Antyimigrancka partia wygrywa wybory w kolejnym europejskim państwie

Plakat z kampanii węgierskiego rządu. Foto: twitter
REKLAMA

Opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy wygrywa niedzielne wybory parlamentarne. Jak poinformowała państwowa komisja wyborcza, po przeliczeniu 75 proc. głosów partia Janszy ma poparcie wynoszące 25,2 proc.

Centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS) zajmuje drugie miejsce z wynikiem 12,7 proc. Na trzecim miejscu plasują się Socjaldemokraci (9,9 proc.), na czwartym z wynikiem 9,4 proc. socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara, a na piątym Zjednoczona Lewica (9,1 proc.).

REKLAMA

Zgodnie z tymi wskazaniami SDS może liczyć na 25 mandatów w 90-miejscowym parlamencie, LMS na 13, a SMC na 10, podobnie jak Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci.

Wstępne wyniki wyborów w Słowenii mają zostać opublikowane w niedzielę późnym wieczorem.

Jeśli wyniki częściowe się potwierdzą, będzie to oznaczać, że zgodnie z oczekiwaniami żadne z ugrupowań nie ma szans na samodzielną większość i w Słowenii będzie musiał powstać rząd koalicyjny.

Według komentatorów w toku negocjacji może powstać koalicja z wykluczeniem partii Janszy. Przed wyborami wiele partii – SMC, Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci, a także liberalny Sojusz byłej premier Alenki Bratuszek i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii – deklarowało, że nie chce tworzyć z SDS politycznego sojuszu.

Jansza sprawował urząd premiera dwukrotnie, w latach 2004-2008 i 2012-2013. Jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana, który podobnie jak Jansza sprzeciwia się imigracji.

Ewentualny gabinet z Janszą na czele oznaczałby, że w Unii Europejskiej przybył kolejny rząd wypowiadający się przeciwko przyjmowaniu migrantów. W 2015 roku, w szczytowej fazie kryzysu migracyjnego, przez terytorium Słowenii w drodze do Europy Zachodniej przeszło ok. 500 tys. migrantów. Obecnie, według oficjalnych danych, w kraju przebywa łącznie 1000 uchodźców i osób starających się o azyl.

Przyszły rząd Słowenii będzie musiał zmierzyć się z zadaniem prywatyzacji największego państwowego banku, Nova Ljublanska Banka. Ustępujący gabinet zgodził się na jego sprzedaż w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na pomoc państwa dla tej instytucji finansowej w 2013 roku. Nowy rząd będzie się musiał także zająć reformą niewydolnego państwowego sektora ochrony zdrowia i systemu emerytalnego.

Do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych uprawnionych było 1,7 mln spośród 2 mln mieszkańców Słowenii. (PAP)

REKLAMA