Aktualizacja. Eksmitowani lokatorzy z Warszawy dostają odszkodowania. Wiemy ile wypłynie z kieszeni podatnika

Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki (C) oraz członkowie komisji: Łukasz Kondratko (2L), Sebastian Kaleta (L), Jan Mosiński (2P) i rzecznik prasowy Komisji Oliwer Kubicki (P) podczas konferencji prasowej, 21 bm. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwoœci w Warszawie. Briefing poœwiêcony by³ grzywnom na³o¿onym na Hannê Gronkiewicz–Waltz. (obm/am) PAP/Marcin Obara
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki (C) oraz członkowie komisji: Łukasz Kondratko (2L), Sebastian Kaleta (L), Jan Mosiński (2P) i rzecznik prasowy Komisji Oliwer Kubicki (P) podczas konferencji prasowej, 21 bm. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwoœci w Warszawie. Briefing poœwiêcony by³ grzywnom na³o¿onym na Hannê Gronkiewicz–Waltz. (obm/am) PAP/Marcin Obara

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom czterech zreprywatyzowanych nieruchomości warszawskich przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43. (PAP)

Przewodniczący komisji Patryk Jaki poinformował na konferencji prasowej, że komisja podjęła siedem decyzji odszkodowawczych, które dotyczą czterech adresów. Przyznane lokatorom odszkodowania wynoszą od 7 tys. zł do ponad 29 tys. zł.

Ponadto komisji zdecydowała o przyznaniu zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł Marii Brzeskiej, córce zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej.

„Uznaliśmy, że to zadośćuczynienie powinno wynosić kwotę wnioskowaną, chociaż i tak to jest kwota mała za te wszystkie krzywdy, które spotkały panią Marię Brzeską, dlatego jednocześnie rozpatrywany jest także wniosek o odszkodowanie” – powiedział Jaki.

Czytaj także: Najnowszy Sondaż. PiS dalej na czele, Nowoczesna i PSL poza sejmem! Kukiz na krawędzi

Jaki podkreślił, że w ocenie komisji wszystkie wnioski o odszkodowanie z tytułu podwyżki czynszu po reprywatyzacji zasługiwały na uwzględnienie w całości i zostały poparte przez wszystkich członków komisji.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta powiedział PAP, że komisja weryfikacyjna przyznaje odszkodowania za poniesione szkody, czyli np. nadpłacony czynsz w wyniku podwyżek po reprywatyzacji. Natomiast zadośćuczynienie związane jest ze szkodą niematerialną, taką jak np. poczucie krzywdy, utracone poczucia bezpieczeństwa, presja i przemoc psychiczna. Lokatorzy mogą jednocześnie wnioskować zarówno o odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie.

Przyznawanie odszkodowań i zadośćuczynień stało się możliwe dzięki nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej uchwalonej na początku br.

Przewodniczący komisji podkreślił, że poniedziałkowe decyzje komisji „to jest tylko symboliczny początek”. „Chcemy dać bardzo jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwość, że dobro zawsze zwycięża, będziemy starali się na tyle, na ile jest to możliwe pomagać ludziom, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku reprywatyzacji” – powiedział Jaki.

Zwrócił też uwagę, że decyzja komisji jest ostateczna, jednak miasto ma 14 dni na złożenie skargi wobec decyzji. „Jeśli w przeciągu 14 dni miasto nie złoży skargi na tę decyzję, to ci ludzie będą mogli zgłosić się po wypłaty” – podkreślił.

„Apeluję do miasta, aby chociaż w tej sprawie zachowało się przyzwoicie i nie składało skargi na tę decyzję” – oświadczył Jaki.

Podkreślił, że komisja już pozyskała „od różnych osób, które dorobiły się na reprywatyzacji, około 5 mln zł”. „Tyle pozyskaliśmy i dzisiaj z tych środków wypłacamy te odszkodowania” – powiedział Jaki.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, przewodniczący komisji wyjaśnił, że miasto wypłaca odszkodowania dla lokatorów ze swojego budżetu ogólnego. Ale, jak podkreślił, do budżetu miasta trafiły i będą trafiać środki, które komisja zdobyła w toku wydawanych decyzji ws. badanych reprywatyzacji stołecznych nieruchomości.

Czytaj także: Pomalowali Baumana. Stalinowca promowanego przez żydowskie centrum propagandy Polin

„Z tej puli, którą zdobyła komisji (miasto) ma prawo wypłacić te środki. To jest około 200 tys. zł, a na prawników obsługujących komisję, którzy torpedują nasza pracę, miasto wydało 700 tys. zł” – dodał Jaki.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk pytany przez PAP, czy miasto odwoła się od postanowienia komisji, powiedział, że ratusz „czeka na pisemne uzasadnienie i pełne materiały, aby zapoznać się z przesłankami, którymi kierowała się komisja weryfikacyjna”. „Wtedy też będziemy mogli odnieść się do poszczególnych spraw” – podkreślił rzecznik ratusza.

Jak mówił, zbyt mało informacji płynie z „przekazu medialnego”.

„Jako organ miasto musi opierać się na obowiązujących przepisach, żeby móc odnieść się (do decyzji komisji) musi mieć dokument. Decyzje, o których dzisiaj mówiła komisja, muszą do nas wpłynąć. Wtedy będziemy mogli je przeanalizować i odnieść się do nich” – podkreślił Milczarczyk.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.(PAP)

Czytaj też: Wałęsa zwyzywał dziennikarza od głupków. I nie wiedział jak ma pomóc niepełnosprawnym

16 KOMENTARZE

 1. Dlaczego odszkodowania idą z naszych pieniędzy? A gdzie jest hajka?Toż to jej robota i to ona z własnej kieszeni/a ma ją baaaardzo głęboką/powinna ponosić koszty!!!!Przestańcie okradać uczciwych ludzi!KIEDY TO SIĘ SKOŃCZY?

  • Pomogę Ci to wyjaśnić. Po pierwsze to jest git i koliduje jak mawia p. Michalkiewicz bo Gliński z UD/PiS dał 100 mln zł waszej kasy matoły na odnowienie grobu między innymi żydowskiego mordercy płk. UB Józefa Różańskiego. To wszystko co się dzieje, to taki teatrzyk dla tych tabunów niedorozwiniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami. Jak widać Tusk za mało jeszcze dał w dupę tym wszystkim swoim wyborcom i innym matołom.

   Przykład z Łukaszenką jest wprost genialny. Jeden człowiek przed którym żydzi kucają. Wystarczy zdecydowanie. Na tym przykładzie widać, że to nie żydzi, nie Amerykanie są winni waszego nieszczęścia Polacy tylko ci „nasi/wasi” przywódcy i inni wybierani przez Suwerena zasrańcy – NIKT INNY!
   Jakoś Łukaszenki nikt nawet nie śmie zapytać o bez-spadkowe mienie czy inny Polin.
   A tak się z niego naśmiewali. Teraz okazało się, że to on jest Mężem Stanu a oni to popierdułki jakieś.

   Teraz już wiecie wszelkie matoły zwane Suwerenem – głosujące przez 30 lat na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa UB-państwo? Nie dość, że was dymało przez 30 lat to jeszcze sprzedało w niewolę żydowską.
   Myśleliście matoły, że państwo to prezydent, premier, organy, konstytucja? Państwo to struktura przestępcza utworzona przez sowieckich żydów w 1944 za czasów IW/UB/NKWD. A wam matołom tylko nazwy podmieniono, bo skądś wiedziano, że się nie skapniecie (bo jesteście matoły o wielkim mniemaniu o sobie). Dziś w TVP usłyszycie, że ACT 447 to nie dotyczy was matoły albo i nic nie usłyszycie. Będą kpić z Was do końca. Do zgaszenia światła.

   A, jeszcze jedno. Gliński z UD/PiS dał 100 mln zł na odnowienie grobu między innymi żydowskiego mordercy płk. UB Józefa Różańskiego (wcześniej Goldberg) (zam. ul. Sędziowska 10 w Warszawie) na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Za wasze pieniądze, matoły, odnawiane są groby zbrodniarzy żydowskich jak ten wspomniany, co chciał zamordować asa lotnictwa polskiego, człowieka bez skazy, Stanisława Skalskiego.

   Uczcie się matoły. Na naukę nigdy nie jest za późno.

 2. Dlatego, ze przestepstwo dokonane zostalo przez urzednikla ,a za to odpowiada skarb panstwa.Pozniej, jezeli prezydent Warszawy postawiona zostanie w stan oskarzenia, mozna w postepowaniu karnym , wlaczyc dodatkowe wnioski o obciazenie oskarzona kosztami jakie poniosl skarb panstwa i sciagana to z jej majatku, jezeli sad wyda taki wyrok.

 3. Powiem krótko: państwo z tektury. A za tym parawanem z tektury siedzą QRWA, ZŁODZIEJ I POSTĘPAK.
  I tak sobie kombinują. Nawet jak wykryją nasze przekręty, to i tak … państwo za nie zapłaci. Żyć nie umierać.
  Ale nie narzekajmy. Mamy to co chcieliśmy. Co proszę, nie wszyscy tego chcieliśmy? A kogo to obchodzi. Mamy przecież nowa religię demokrację, której wszyscy chcieliśmy.

Comments are closed.