Sensacyjne odkrycie na Marsie! Znaleziono organiczne cząsteczki

Mars. Foto: pixabay
Mars. Foto: pixabay

W próbkach marsjańskich skał znaleziono organiczne cząsteczki. Ich obecność wykryto w laboratorium na pokładzie łazika Curiosity, który od ponad 5 lat eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety. Odkrycie przedstawiono na łamach „Science”; informuje o nim też NASA.

„Związki organiczne” – tak chemicy nazywają związki zawierające węgiel, z wyjątkiem najprostszych, takich jak tlenek węgla, dwutlenek węgla, cyjanowodór, kwas węglowy, węglany, wodorowęglany i kilka innych. Związkami organicznymi są np. alkohole, aminokwasy czy węglowodory.

Cząsteczki organiczne – związki aromatyczne, alifatyczne i tiofeny – wykryto w próbkach wywierconych w skałach w kraterze Gale. Naukowcy zbadali mułowce, skały osadowe będące scementowanym mułem. Próbki pobrano u podstawy formacji Murray na obszarze Pahrump Hills (wzgórza Pahrump), której wiek ocenia się na około 3,5 miliarda lat.

Wyników tych dostarczyła amerykańska misja Curiosity – bezzałogowego łazika marsjańskiego, którego celem jest właśnie poszukiwanie cząsteczek organicznych na Czerwonej Planecie. Poszukiwania te wspomaga specjalny zestaw instrumentów Sample Analysis at Mars (SAM), który znajduje się w łaziku.

Próbki pobrane z wierceń w skałach były analizowane w pokładowym laboratorium łazika. Rozgrzewano je do temperatury około 860 stopni Celsjusza w tempie ok. 35 stopni na minutę. W gazie wydzielanym w trakcie pirolizy udało się wykryć związki aromatyczne, alifatyczne i tiofeny, uwalniane w wysokich temperaturach (od 500 do 820 st. C).

Tiofeny udało się dodatkowo wykryć przy pomocy chromatografii gazowej ze spektrometrią masową. Ustalono też, że węgiel organiczny występuje prawdopodobnie w formie makromolekuł zawierających 5 proc. węgla w organicznych związkach siarki.

Wyniki badań na łamach „Science” (w artykule pt. „Organiczna materia zachowana w liczących 3 miliardy lat mułowcach w kraterze Gale na Marsie”) przedstawiła grupa badawcza, którą kieruje Jennifer L. Eigenbrode z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt (Maryland, USA).

CZYTAJ DALEJ ->

17 KOMENTARZE

  • ▌▌Myślę, że to żadna sensacja — kosmos jest pełen związków organicznych, powstają samoistnie (np. całe mgławice alkoholu… :)

   Tekst (chyba) wprowadza w błąd, gdyż:
   związki organiczne =/= materia organiczna!

   .

   Najnowsza wiedza — wbrew dotychczasowym przeczuciom — sugeruje, iż życie jest po prostu cechą materii — potrzebna jest tylko materia, energia oraz czas — wszystko w kosmicznej skali: życie powstaje, gdy tylko zajdą odpowiednie do tego warunki oraz upłynie dostatecznie dużo czasu, by zaczęła działać ewolucja — wolny rynek w biologii.

   .

   ▌▌Nb. większość tak powstałego życia ulega sterylizacji w wyniku niestabilności warunków, a w warunkach istnienia życia, jak na Ziemi — ulega natychmiastowemu skonsumowaniu przez organizmy wyższe.

 1. Gówno znaleziono – chodzi o kolejne dziesiątki mld $ „na badania”.

  • Normalka – w końcu taka lewacka organizacja jak NASA potrafi wzorem wszystkich lewaków tylko kasę podatników wywalać w błoto :)

  • Zwracam panience uwagę, że wprawdzie gówno gównem, ale jest gówno jest organiczne jak najbardziej!

 2. Szczątki organiczne: dwa klawisze organ, siedem dysz, lewy pedał (nie mylić z homosiami) oraz fragmenty stelarza. Nie ma natomiast śladu po organiście. Potrzebne jest kolejne 20 mld na kontynuowanie poszukiwań.

 3. Poza kilkoma osobami z NASA , które wiedzą , reszta ludzkości może tylko wierzyć lub nie

 4. Aminokwasow sa cale galaktyki, nic nowego. Ale jakos nie ma nic wiecej.
  Po za tym wszystko jest wymieszane z toksynami i nie moga sie one laczyc.

Comments are closed.