W odmętach biurokratycznego szaleństwa. Gigantyczna kara dla emeryta. „Nawet nie wyjechał za bramę”

fot. Prt Sc Polsat News

Mieczysław Jędrzejczak kupił za 400 złotych 30-letniego Fiata, którego miał w planach wyremontować i zarejestrować jako pojazd kolekcjonerski. Nim mu się to udało Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odkrył, że od stycznia ubiegłego roku samochód nie miał opłaconej obowiązkowej składki OC. W efekcie urzędnicy nałożyli na pana Mieczysława karę w wysokości 4000 zł. Kwota ta jest dla emeryta przytłaczająca.

Dla 71-letniego pana Mieczysława, 30-letni Fiat stanowi wielką radość w życiu. Wszedł w jego posiadanie dwa lata temu. Leciwa maszyna miała być spełnieniem jego marzeń. Miast tego stała się źródłem poważnych problemów.

Tego typu samochodem jeździłem wiele lat w pracy. Bardzo dobry jak na tamte czasy był i dlatego został jakiś taki sentyment, wspomnienia wróciły na starość. Dlatego zdecydowałem się na nabycie tego samochodu, żeby był to pojazd kolekcjonerski – opowiada pan Jędrzejczak.

On miał aktualne badania do lipca czy sierpnia 2016 roku, była ważna rejestracja, możliwość użytkowania. Nie byłem w stanie tego auta użytkować ze względu na jego stan techniczny – dodaje.

Pan Mieczysław przez ponad rok samodzielnie odnawiał auto. Przez ten czas nie opuszczał nim swojej posesji. W listopadzie 2017 roku samochód był już zdatny do użytku a 71-latek przerejestrował go na siebie jako pojazd zabytkowy. Mężczyzna cieszył się, że może w przyszłości pojawić się z nim na zlocie starych aut i wtedy samochód dopiero ubezpieczy.

Samochody zabytkowe podlegają ubezpieczeniu obowiązkowym OC na innych zasadach niż standardowe pojazdy mechaniczne. W ich sytuacji nie mamy obowiązku kontynuowania ubezpieczenia z polisy OC, możemy dla samochodu zabytkowego lub samochodu historycznego wykupić polisę okresową. Może być to np. polisa 30-dniowa, która nie musi być przedłużana – wyjaśnia Krzysztof Pociecha, radca prawny.

Ja nie miałem zamiaru jeździć tym samochodem. Głównym celem nabycia go było to, żeby to był pojazd kolekcjonersko-zabytkowy i żebym sobie od czasu do czasu na zlot pojechał – tłumaczy pan Mieczysław.

Jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po przeprowadzeniu kontroli ustalił, że od stycznia 2017 roku samochód nie miał opłaconej obowiązkowej składki OC. On w ogóle nie jeździł, nawet nie wyjechał za bramę. Stał cały czas w garażu – mówi Mieczysław Jędrzejczak.

Bez względu na to, czy on stoi w garażu, czy w rowie, czy kury w nim w bagażniku siedzą, on musi mieć OC, jeżeli jest zarejestrowany – odpowiada Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Warszawie.

Mężczyzna, który sprzedał samochód panu Mieczysławowi po transakcji wypowiedział ubezpieczenie auta.

Pod koniec 2017 roku pan Mieczysław otrzymał z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pismo z wezwaniem do zapłaty kary w wysokości 4 tys. zł za nieopłacenie kontynuacji ubezpieczenia OC. Kara obejmuje okres, gdy auto nie było jeszcze przerejestrowane jako samochód zabytkowy.

Dziennikarz dopytywał, czy dla urzędników ma jakiekolwiek znaczenie fakt, że pan Mieczysław był cały czas w trakcie procedury przekwalifikowania samochodu na pojazd zabytkowy, który już podlega zupełnie innym zasadom ubezpieczenia OC.

Nie ma jakiegoś takiego przepisu, że w podobnej sytuacji można odstąpić albo anulować karę. Tutaj przepisy są jednoznaczne – odpowiada Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak najbardziej istnieją przesłanki do umorzenia tej należności przez fundusz  lub w ogóle odstąpienia od jej dochodzenia ze względu na sytuacje materialną pana Mieczysława, sytuację życiową. Byłoby to jak najbardziej zasadne jak również ze względu na zasady współżycia społecznego – uważa radca prawny Krzysztof Pociecha.

Emeryt złożył pozew do Sądu Rejonowego w Piasecznie przeciwko Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Rozprawa odbędzie się w sierpniu tego roku.

Nie jestem w stanie się pogodzić z tym, że została nałożona tak wysoka kara, która dla mnie jest półrocznym dochodem – mówi pan Mieczysław.

Zobacz także: Miała być walka z biurokracją, a wyszło jak zwykle. Widać PiS ma bardzo dużo gęb do wykarmienia

Źródło: Polsat News

13 KOMENTARZE

 1. tez mam stary samochód który był remontowany przez 3 lata, oczywiście płaciłem OC przez okres kiedy stal rozebrany i nie był w stanie użytkowym… takie prawo nam „nasi” posłowie zafundowali… nie można tymczasowo wyrejestrować samochodu osobowego (tira można)… pisałem nawet do rzecznika praw obywatelskich wskazując ze te prawo jest niesprawiedliwe i prosząc aby zajął się ta sprawa (z tego co wiem to nie ja jeden)… przysłał pismo mi na 3 strony ze ma to w dupie, przy okazji zaprzeczając kilka razy sam sobie… ale generalnie argumentacja była taka ze samochód stojąc u blacharza czy tam w jakimś garażu tez stanowi zagrożenie i musi być ubezpieczony… ciekawe czy jakby auto takie spadło mechanikowi na głowę z podnośnika to moje OC by pokryło koszty leczenia lub pogrzebu mechanika… raczej wątpię.

  wniosek: bez najmniejszych wątpliwości ta ustawa o OC to ustawka za która jakieś barany z sejmu wzięły łapówkę. ale ile jeszcze jest takich ustaw?

  • Niestety to nagminne działanie tzw. Funduszu Gwarancyjnego.
   Nie mają pojęcia, gdzie samochody(np. wraki) się znajdują.
   Jeśli ktoś taki wrak posiada, i przestał płacić OC, to najlepiej pociąć go na żyletki, bo przy próbie złomowania kara 4000zł gwarantowana. Dla FG samochód nie istniał, pojawia się w momencie złomowania, sprzedaży itp.

   • Przestańcie, kurwa narzekać, a zacznijcie myśleć i właściwie głosować matoły jedne.

    To wszystko to żydokomuna która w ’89 przeszła do konspiracji i się utajniła przejmując praktycznie 100% Polski. Stara taktyka dobrego i złego policjanta. Podzielili się na PO i PiS i dymają naród w cyklach 8 letnich. Dowodem na prawdziwość tej tezy jest, że nikt (poza tymi co czymś się narazili) nie wylądował w pierdlu przez 27 lat. Zmowa na 100% a naruszający ją idioci jak Lepper czy gen. Petelicki lądują w piachu.
    Ludzie, wymagajcie i żądajcie niech każdy cwaniaczek – chcący Wami rządzić – pokaże świadectwo chrztu ojców i dziadków (po czym sprawdzać je w parafiach) i zaświadczenie od proboszcza, że chodzi do Kościoła. To jedyny pewny sposób! Nie chroni on w pełni, ale jest wstępnym filtrem. Do tego czasu traktujcie go jako ciało obce z wszystkim tego konsekwencjami. Trzeba się bronić. Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać.

    • Np. tylko patrzeć jak wybiorą sobie kandydata sfer UB – Rafała.
     Cyt. za Wikipedia: Rafał Kazimierz Trzaskowski (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie) – polski polityk i politolog, doktor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie spraw europejskich.
     Jest absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Oxford University (1996) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem (2002). W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej[1].

     Sami z tej miernoty – wykształconej do gotowania na gazie i ostrzenia opinii publicznej – robicie nie wiem kogo. Ten człowiek to jest zero. Dosłownie ZERO. On na niczym konkretnym się nie zna. Nie ma żadnego zawodu. Sami sobie jesteście winni bo jesteście zwykłe matoły.

     Po co się tak ekscytować, proszę 13 514 872 matołów głosujących za wstąpieniem do UE. Trzeba o tym było myśleć w 2003 podczas referendum, proszę 13 514 872 matołów. No i jeszcze ten błysk geniuszu w A.D. 2009 – Traktat Lizboński panów Kaczyńskich. Aż im pióro pokazało gest Kozakiewicza, ale też nie pomogło, proszę 13 514 872 matołów.
     W sumie wszyscy siedzą w gównie po szyję a więc cicho sza umysłowe niemoty.
     „Unia” mówiła, że „da” tylko nie dosłyszeliście, że „w dupę”. 14 mln matołów dedykuję wierszyk:
     ”Koci, koci, łapci,
     pojedziem do babci,
     ale ani słówka,
     bo babcia Żydówka”

     Chciał naród polski Unii to ją ma. Koniec kropka.
     Referendum w Polsce w 2003 roku – referendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: „Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
     TAK 13 514 872 / 77,45%
     NIE 3 935 655 / 22,55%
     Głosy ważne 17 450 527 / 99,28%
     Głosy nieważne 126 187 / 0,72%
     Razem 17 576 714 / 100,00%
     Frekwencja 58,85%
     Frekwencja wymagana 50,00%

 2. Najprawdopodobniej poprzednie OC nie zostalo wypowiedziane. Trzeba znać przepisy.

  • calego tego prawa nie rozumiem, mam samochod nie zarejstrowany i musze placic ubezpieczenie, kupuje samochod i mam placic za czyjes zalegle ubezpieczenie? – chyba ich wszystkich poje..lo. W Niemczech moge kupic 20 samochodow za ktore nikt nie placil skladki i jeszcze 20 innych kupie, ktore rowniez nie zarejstruje i moga stac na moim placu kilkadziesiat lat i nikt nie ma prawa sie do tego dopier…c, a tym bardziej jakas ubezpieczalnia, czy fiskus za podatek . Moge rowniez zarejstrowac i ubezpieczyc samochod na kwartal, a potem wyrejstrowac i zalac woskiem na 10 lat , by nie rdzewial. Umowe na ubezpieczenie podpisuje tyko wtedy jesli pojazd jest zarejstrowany i konczy sie automatycznie z wyrejstrowaniem.

 3. Najprostsze rozwiązanie problemu w takich przypadkach jest jak w W. Brytanii. Tam trzeba odnawiać polisę OC tak samo jak casco. Dziw, że posłowie nigdy nie zajęli się tym problemem.

 4. Oczywiscie. Podobnie jest w Irlandii. Musisz odnawiac co roku. Nie zrobisz tego, nie masz ubezpieczenia. Nie mozesz jezdzic. Sprzedasz szybciej samochod, pieniadze zwracaja za pozostaly czas lub sceduja na nastepny- jesli kupisz. Placisz w ratach co msc. lub od razu calosc za caly rok. Prosto i przejzyscie. Jesli nie jezdzisz, to zglaszasz, ze nie jezdzisz i nie placisz za ten okres.

 5. W takiej sytuacji pozostaje napisanie prośby do UFG o umorzenie choć części kary ze względu na trudną sytuację ekonomiczną. W takich wyjątkowych przypadkach Fundusz wyraża niekiedy na to zgodę. Ogólnie trzeba jednak pamiętać, że ciągłość ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich i za jej brak grozi kara.

  Katarzyna
  ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

 6. Już kilkdziesiąt lat temu zadałem pytanie zusowi: „dlaczego mam płacić składki za samochód, który chce sobie postawić w salonie jako dekorację ?” – odpowiedziedź zusu niezmienna „trzeba płacić”

 7. Polska pojebany kraj.. Powinni zrobić opcję wyrejestrowania z ponownym zarejestrowaniem. Sam jestem w posiadaniu klasyka.auto stoi już 5lat w garażu.Nie użytkowane ale Płacić K… musze to ubezpieczenie. Chciałbym aby się ktoś w końcu znalazł i pomyślał ile kasy wyciągają ubezpieczalnie od zwykłego Kowalskiego.!

Comments are closed.