Dobre wieści dla kibiców. TVP uruchomiła kanał sportowy dostępny dla niemal wszystkich widzów

glik_lewandowski_polska_kazachstan_TVP-kanał-sportowy
Kamil Glik i Robert Lewandowski. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Od 7 czerwca w Naziemnej Telewizji Cyfrowej na platformie MUX-3 nadawany jest kanał TVP Sport SD. Zastąpił on do czasu zakończenia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji kanał TVP Rozrywka. Tym samym TVP Sport będzie jedynym, nadawanym drogą naziemną kanałem sportowym w Polsce, dostępnym praktycznie dla wszystkich Polaków.

Od 14 czerwca na antenie TVP startuje Mundial 2018. Od tego dnia TVP Sport będzie nadawać mecze oraz programy związane z Mistrzostwami 24 godziny na dobę. Dodatkowo wszystkie mecze będzie można obejrzeć na stronie internetowej sport.tvp.pl w dedykowanym serwisie oraz w aplikacji TVP Sport, a także skróty, gole oraz sporne sytuacje

Wprowadzenie TVP Sport do grona kanałów odbieranych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej jest decyzją bardzo oczekiwaną. W badaniach program sportowy był wskazywany w ścisłej czołówce kanałów, które były pożądane w otwartej emisji.

Jest to także zgodne ze strategią w której jednym z kluczowych celów misyjnych w kategoriach programowych są wielkie wydarzenia i sport. Chodzi także o umocnienie pozycji TVP na rynku kanałów sportowych, szczególnie wobec zakupu w ostatnim czasie przez Polsat pakietu udziałów w Eleven Sports Network za 38 mln euro.

TVP musi wywiązywać się z wymogów wynikających z Ustawy o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii z dnia 17 listopada 2014 roku w kwestii transmisji wydarzeń o dużym zainteresowaniu społecznym i ich znaczeniu dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

Lista wydarzeń w połączeniu z „rozrastającym się programem” zawodów objętych rozporządzeniem powoduje, że funkcjonowanie TVP Sport jako kanału otwartego daje zdecydowanie większe możliwości kształtowania oferty programowej. Między innymi umożliwia optymalne ułożenie emisji relacji LIVE i powtórek zwłaszcza w stosunku do imprez odbywających się w innej strefie czasowej.

Wraz ze zmianą statusu TVP Sport zdecydowanie zwiększą się szanse TVP w procesie pozyskiwania praw i licencji sportowych. Wynika to z faktu, że jednym z ważniejszych partnerów TVP w pozyskiwaniu licencji jest EUROVISION, która działa w imieniu nadawców publicznych.

Coraz częściej warunkiem pozyskania licencji jest gwarancja emisji audycji właśnie na antenie otwartej. Uniwersalne anteny otwarte (TVP1 i/lub TVP2) ze względu na inne zobowiązania programowe nie zawsze mogą udzielić takich gwarancji emisyjnych.

Niezwykle istotne jest to, że zmiana TVP Sport na kanał otwarty zabezpieczy TVP przed niekorzystnymi aspektami wynikającymi z interpretacji KRRiT zasady „must carry – must offer”. Telewizja Polska nie będzie musiała emitować wszystkich istotnych wydarzeń sportowych na antenach objętych tą zasadą, jednocześnie wywiązując się ze zobowiązań wobec regulatora.

Zobacz też: [Sondaż] Zdecydowana przewaga PiS-u nad PO. „Wolność” z tym samym wynikiem co Nowoczesna!

Jednym z elementów wymaganych przez Międzynarodowe Federacje Sportowe jest to aby partner telewizyjny związku (host broadcaster) potwierdził fakt, że w przypadku przyznania Polsce organizacji danej imprezy mistrzowskiej transmisje przebiegu zawodów będą emitowane na tzw. antenie otwartej. W obecnej sytuacji TVP Sport nie może składać takich deklaracji. Inne anteny TVP – anteny otwarte, tzw. uniwersalne nie zawsze mogą zagwarantować emisję relacji sportowych ze względów programowych.

TVP Sport w wyniku zmiany stanie się jedynym programem sportowym o pełnej dystrybucji. W perspektywie czasu może dzięki temu osiągnąć pozycję lidera rynku programów sportowych. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku TVP ABC.

Kanał otwarty TVP Sport ma przed sobą perspektywy wzrostu przychodów stwarza szanse by docelowo zwiększyły się przychody wynikające zarówno z reklamy emisji bloków reklamowych. Zgodnie z szacunkami Biura Reklamy – antena TVP Sport, z uwagi na zwiększoną dystrybucję i wynikający z tego wyższy udział oglądalności, odnotuje wzrost przychodów w kwocie 3,77 mln zł w 2018 r.

Zobacz też: Stop lotnisku w Baranowie oraz likwidacji Okęcia i Modlina. Wyniki sondaży są jednoznaczne

2 KOMENTARZE

    • A kto nie będzie miał dostępu? – A no ci, którzy mieszkają w miejscach, gdzie nie ma zasięgu.

Comments are closed.