Rabują nas z okazji rocznicy niepodległości? Prezent czy inflacyjna sztuczka

Nowa pięciozłotówka. Fot. NBP
Nowa pięciozłotówka. Fot. NBP

Narodowy Bank Polski wyemituje specjalne 5-złotowe monety z okazji setnej rocznicy niepodległości Polski. Ich ilość wyniesie 38 milionów 424 tysięcy sztuk „tak aby moneta trafiła do każdego Polaka”. Jubileuszowa moneta właśnie zaczęła wchodzić do obiegu.

Czytaj także: Wałkowali Zuckerberga. „To się już więcej nie powtórzy” – obiecał szef Facebooka

Wartość monet to ponad 192 miliony złotych. W komunikacie NBP nie ma informacji czy taka sama ilość waluty zostanie wycofana z obiegu. Jeśli nie, to znaczy, że Polacy, z okazji dnia niepodległości zostaną na taką sumę uderzeni po kieszeni. Byłoby to zgodne z polityką „osłabiania złotego” prowadzoną przez NBP, który ma „problem” ze zbyt dużą ilością euro, co wpływa na aprecjację polskiej waluty. To z kolei może prowadzić do wzrostu względnej wartości polskiego długu. By tego uniknąć NBP od wielu miesięcy prowadzi politykę inflacyjną. A inflacja to nic innego jak podatek emisyjny, którego częścią jest moneta wybita z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na każdej monecie znajdzie się napis okolicznościowy „100-lecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości”. Rewers i awers jest podobny do standardowej 5-złotówki.

– Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy
– pisze w okolicznościowym folderze Prezes NBP prof. Adam Glapiński, pomysłodawca monety.

Monety trafią do normalnego obiegu. Trafimy na nie podczas codziennych zakupów. Można też będzie je kupić w jednym z oddziałów Pocztu Polskiej, NBP lub po prostu w siedzibie niektórych banków.

Czytaj także: Izrael oburzony piosenką składa oficjalną skargę. „To antysemityzm!”

48 KOMENTARZE

 1. Ktoś was zmusza do kupowania tych monet? Kupcie sobie złote ruble, będziecie szczęśliwi.

  • brak słów. ale skoro spełniasz swoje zyciowe porażki wylewajac te dyrdymaly w komentarzu i sprawia ci do ulgę to powodzenia.

  • brak słow, możesz nie kupować, ale i tak zostałaś okradziona; rozumiesz jak działa inflancja ?

   • Dlatego mówię – złote ruble nie podlegają inflacji. Po co trzymacie kasę w złotówkach? Soros wam każe?

  • „ale wilk”wystarczy, że ty jesteś szczęśliwy, że w rublach ci płacą!!!

  • w rzeczy samej. N. czasowi przeszkadzają okolicznościowe monety, w dodatku z okazji raz na 100 lat. . Przedtem takowych w życiu nie było…Prawdaż?????? Cholercia.

  • Pani wypowiedź jak nic potwierdza zasadę, że gdyby socjaliści znali się na ekonomii to przestali by być socjalistami.

 2. 11 listopada 1918 roku w Polsce wprowadzono demokrację. Dlatego prawiczki tęsknią za zaborami i caratem.

  • Demokrację? Nic podobnego. W Polsce 11 listopada nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną zwierzchniej władzy nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, niepodległość ogłoszono 7 października.

  • WSZYSCY podpisuja sie dwiema rekami, choc w dalszym ciagu istnieje grozba reinkarnacji tego debila.

  • to troll, w każdym zdaniu się kompromituje a nawet nie przeczytało artykułu.

 3. Tak sobie mysle ze ‚ala wilk’ jest przedstawicielem ponad 90% naszego spoleczenstwa! Nie kupi nowej 5 zlotowki i inflacji nie bedzie!!!
  To pokazuje ile warta jest dzis edukacja i debata z takim debilem!

 4. Gratuluję wiedzy ekonomicznej. Ta emisja niczego nie zmieni bo te 40mln monet nie będzie rozdane darmo, ani w postaci pożyczek tylko jako narzędzie wymiany pieniądza. Tak jak wysztkie piatkie przed i po.

  • Gratuluję wiedzy ekonomicznej. Te pieniądze zwiększą inflancję niezależnie od tego czy zostaną rozdane za darmo czy rząd je ‚rozda’ w formie płatności – dla budżetówki, emerytury, inwestycje rządowe. Trafią do gospodarki i już. Inflacja rośnie.

  • kk – ty nieuku, przecież to nie jest „zwykły towar” tylko WALUTA, póki co nie jest w Polsce tak, że możesz sobie bez większego skrępowania wybierać za pomocą czego chcesz zapłacić w Polsce podatek i sobie rozkładasz ryzyko kursowe itp., a więc skoro podaż WALUTY wzrośnie, to spadnie jej wartość, czyli będziesz musiał STRACIĆ w obrocie gospodarczym w związku z pozyskaniem WALUTY na zapłatę podatku.

   • No to jaki problem kupuj złote ruble, ktoś ci każe oszczędzać w złotówkach?

   • Pierdolicie Hipolicie: „przecież to nie jest „zwykły towar” tylko WALUTA”. Waluta jest takim samym towarem jak marchewka i pieluchy – rzucisz więcej na rynek cena spadnie.
    Żydomasonokmuchy, po zawiązaniu spisku na Jeckyl Island znanego pod nazwą Rezerwy Federalnej, zakończyły złoty wiek $ wymienialnego na Au. Za likwidacją parytetu złota przyszła, nieznana wcześniej, inflacja, więc ta ż-m-k-banda wymyśliły, że niewielki spadek wartości pieniądza jest korzystny dla gospodarki, a Jnusze i Grażyny wierzą w to pierdolenie o Szopenie.

 5. Taka ilość nie ma żadnego wpływu na inflację zastanówcie się trochę. Na litość boską… Gratuluję wiedzy ekonomicznej

  • pierdolnij łbem o beton tłumoku, mniemający się za posiadacza wiedzy ekonomicznej ROTFL. Zapamiętaj raz na zawsze: PRZY BRAKU WYMIENIALNOŚCI WALUTY NA ZŁOTO KAŻDA WPROWADZONA JEDNOSTKA WALIUTOWA NIEPOKRYTA WZROSTEM PRODUKCJI GENERUJE INFLACJĘ. EOT ekonomiczna popierdółko.

 6. NBP kreuje inflacje a rząd usprawiedliwia podwyżki cen i podatków ta inflacją.

 7. Brak slow odkryl nowe prawo ekonomii. Przeslijcie to Morawieckiemu od dzis ‚taka ilosc’ nie ma wplywu na inflacje!!! Skoro tak to mozna ‚taka ilosc’ produkowac codziennie i wszystkie problemy Morawieckiego rozwiazane!!!

  • Ten „gupek” niczego nie odkrył! Powtarza jedynie jak małpa to co wymyślili dla ogłupienia ludu prostego założyciele Rezerwy Federalnej. Tym samym potwierdza teorię Einsteina w kwestii… nieskończoności ludzkiej głupoty;-)

  • dokładnie tak; swoją drogą – jak odbywa się wprowadzanie monet do obiegu?

 8. Na wszelki wypadek nie pobieranie zomowskich emerytur i innych darmowych pieniędzy bo to zwiększa inflację. Wszystkie pieniądze które są rozdane z państwowej kasy to inflacja. Tylko odpisy od podatku i lewe kredyty budują dobrobyt w waszym POwyginanym rozumieniu. Balcerowicz był by dumny.

 9. KAZDA emisja pieniądza, nie mająca pokrycia w produkcji, generuje inflację! Inflacja to najzwyklejsze podpierdalanie kasy z kieszeni ludu prostego. Jak 01.01 masz w kieszeni stówę to możesz za nią kupić litr dobrej voody. Przy 5% inflacji rocznej z tej stówy 31.12 będziesz miał w kieszeni de facto ten sam banknot, ale kupusz za niego tylko 950ml voody, ergo: państwo zayebało każdemu łosiowi piątaka, czyli 50g. W doopie mam takie, QM, złodziejskie państwo, które zapierdala mi rocznie 50g z każdego litra. Grażyny i Janusze poniały? Ni hooya sibie:-(

  • Przecież za czasów waszego idola Wilczka była hiperinflacja którą zlikwidował dopiero lewak Balcerowicz.

Comments are closed.