Tureckie samoloty bombardują Kurdów

Recep Tayyip Erdoğan. Foto: PAP/EPA
Recep Tayyip Erdoğan. Foto: PAP/EPA

Turecka armia poinformowała w sobotę na Twitterze, że jej samoloty bojowe „unieszkodliwiły” co najmniej 15 bojowników nielegalnej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na północy Iraku i w prowincjach Tunceli i Siirt na południu Turcji.

Nalotów dokonano w piątek i sobotę.

Siły tureckie regularnie przeprowadzają ataki powietrzne na cele PKK przez granicę z północnym Irakiem, gdzie bojownicy mają swe bazy w górach Kandil.

Reuters zauważa, że tureckie władze często używają czasownika „unieszkodliwić” w komunikatach o atakach na bojowników kurdyjskich i nie precyzują znaczenia tego określenia. Generalnie jednak jest ono rozumiane jako odpowiednik zabicia, ranienia lub pojmania.

Zdelegalizowana w Turcji separatystyczna PKK, uważana za organizację terrorystyczną przez USA, UE i przez Ankarę, prowadzi od 30 lat partyzancką walkę z Turcją o kurdyjską autonomię, głównie na południowym wschodzie kraju. W walce tej zginęło ok. 40 tys. ludzi.

Armia turecka poinformowała też w sobotę o śmierci dwóch swoich żołnierzy i jednym rannym w następstwie ataku rakietowego PKK na ich pojazd w północnym Iraku. (PAP)