Śpiewak wybrał jednak lewicę. Do wyborów pójdzie z Nowacką i Zandbergiem

Śpiewak Kukiz wybory Prezydent Warszawy
Jan Śpiewak i Paweł Kukiz. / fot. Wikipedia/Flickr
REKLAMA

Partia Razem, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa porozumiały się co do wspólnego startu w wyborach w Warszawie. Ich wspólnym kandydatem na prezydenta miasta będzie Jan Śpiewak. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszone porozumienie programowe. Kukiz’15 musi szukać nowego kandydata.

Wśród głównych filarów wspólnego programu Razem, Inicjatywy Polska i Wolnego Miasta Warszawa znajdą się m.in. rozwój usług publicznych i zieleni miejskiej, walka z korupcją oraz obniżanie kosztów życia w stolicy. Częścią programu będzie także wniesiona przez stowarzyszenie Śpiewaka koncepcja utworzenia wokół Pałacu Kultury i Nauki na warszawskim Placu Defilad Parku Centralnego.

REKLAMA

Śpiewak – radny z warszawskiego Śródmieścia i b. lider MJN znany z zaangażowania m.in. w nagłaśnianie i krytykę afery reprywatyzacyjnej – kilkakrotnie już deklarował chęć startu w najbliższych wyborach na prezydenta stolicy. Jego poparcie – oprócz Partii Razem i Inicjatywy Polska – brał też pod uwagę m.in. ruch Kukiz’15.

ZOBACZ KONIECZNIE: Tajemnicza śmierć 20-letniego Polaka w Hurghadzie! To samobójstwo? Podobny przypadek jak Magdaleny Żuk

Ugrupowanie Pawła Kukiza jest jednak podzielone w sprawie formuły startu w warszawskich wyborach; o ile sympatię do Śpiewaka i gotowość poparcia go deklarował sam Kukiz, o tyle znaczna część polityków jego ruchu chce wystawić własnego kandydata na prezydenta stolicy. Według nieoficjalnych informacji PAP największe poparcie w klubie Kukiza uzyskała w ubiegłotygodniowym nieformalnym głosowaniu kandydatura Marka Jakubiaka.

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL), b. polityk Platformy Obywatelskiej i b. wiceprezydent miasta (odpowiedzialny m.in. za inwestycje) Jacek Wojciechowicz, a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

Początkowo MJN i skupione wokół niego organizacje uczestniczyły w rozmowach o wspólnym starcie z WMW, Partią Razem i stowarzyszeniem Barbary Nowackiej; jak dotąd nie udało się jednak znaleźć satysfakcjonującej wszystkie strony formuły startu. Ruchy miejskie zrzeszone w koalicji są sceptyczne wobec dopuszczania na listy wyborcze polityków Partii Razem, a z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w MJN niechętnie patrzy się też na kandydaturę Śpiewaka. W jego dawnym stowarzyszeniu zarzuca mu się m.in. wodzowski styl uprawiania polityki, konfliktowość oraz brak kompetencji do pełnienia urzędu prezydenta.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

SPRAWDŹ: Donald Trump i Kim Dzong Un są już w Singapurze. Historyczny szczyt USA – Korea Płn. we wtorek

Źródło: PAP

REKLAMA