„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” Jest dobrze! Polscy uczniowie w znacznej większości uważają się za patriotów

Dzieci - kibice reprezentacji Polski fot. PAP autor: Zborowski
Dzieci - kibice reprezentacji Polski fot. PAP autor: Zborowski

Jest dobrze! Z badań przeprowadzonych przez organizatorów kampanii BohaterON – włącz historię! i Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że ponad 3/4 polskich uczniów uważa się za patriotów. Wśród młodzieży nadal dominuje jednak tradycyjne, emocjonalne pojęcie patriotyzmu, a jeden z jego ważniejszych przejawów stanowi walka o wolność kraju.

Z badań, które przeprowadzono w ramach II edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! oraz  wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, wynika, że młodzi ludzie są przywiązani do historii swojego narodu, o ile przedstawiają ją im zaangażowane osoby, które wykorzystują urozmaicone formy nauczania. Wśród młodzieży nadal dominuje jednak tradycyjne, emocjonalne pojęcie patriotyzmu, a jeden z jego ważniejszych przejawów stanowi walka o wolność kraju.

Czytaj też: Akcja z tęczą na Placu Zbawiciela to propagandówka producentów lodów. Wiemy już jakich lodów nie kupować.

Jak czytamy w przeprowadzonym badaniu 40 proc. ankietowanych wykazuje duże bądź bardzo duże zainteresowanie historią przy zaledwie 15 proc. osób, których ten przedmiot ciekawi w stopniu znikomym lub wcale.

Budujące jest również to, że przeważająca liczba uczniów (80 proc.) uważa, że lekcje historii w ich szkołach są atrakcyjne i prowadzone w angażujący sposób.

-„Kluczową rolę odgrywa osoba nauczyciela. Co trzeci uczeń wskazał, że to właśnie pasja i podejście do nauczania pedagoga sprawiają, że zajęcia z historii są klasyfikowane jako ciekawe” – powiedziała przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego kampanii BohaterON – Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

-„Ponadto, młodzież coraz częściej czerpie wiedzę historyczną z kanałów na YouTube, stron internetowych i filmów. Niezaprzeczalnymi liderami są Historia bez Cenzury, „Miasto 44” i „Czas honoru” – dodała.

Podkreśliła także, że jedynie 479 uczniów jako źródło historyczne wskazało rodzinę, spotkania ze świadkami historii, udział w grupach rekonstrukcyjnych czy przynależność do harcerstwa.

Według przeprowadzonych badań, za patriotów uważa się przeważająca część ankietowanych uczniów (78 proc.). Miłość do ojczyzny deklarują jednak także osoby, które nie są zainteresowane lekcjami historii.

Jak młodzież definiuje patriotyzm? 11 proc. zapytanych udzieliło na to pytanie odpowiedzi „nie wiem” lub nie odpowiedziało wcale. Co drugi badany uczeń, postrzega patriotyzm jako miłość i przywiązanie do Ojczyzny oraz poszanowanie tradycji i kultury narodu. Jedynie co dziesiąty uczeń zauważył, że patriotyzm może przejawiać się również w aktywnym, codziennym działaniu.

Choć co czwarty ankietowany za oznakę patriotyzmu uważa wywieszanie flagi, jedynie co jedenasty deklarował, że to robi. Podobnie jest również z uczestnictwem w obchodach świąt narodowych. 36 proc. badanych wymieniło je jako działanie patriotyczne. Walka o wolność kraju jest przejawem miłości do ojczyzny dla co piątego ucznia. Co dwudziesty dostrzega natomiast, że w tym kontekście istotna jest pielęgnacja miejsc historycznych oraz pamięci o bohaterach wydarzeń sprzed lat.

Jak wynika z badań, młodzież wykazuje się za także dużym szacunkiem do symboli narodowych. Niemal co trzeci z badanych uczniów uważa, że ich komercyjne wykorzystywanie na przedmiotach codziennego użytku jest złe.

Z badań wynika, że 80 proc. młodych ludzi otrzymuje wiedzę o patriotyzmie w szkole. 3/4 ankietowanych to właśnie w szkołach angażuje się w akcje związane z obchodami świąt narodowych czy wydarzeń historycznych.

–”Dlatego akcje edukacyjne prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej, również tę organizowaną wspólnie z zespołem kampanii BohaterON, kierujemy do uczniów oraz oczywiście nauczycieli, którzy stanowią pomost pomiędzy nami a najmłodszym pokoleniem” – powiedział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej.

-„Chcemy uświadomić młodzieży, że nauka historii i patriotyzm to nie tylko walka zbrojna, ale również pamięć o przeszłości i nawiązanie relacji ze świadkami minionych wydarzeń” – dodał.

Czytaj też: Kukiz ostro o posłach PiS. „”Posłowie PiS głosowali, by sobie obniżyć wypłaty. Płakali i podnosili ręce, jak chce wódz”

Nczas.com/ Rzeczpospolita/ BohaterON

8 KOMENTARZE

 1. Patriotyzm serialowo-szkolny jest nastawiony na wychowywanie mięsa armatniego do nowych powstań i wojenek ‚za wolność waszą, nie naszą’, wcale nie jest dobrze.

 2. Każde pokolenie uważało się i uważa za patriotów, kwestia jednak tego co to znaczy.
  Oby nie godzenie się na takie „patriotyczne” działania;
  Wróciliśmy do średniowiecza. „W całej Polsce w publicznych szkołach dzieci są masowo zmuszane przez księży do całowania części ciała zmarłego człowieka..Chodzi o trwającą w diecezji ełckiej peregrynację relikwii i obrazu św. Stanisława Kostki, głównego patrona tej diecezji…Relikwie odwiedzą każdy z 26 dekanatów diecezji. Towarzyszyć im będą modlitwy za młodzież i o powołania, msze święte, czuwania modlitewne i nabożeństwa pokutne ze spowiedzią. Jak można przeczytać na stronie internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży “Studnia”, w program włączone są też wszystkie szkoły.”
  Sprzeciwia się temu Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, internet wrze, rodzice zszokowani.
  Gawłl alarmuje ; wystarczy jeden głos sprzeciwu, żeby zablokować religijną dewiację w każdej ze szkół. Protestujcie. składając oświadczenia u dyrektorów szkół, w których kategorycznie sprzeciwiacie się wnoszeniu i eksponowaniu części zmarłych osób na terenie placówek szkolnych”Zachęca też do zawiadamiania Sanepidu o przechowywaniu zwłok i prokuratury o naruszeniu konstytucyjnego rozdziału państwa od Kościoła.
  Teraz patriotycznym jest stanowcze sprzeciwienie się sekciarskiej indoktrynacji naszych dzieci, zboczonemu
  nekrofilnemu kultowi z najmroczniejszych dziejów ludzkości.

 3. O proszę, odezwała się „patriotyczna” młodzież.Jaki elokwentny, merytoryczny i rozmowny. Jest dobrze.

 4. Co za ułomna retoryka, taktyka robienia wody z mózgu młodym ludziom.. „obrzezanie też jest zboczonym kultem”?
  Obrzezał cię ktoś w polskiej szkole przy oklaskach polskiego rządu ? Zastanów się nad tym co robią tobie, twoim dzieciom, w twoim domu, kraju. Pocieszanie się, że państwowo sankcjonowane piekło bywa wszędzie, to tylko ogłupianie niewolników.

Comments are closed.