Szef niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego atakuje Polskę

Szef niemieckiego TK Andreas Voßkuhle
Szef niemieckiego TK Andreas Voßkuhle/foto: wikipedia

Trybunały konstytucyjne są naturalnymi przeciwnikami wszystkich sił, które chcą zniszczyć demokratyczne państwo konstytucyjne. Ich centralnym zadaniem jest kontrola przestrzegania reguł, które pozwalają mniejszości stać się większością – stwierdził Andreas Voßkuhle, jeden z największych przeciwników reformy sądownictwa w Polsce. Szef niemieckiego TK uważa, że zmiany umożliwią utrwalenie obecnych rządów m.in. w naszym kraju.

Kto chce pomóc populistycznemu ugrupowaniu w zdobyciu na trwałe władzy, ten znacznie ułatwi realizację tego zadania, eliminując Trybunał Konstytucyjny – stwierdził Voßkuhle, kiedy pytano go o kwestię reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, na Węgrzech, w Turcji i Rosji.

Jego zdaniem trybunały konstytucyjne stoją na straży ustroju demokratycznych państwo i kontrolują poczynania władz. Chodzi tutaj o podstawowe prawa gwarantujące wolność słowa, wolność prasy, wolności do zgromadzeń oraz o prawa opozycji w parlamencie, a także prawo wyborcze – powiedział.

SPRAWDŹ: Afryka szokuje! Nigeryjczyk pochował ojca w nowym BMW. „Takie rzeczy sprawiają, że wciąż jesteśmy biedni jak czarni ludzie”

Stwierdzenia padły w czasie wywiadu, jaki szef niemieckiego TK udzielił dla „Welt am Sonntag”. Voßkuhle to jeden z najbardziej zaciętych krytyków reform sądownictwa wdrażanych przez PiS.

W drugiej połowie ubiegłego roku Voßkuhle oświadczył, że Polska w ciągu kilku lat i miesięcy niszczy swoją demokratyczną kulturę i system wymiaru sprawiedliwości. Przy tej okazji stwierdził również, że demokracja nie oznacza rządów większości. Gdyby tak było, wówczas demokracja byłaby początkiem systemu totalitarnego – dodał.

PRZECZYTAJ: Prezydenci miast nie chcą oddać pieniędzy! „Obniżka pensji jest niezgodna z konstytucją”

Źródło: dw.com

Comments are closed.