Antyunijny rząd jednak powstanie! Zaskakujący i nagły zwrot akcji we Włoszech

Włochy fot Wikipedia cc30 autor Alessio Damato
Włochy fot Wikipedia cc30 autor Alessio Damato

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd i Liga zawarły porozumienie w sprawie powołania rządu politycznego z premierem Giuseppe Conte na czele – ogłosili w czwartek liderzy obu ugrupowań Luigi Di Maio i Matteo Salvini w wydanej nocie. Desygnowany w poniedziałek na premiera tymczasowego rządu technicznego Włoch Carlo Cottarelli zrezygnował w czwartek z misji jego utworzenia. Wyjaśnił, że nie ma potrzeby jego powołania, gdyż zawarte zostało porozumienie ws. rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi.

Do Pałacu Prezydenckiego udał się najpierw kandydat na premiera technicznego rządu tymczasowego Carlo Cottarelli, by na ręce szefa państwa Sergio Mattarelli złożyć rezygnację z misji utworzenia gabinetu.

Cottarelli złożył rezygnację na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. W krótkim oświadczeniu dla mediów podkreślił, że dzięki powołaniu rządu politycznego uniknie się rozpisania ponownych wyborów.

Na czele rządu antysystemowego Ruchu i prawicowej Ligi stanie profesor Giuseppe Conte, który został wezwany do Pałacu Prezydenckiego na godzinę 21. Otrzyma wówczas oficjalną nominację, drugą w tych dniach. Z poprzedniej misji zrezygnował.

To już druga próba powołania rządu Giuseppe Conte w tych dniach. Poprzednia zakończyła się fiaskiem w związku z kontrowersjami wokół kandydatury przeciwnika euro Paolo Savony na ministra finansów. (PAP)

Comments are closed.