoju”, do jakiego dąży ponura sekta, ukrywająca się pod enigmatycznym szyldem „Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot”.

Jużci – skoro dopuszczalny jest legalny handel wołowiną, to dlaczego nie „ludziną”, skoro i wół i człowiek to tylko „istoty”, niechby nawet „czujące”, niemniej jednak? Zresztą nie tylko etycy zostaną do tego wynajęci, bo przecież nie można się przy tym obejść bez prawników. A ci – jak zauważył poeta – „nigdy nie oszaleją. Świat się będzie już walił, wąż ognia równik oplecie i kontynenty zapali, a oni, ironiści, mędrkowie wykrętów chytrych, wyciągną z teczki paragraf i rozprostują na wytrych”.

Nie inaczej sądził ksiądz profesor Stefan Pawlicki. Pewnego razu uczestniczył w posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, które z jakiegoś powodu się przedłużało, wzbudzając coraz żywszy niepokój księdza Pawlickiego, akurat tego samego wieczoru zaproszonego na kolację. Słynny smakosz wiercił się niespokojnie, wreszcie zabrał się do wyjścia, ekskuzując się zdawkowo i oświadczając, że bez względu na to, jaką decyzję podejmie prześwietny Senat, to „uzasadnienie już znajdą panowie koledzy z Wydziału Prawnego”.

Bo pod ciśnieniem potrzeb handełesów sytuacja zmierza do tego, o czym w wierszu „Gołąb ostatni” napisał wspomniany Antoni Słonimski: „Porwały mnie plemiona zdziczałych tubylców, zbrojne w maczugi światła, strzały laserowe, ponaddźwiękowe dzidy, kobaltowe proce, paraboliczne bębny, flety bioplazmy, wtórujące podskokom sztucznych serc, lub krwawych, wydartych z piersi trupów, jeszcze nie ostygłych”.

Czytaj dalej ->

16 KOMENTARZE

 1. Michalkiewicz tylko z gadowskim puerdolicie a co z tego wynika dla nas ,prawdziwych Polaków? ? Absolutnie nic. Amen.

  • Mało pojętny z ciebie człowiek, więc to ty pie***lisz a nie oni.

   W społeczeństwie potrzebni są ci którzy mówią i ci którzy działają. Jeśli ty tego prostego faktu nie pojmujesz to co chcesz osiągnąć? To podstawa na jakiej opiera się każde społeczeństwo.

   Prosty przykład, szkoda że z tragicznym finałem, ale naoczny:

   Marx, Engels etc. – oni mówili
   Hitler, Stalin etc. – oni działali

   Bez tego podziału nigdy nie było by tego co jest obecnie. Czasami ma on finał korzystny, a czasami tragiczny.

   Zawsze tak to działało i zawsze tak to będzie działać, dlatego DZIĘKUJMY za tych wyciągających wnioski ludzi jak Michalkiewicz, Gadowski, Braun, Karoń – którzy mówią – bo dwóch rzeczy na raz dobrze robić się nie da. Bez tych gadających ci działający nie będą mieli z czym działać, więc najpierw zacznij MYŚLEĆ zanim zaczniesz krzyczeć.

 2. panie stanisławie to oczywiście trafne spostrzeżenia ale raczy pan zapominać że ów wielogłowy bóg w jednej osobie miał już problemy z podzielnością swego błogosławieństwa na pewno w roku 1914 i 1939 ale i przez dwa tysiąclecia nawet na murawie boiska piłki nożnej musi ostro główkować jak tu dogodzić wszystkim

 3. SM niby prawicowy a jak przyjdzie co do czego to się leczy w państwowym szpitalu sorosową chemią zamiast witaminą C u inżyniera Zięby.

  • A skad ma miec kase na prywatny jak go (i was) mecza „ubezpieczeniem zdrowotnym” i podatkami?

  • Płaci przymusowe składki to i Mu się należy.I nie ma tu prawicowość nic do rzeczy absolutny kretynie.Kto cię zatrudnił?Ala wilk niby taka europejska i nienawidzi Putina,a tu jeden z najważniejszych oficjeli tzw.UE mówi,że Putin to jego wieloletni przyjaciel.Stul pysk,poczytaj i przestań walić rozwolnieniem.

 4. Cieszy mnie, że królowa angielska będzie w końcu miała wnuków-czarnuchów. I to w rodzinie. Bardzo mnie to cieszy. Niech to będzie taka mini-kara za tę defiladę zwycięzców bez Wojska Polskiego w ’45.
  Dobrze jaj tak.
  A tak w ogóle to niech lepiej odda Państwu polskiemu teczkę z dokumentami wagi państwowej ukradzioną spod zwłok premiera, gen. Władysława Sikorskiego w ’43 to złodziejskie plemię.

 5. W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

Comments are closed.