Świat na krawędzi wojny. Iran zacznie wzbogacanie uranu. Izrael odpowiada: „Nie pozwolimy!”

Ali Chamenei / Flickr
Ali Chamenei / Flickr

Iran rozpoczął prace nad infrastrukturą potrzebną do budowy zaawansowanych technologicznie wirówek wzbogacających uran w zakładzie położonym w pobliżu miasta Natanz w środkowym Iranie – powiedział we wtorek szef agencji energii atomowej Iranu Ali Akbar Salehi.

Według Salehiego działania Iranu będą mieściły się w ramach porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku przez Iran oraz sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy).

W ramach tego porozumienia Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod znakiem zapytania postawiła jednak ogłoszona 8 maja decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu z porozumienia Stanów Zjednoczonych.

Salehi zaznaczył, że Iran opracował także infrastrukturę do produkcji energii elektrycznej w zakładzie Natanz.

Decyzję Iranu skomentował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który powiedział, że nie jest zaskoczony krokiem reżimu w Teheranie i nie pozwoli mu zdobyć broni nuklearnej.

„Dwa dni temu ajatollah (Ali) Chamenei oświadczył, że jego intencją jest zniszczenie państwa Izrael. Wczoraj powiedział, jak to zrobi, poprzez nieograniczone wzbogacanie uranu w celu wyprodukowania arsenału broni jądrowej. Nie jesteśmy zaskoczeni, nie pozwolimy Iranowi zdobyć broni nuklearnej” – powiedział Netanjahu.

Według ministra obrony Izraela Awigdora Libermana irańska decyzja o wzbogacaniu uranu jest przejawem „histerii i paniki”.

We wtorek cytowany przez irańską agencję Fars rzecznik organizacji ds. energii atomowej Behruz Kamalwandi powiedział, że Iran napisał list do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), w której poinformował o rozpoczęciu prac

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej Iran miał nie przekraczać limitu 300 kg produkcji wzbogaconego uranu oraz nie kontynuować prac nad reaktorem ciężkowodnym w Araku, potencjalnie zdolnym do produkcji plutonu. Energię jądrowa w Iranie miała być wykorzystywana tylko do celów cywilnych.

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei zapowiedział w poniedziałek wzmożenie prac nad wzbogaceniem uranu, jeśli porozumienie atomowe z 2015 roku rozpadnie się po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych. (PAP)

26 KOMENTARZE

 1. Jak okrutny i bezwzględny potrafi być człowiek dla innego człowieka!Najgorsze jest to,że jak rządzący doprowadzą do wojny,to najbardziej na tym ucierpi zwykły człowiek!Oni mają kasę ,możliwości ukrycia się ,zapewnione żarcie i ochronę,a reszta ludzi cierpi!

 2. Israel, pi…lony światowy terrorysta. Sam ma wszystko, co niezgodne z międzynarodowym prawem, ale „nie zgadza się”, by zagrożeni przez nich sąsiedzi też mieli. Moze ktoś wreszcie zaorze tych s…synów zanim doprowadzą do IIIWŚ jak to mają w planach…

 3. W końcu jebną Persowie tym głupim żydom i się skończy.
  Nawet żelazna mycka im nie pomoże.

 4. Jews!!! „How long? Not long, ’cause
  what you reap is what you sow.”

 5. IZRAEL JEST NARODEM WYBRANYM PRZEZ BOGA I CI KTÓRZY GO BŁOGOSŁAWIĄ BĘDĄ BŁOGOSŁAWIENI A CI KTÓRZY PRZEKLINAJĄ BĘDĄ PRZEKLĘCI. IZRAEL JEST KRAJEM POKOJU I CHCE CZYNIĆ POKÓJ, ALE OTOCZONY JEST PRZEZ PAŃSTWA WROGIE I PEŁNE NIENAWIŚCI DLA KTÓRYCH ŻYCIE NIE MA ŻADNEJ WARTOŚCI. WYRAŹAM SWOJE POPARCIE DLA IZRAELA

  • @ELA Proponuje pczytać biblię🐇
   Oto Ja ci daję [ludzi] z synagogi szatana8,
   spośród tych, którzy mówią o sobie, że są Żydami
   a nie są nimi, lecz kłamią.
   Oto sprawię, iż przyjdą i padną na twarz przed twymi stopami,
   a poznają, że Ja cię umiłowałem

  • ela gdyby głupota miała liście to byś była żywopłotem każdy syjonista to faszysta

  • …I ŻADEN Z ZAPROSZONYCH (czytaj ;naród żydowski) NIE SKOSZTUJE MOJEJ UCZTY”.

  • Ela wyraza „poparcie, bo Izrael jest krajem pokoju”. Tak wyglada efekt propagandy, ryjacej bruzdy w mozdzkach maluczkich. Problem polega jedynie na antysemityzmie, ktory bozia takze zeslala, ale na uzytek wrogow wybranego scierwa i tu nalezy doszukac sie logiki niebios przenajswietszych.

 6. Martwmy się o Polskę, bo nie wiemy co nam żydofilskie rządy w W-wie szykują, a ustawy 1066 nie cofnęli, jak obiecywali. Tymczasem wojska izraelskie po raz pierwszy przystąpiły do ​​wojennych gier NATO w Europie Wschodniej. Jednym ze scenariuszy jest kruszenie zbrojnego buntu.
  Żołnierze z brygady spadochronowej biorą udział w ćwiczeniu NATO „Swift Response”, które „symuluje walkę z powstaniami wojskowymi w Europie” – powiedział w poniedziałek rzecznik Izraela.” znalazłam tę informację w jednym z komentarzy pod ostatnim wpisem Matki Kurki.

  • JEŻELI BÓG Z NAMI,KTÓŻ PRZECIWKO NAM ? Zapraszam W S Z Y S T K I C H do RÓŻAŃCA.Proszę o jedną dziesiątkę codziennie a będziemy świadkami cudów.

 7. 300 kilo to tak pi razy drzwi 3-4 ładunki jądrowe. No, może z 5, gdyby pokombinować z reflektorami neutronów i trytem w rdzeniu. :)

  • Kiedy polski program? Od czasów Gierka i profesora Kaliskiego nie ma odważnych.

 8. Ale o co chodzi? Do tej pory tylko jeden kraj zrzucil na inny kraj bombe atomowa i nie byl to Iran. Uwazam, ze
  Izrael powinien poddac sie miedzynarodowej kontroli. Kraj ten jest uwiklany w nieustajacy konflikt militarny
  oraz spoleczno – religijny a jego politycy maja „odkrywcze” pomysly w rodzaju „Samason Option” .
  To mnie jakos bardziej niepokoi niz iranskie wirowki.

  • „Samson Option” – reklamowane przez Golde Meir mialo byc. Sory za literowke.

Comments are closed.