Francja: Pomnik Jana Pawła II przeniesiony. Masonom przeszkadzał krzyż

Pomnik Jana Pawła II w Plormel. Dostawca: PAP/Panoramic
Pomnik Jana Pawła II w Plormel. Dostawca: PAP/Panoramic
REKLAMA

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel we Francji, zwieńczony krzyżem nad arkadą, w której stoi papież, przeniesiono w poniedziałek na teren prywatny. Spór o pomnik wybuchł 12 lat temu. Miejscowym lewackim radnym przeszkadzał krzyz, na którego umieszczanie w miejscach publicznych ich zdaniem nie zezwala masońskie prawo z 1905 roku.

Pomnik przeniesiono dźwigiem o około 30 metrów i teraz monument znajduje się na terenie prywatnym należącym do gimnazjum katolickiego Sacre Coeur. Będzie go widać z przestrzeni publicznej, ale nie będzie stał już na gruncie miejskim.

REKLAMA

O przeniesieniu pomnika zdecydowali radni Ploermel, gdy Rada Stanu nakazała usunięcie z niego krzyża.

„Jest to kulminacja tego sporu, przestrzeganie francuskiego prawa, poszanowanie sekularyzmu i decyzja Rady Stanu” – powiedział AFP proboszcz parafii w Ploermel ksiądz Christophe Guegan. Wyraził nadzieję, że „przyniesie to pokój miastu”.

Rada Stanu, najwyższy we Francji sąd administracyjny, nakazał w październiku 2017 roku usunięcie krzyża wieńczącego pomnik. Decyzję podjęto na podstawie obowiązującej we Francji od 1905 roku ustawy o rozdziale Kościoła od państwa, zabraniającej „stawiania lub umieszczania jakichkolwiek symboli religijnych na pomnikach lub w miejscach publicznych”.

Merostwo 9-tysięcznego Ploermel dostało wówczas pół roku na dopilnowanie, żeby krzyż zniknął z monumentu. Polecenie to wzbudziło żywe reakcje i protesty wielu francuskich katolików oraz Polaków. Na ten temat wypowiadała się m.in. ówczesna premier Beata Szydło, która wspominała o ewentualnym przeniesieniu rzeźby do Polski.

Władze Ploermel w marcu uzgodniły z diecezją w Vannes, że odstąpią jej pomnik papieża za kwotę 20 tys. euro. Koszty przeniesienia 30-tonowego pomnika o wysokości 7,5 metra, szacowane na ok. 100 tys. euro, wzięły na siebie władze diecezji, apelując do wiernych o datki na ten cel.

Spór „o krzyż” wieńczący pomnik papieża trwał od samego początku, kiedy ustawiono go w Ploermel. Pomnik autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia Zuraba Ceretelego stanął w bretońskim miasteczku w grudniu 2006 roku, w 101. rocznicę rozdziału państwa francuskiego od Kościoła.

Ustawa z 9 grudnia 1905 roku wprowadziła rygorystyczny rozdział, potępiony w encyklice „Vehementer nos” papieża Piusa X z lutego 1906 roku, co pociągnęło za sobą opowiedzenie się po stronie Kościoła znacznej części prawicy francuskiej.

Rzeźba ukazuje Jana Pawła II pod łukiem zwieńczonym krzyżem. Rozwiązanie to nawiązuje do łuku tęczowego (tęczy), która w romańskich i gotyckich kościołach oddziela nawę główną od prezbiterium i najczęściej zwieńczona jest krucyfiksem.

Cereteli jest twórcą licznych pomników; do najgłośniejszych należy pomnik Piotra Wielkiego w Moskwie (wzniesiony w latach 1996–1997 dla uczczenia 300-lecia rosyjskiej marynarki wojennej). W Sewilli znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba, a w Arecibo (Puerto Rico) „Narodziny Nowego Świata”.

Zobacz: Sodomia i gomoria: Transwestyci w szwedzkiej łaźni mogą wejść… do dowolnej szatni

Źródło: PAP

REKLAMA