Izrael chce wsadzać do więzienia za robienie zdjęć i filmów pokazujących łamanie praw człowieka przez swoich żołnierzy

izrael wojsko palestyna
Izraelskie wojsko. / Dostawca: PAP/Abaca

Izrealski Ministerialny Komitet ds. Prawodawstwa ma debatować w niedzielę projekt, który zakaże dokumentowania przypadków łamania praw człowieka popełnianych przez izraelskie wojsko na Palestyńczykach w Strefie Gazy.

W czwartek izraelski dziennik „Israel Hayom”, wyjaśniał że Robert Ilatow, przewodniczący bloku „Israel Beiteinu” w Knesecie, zaproponował projekt ustawy, który reguluje te właśnie kwestie.

Zgodnie z zapisami projektu „każdy, kto robi wideo lub zdjęcia, lub nagrywa żołnierzy izraelskich w trakcie wykonywania swoich obowiązków, w celu zakłócenia morale obywateli i żołnierzy, zostanie skazany na pięć lat więzienia”.

„W przypadku, gdy zostanie to zrobione w celu destabilizacji państwa, sprawca zostanie skazany na 10 lat więzienia” – dodano. Nie trudno się domyślić, że tak obszerne ujęcie zarzutów wobec sprawców, sprawi, że nowa ustawa będzie mogła być wykorzystywana politycznie.

Warto przeczytać: Izrael wybuduje tysiące domów na okupowanych terenach. Palestyńczycy są wściekli

Ustawa w kolejnym punkcie zabrania udostępniania filmów i zdjęć w Internecie, w tym oczywiście w mediach społecznościowych. Izraelski poseł Ilatow powiedział, że projekt jest „reakcją lewicowych środowisk na ujawnianie izraelskich praktyk skierowanych przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy”.

„Izrael od dawna boryka się z niepokojącym zjawiskiem; przykładem jest dokumentacja działań żołnierzy armii izraelskiej, przez nagrywanie i robienie zdjęć przez organizacje wrogie Izraelowi i sprzyjające Palestyńczykom” – uważa pomysłodawca nowej ustawy.

Jak dodał „większość z tych organizacji otrzymuje wsparcie od organizacji i rządów antyizraelskich, które później wykorzystują te treści, by zaszkodzić Izraelowi”. „Aby żołnierze mogli wykonywać swoje obowiązki, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki” – argumentuje ogólnikowo swój pomysł Ilatow.

Zobacz też: Pakistański wojskowy grozi Żydom: „Jesteśmy w stanie zniszczyć Izrael w ciągu 12 minut, gdyby była taka potrzeba”

Źródło: middleeastmonitor.com/nczas.com

7 KOMENTARZE

  1. Przykro się czyta, gdy” ciemnota „po przez sianie strachu i kar wraca.Trzeba uważać, bo szarańcza spustoszenia”logicznego myślenia”, rozprzestrzenia się globalnie.
    Jeśli ktoś już raz z logicznego myślenia skorzystał, do „ciemnoty”nie dołączy i to jest pokszepiajace.

  2. żydzi mieli znakomitą szkołę , nauczyli się od Niemców jak mordować i przeprowadzać czystki etniczne, w czasie II Wojny Światowej. Teraz wykorzystują nabytą wiedzę. Tylko, że Hitler wyganiał żydów z ziemi niemieckiej , a oni mordują i wypędzają Palestyńczyków z Palestyny.

  3. czy czasem Hitler tuż przed inwazją na Polskę nie wprowadził takiego przepisu? A jewropa tak broniąca demokracji w Polsce coś powie na temat naziżydów?

  4. Wiele nauczyli się od niemieckich nazistów. Zbrodnie wojenne dokumentować może jedynie okupant i oprawca.

  5. I slusznie. Przeciez pokazywanie grzechow Izreala to antysemityzm, a przeciez nie ma wiekszego zla niz antysemityzm, nie?

  6. Czytajcie raz jeszcze – to MINISTERIALNY KOMITET DO SPRAW PRAWODAWSTWA, czyli jak z tego wynika, gowno sie znamy na obrzezanym z logiki prawie, ktore tam obowiazuje. Ciekaw jestem, czy zabronia fotografowac majacego nastąpić „przyznania” im 400 bilionow talarkow ?
    Istnieje obawa, ze przypadkowi swiadkowie popelnia dosc modne akty „samobojstwa”.

Comments are closed.