Fatwa w Afganistanie. Wreszcie zakazali ataków samobójczych.

W wyniku zamachu w stolicy Afganistanu, Kabulu, zginęło 25 osób a dziesiątki są ranne. Foto: PAP/EPA
W wyniku zamachu w stolicy Afganistanu, Kabulu, zginęło 25 osób a dziesiątki są ranne. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rada Ulemów Afganistanu, czyli najwyższa władza religijna kraju, wydała fatwę zakazującą ataków samobójczych. Według muzułmańskich uczonych w zakresie prawa i teologii takie ataki są sprzeczne z prawem islamskim, szariatem.

Zgodnie ze stanowiskiem ulemów „niewinni afgańscy mężczyźni, kobiety oraz dzieci są ofiarami wojny”.

REKLAMA

Rada wezwała strony konfliktu w Afganistanie, zarówno siły rządowe jak i talibów oraz pozostałych walczących bojowników, do zawieszenia broni i negocjacji pokojowych.

Jak zaznacza Associated Press, to pierwszy przypadek, kiedy Rada Ulemów Afganistanu wystosowała taki apel.

Ulemowie poinformowali o nowym prawie na zebraniu w stołecznym Kabulu. Wzięło w nim udział blisko 2 tys. osób z całego Afganistanu.

W Afganistanie regularnie dochodzi do zamachów samobójczych. Przeprowadzają je najczęściej talibowie oraz bojownicy Państwa Islamskiego (IS), którzy kontrolują część terytorium państwa.

W związku z rozpoczęciem przez talibów wiosennej ofensywy w ostatnich miesiącach zintensyfikowały się walki w Afganistanie. Przemoc w tym kraju nasiliła się, odkąd prezydent USA Donald Trump przedstawił w sierpniu 2017 roku bardziej agresywną strategię; dowodzone przez USA wojska przeprowadzają więcej ataków lotniczych, a talibowie odpowiadają zamachami bombowymi, zasadzkami i atakami na afgańskie siły bezpieczeństwa.

(PAP)

REKLAMA