Lżyli Jezusa i dostali odpowiedź. Obsceniczna sztuka przerwana przez Przyzwoitych Ludzi. Interweniowała policja [VIDEO]

Sztuka
Sztuka "Nasza przemoc, wasza przemoc" została przerwana.

Obsceniczna sztuka „Nasza przemoc, wasza przemoc” w teatrze Husa na provazku w Brnie została w sobotę przerwana przez protestujących. Policjanci wyprowadzili część przeciwników spektaklu; druga grupa gwizdami starała się zakłócić zakończenie przedstawienia.

„Nasza przemoc, wasza przemoc” jest tym samym przestawieniem teatralnym, które wzbudzało kontrowersje w Polsce, gdy tę sztukę Chorwata Olivera Frljicia wystawiano jesienią 2016 roku na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Po rozpoczęciu sobotniego przedstawienia w Brnie na scenę wtargnęła prawie trzydziestoosobowa grupa z ruchu Przyzwoici Ludzie. Jej członkowie utworzyli na scenie łańcuch i przeszkadzali aktorom w kontynuowaniu spektaklu – opisała sytuację agencja CTK. Gwizdali na piszczałkach. Z kolei część widowni wspierała aktorów okrzykami „Przyzwoici Ludzie – idźcie do domu”.

„Na scenę weszliśmy po jakichś dziesięciu minutach, bo chcieliśmy wytrzymać i zobaczyć, o czym jest ta sztuka. Od dziesiątej minuty był to bałagan, perwersja, więc weszliśmy na scenę” – powiedział CTK szef ruchu Zdenek Pernica, który jest trzykrotnym mistrzem Czech w kick-boxingu i kieruje agencją ochrony.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych Przyzwoici Ludzie to „organizacja ekstremistyczna”.

Wezwany został oddział negocjacyjny policji i w efekcie protestujący opuścili scenę, a aktorzy mogli kontynuować przedstawienie.

„Wezwało nas kierownictwo teatru i służba porządkowa. Otrzymaliśmy informację, że wewnątrz jest grupa widzów, która nie respektuje przepisów, a ochrona nie jest w stanie sobie z tym poradzić” – powiedział CTK rzecznik policji Pavel Szvab.

Zapowiedział, że tożsamość osób, które naruszały porządek w teatrze, zostanie przekazana organom administracyjnym. „Później będziemy analizować zapisy wideo i sprawdzać, czy nie doszło do naruszenia jakichś przepisów” – dodał.

Po wyjściu z teatru Przyzwoitych Ludzi zostali tam aktywiści chrześcijańscy, którzy głośno modlili się, gdy na scenie pojawiali się nadzy aktorzy, a podczas sceny kulminacyjnej krzyczeli „Nie obrażajcie Pana Chrystusa” – opisuje zdarzenie CTK. Ochrona wyprowadziła z teatru 15 osób.

„Musimy się nauczyć walczyć za naszą wiarę i naszego Boga, bo jeżeli ktoś w ten sposób go obraża i pokazuje, że nasz Bóg kogoś gwałci, to jest to bluźnierstwo najwyższej miary” – powiedziała przedstawicielka grupy chrześcijańskich działaczy Iva Spytkova.

Przed gmachem teatru protestowano jeszcze przed rozpoczęciem przedstawienia, a policjanci w obawie przed ewentualnym zaognieniem sytuacji wyprowadzili widzów z gmachu inną drogą, a nie przez główne wyjście.

Sztuka „Nasza przemoc, wasza przemoc” została pokazana w ramach trwającego w Brnie festiwalu Świat teatru. „Jej finałem jest scena, w której aktor mający na głowie cierniową koronę schodzi z krzyża zbudowanego z beczek po benzynie i półnagi kładzie się na leżącej na brzuchu kobiecie” – napisała CTK. Ta scena jeszcze przed sobotnim spektaklem wywoływała sprzeciw Kościoła katolickiego, niektórych środowisk politycznych oraz wielu obywateli.

Według czeskiej agencji Frljić należy do uznanych reżyserów europejskich, a jego inscenizacje często prowokują szeroką debatę publiczną lub kończą się skandalami. Tematem jego sztuk są między innymi stosunki Zachodu z krajami Bliskiego Wschodu.

Festiwal Świat teatru w Brnie potrwa do 30 maja.

PAP

17 KOMENTARZE

 1. Co się dziwić,że niektóre nasze aktorzyny nie dostają dotacji na swoje zboczone pierdy i płaczą i skarżą się gdzie tylko się da!

  • Korzystać z praktyki żołnierzy NSZ. Piszę od lat, że najlepsze lekarstwo na wszelkie śmiecie i to bez skutków ubocznych to wg rozdzielnika NSZ – dostać 20 kijów na gołą d…. Tak bez zastanawiania. Po tygodniu ewentualna poprawka i tak aż do skutku.
   Aż zmądrzeje.

 2. Pozom typowego patologicznego marksistowskiego lewactwa wprost z rynsztoka i zakładów psychiatrycznych.

 3. No jakieś granice to jednak trzeba wyznaczyć. Gdyby ten lewak wystawił w kraju muzułmańskim sztukę o Mohamedzie gwałcącym 12 letnią Aiszę (co było faktem), to, jak nic by go zlinczowali. Dlatego tam nie jeździ „wywoływać dyskusji o relacjach”, a że chrześcijan można lżyć, to sobie gnój używa ile wlezie. Efekt jest taki, że prawdziwie pokręconych muzułmanów nikt nie rusza, a przyzwoitych chrześcijan się bezkarnie opluwa. Nie ma rady, albo się postawi jakieś wyraźne granice, albo efekt będzie taki, że i chrześcijanie się zradykalizują.

 4. Dokładnie, gorąco zachęcam pana Frljić do wystawienia podobnej sztuki o Mahomecie. Jeśli facet ma jaja i na serio pragnie prowokować, to zdecydowanie powinien to zrobić ! Odwagi, gościu!!! :-D (*żadna mała fatwa/ dżihad nie powinny go zniechęcać ani śmieć stać na drodze wolności prawdziwej sztuki przez małe „p”, małe „m”)

 5. Chrześcijanie, oko za oko, ząb za ząb taka powinna być reakcja a szybko skończą się prowokacje.

 6. Kto płaci za takie sceniczne knoty? A jeśli widz płaci, to niech siedzi i patrzy. Tylko trzeba rozdawać torebki na rzygowiny…

 7. Jebac chorwackie ścierwo. Chętnie bym mu zapierdolil w ryj. Gdzie ta kurwe można spotkać. Bo to juz przechodzi ludzkie pojęcie. Polacy ruszmy kurwa dupska i gonmy to jebane ścierwo!!!!

 8. Ależ bym tej kurwie gole zajebal po jajach. Kominiarka na łeb ,kop w jaja i bym spierdolil z teatru. Jeśli taki przybytek można nazwać teatrem. Fridic to dziwka. Ludzki śmieć.

Comments are closed.