Trump chce Putina. Rosja wśród najbardziej rozwiniętych państw świata?

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin/ PAP
Prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin/ PAP
REKLAMA

Rosja powinna uczestniczyć w spotkaniu G7 – powiedział prezydent USA Donald Trump w piątek w Waszyngtonie przed wylotem na rozpoczynający się w piątek szczyt tej grupy w kanadyjskiej miejscowości La Malbaie.

Odnosząc się do tej deklaracji rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że „Rosja jest skupiona na innych formatach niż G7”.

REKLAMA

Możliwość powrotu Rosji do grupy G7 wykluczyła w tym tygodniu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Rosja dołączyła do G7 w 1998 roku; po jej wejściu przez 12 lat grupa nazywała się G8. Po aneksji Krymu w 2014 r. Moskwa została z niej wykluczona.

Dwudniowy szczyt państw G7, grupy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata (USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Francja, Niemcy i Włochy) oraz Unii Europejskiej rozpocznie się w piątek ok. godz. 18 czasu polskiego. Spotkanie zapewne zdominują handel i umowa nuklearna z Iranem – przywódcy państw są bowiem krytyczni wobec decyzji prezydenta Trumpa ws. wprowadzenia amerykańskich ceł na import metali oraz wycofania USA z umowy w sprawie irańskiego programu atomowego.

„Jadę do Kanady na G7 na rozmowy, które skupiać się będą głównie na długoterminowych niesprawiedliwych praktykach handlowych przeciwko USA” – napisał w piątek na Twitterze Trump. (PAP)

REKLAMA