Szef niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego atakuje Polskę

Szef niemieckiego TK Andreas Voßkuhle
Szef niemieckiego TK Andreas Voßkuhle/foto: wikipedia

Trybunały konstytucyjne są naturalnymi przeciwnikami wszystkich sił, które chcą zniszczyć demokratyczne państwo konstytucyjne. Ich centralnym zadaniem jest kontrola przestrzegania reguł, które pozwalają mniejszości stać się większością – stwierdził Andreas Voßkuhle, jeden z największych przeciwników reformy sądownictwa w Polsce. Szef niemieckiego TK uważa, że zmiany umożliwią utrwalenie obecnych rządów m.in. w naszym kraju.

Kto chce pomóc populistycznemu ugrupowaniu w zdobyciu na trwałe władzy, ten znacznie ułatwi realizację tego zadania, eliminując Trybunał Konstytucyjny – stwierdził Voßkuhle, kiedy pytano go o kwestię reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, na Węgrzech, w Turcji i Rosji.

Jego zdaniem trybunały konstytucyjne stoją na straży ustroju demokratycznych państwo i kontrolują poczynania władz. Chodzi tutaj o podstawowe prawa gwarantujące wolność słowa, wolność prasy, wolności do zgromadzeń oraz o prawa opozycji w parlamencie, a także prawo wyborcze – powiedział.

SPRAWDŹ: Afryka szokuje! Nigeryjczyk pochował ojca w nowym BMW. „Takie rzeczy sprawiają, że wciąż jesteśmy biedni jak czarni ludzie”

Stwierdzenia padły w czasie wywiadu, jaki szef niemieckiego TK udzielił dla „Welt am Sonntag”. Voßkuhle to jeden z najbardziej zaciętych krytyków reform sądownictwa wdrażanych przez PiS.

W drugiej połowie ubiegłego roku Voßkuhle oświadczył, że Polska w ciągu kilku lat i miesięcy niszczy swoją demokratyczną kulturę i system wymiaru sprawiedliwości. Przy tej okazji stwierdził również, że demokracja nie oznacza rządów większości. Gdyby tak było, wówczas demokracja byłaby początkiem systemu totalitarnego – dodał.

PRZECZYTAJ: Prezydenci miast nie chcą oddać pieniędzy! „Obniżka pensji jest niezgodna z konstytucją”

Źródło: dw.com

16 KOMENTARZE

 1. Jakby Polska niszczyła swoją „demokratyczną kulturę”, to by się wzięła nie za sądy, ale za tych, którzy je ustawiali.

 2. Trzeba to bylo powiedziec kilka lat wczesniej, ok 8 lat wczesniej, kiedy to rzadzila dzisiejsza oPOzycja fundowana przez zachodnich sasiadow, czyli przez was, wasi POpulisci, panie Vobkuhle!

 3. Z niemieckiego na polski:
  Jak Niemcy mogą do woli eksploatować Polskę to wtedy jest demokracja i praworządność.
  Jak Niemcy nie mogą tak zupełnie eksploatować Polski, to znaczy, że panuje dyktatura łamiąca wszelkie prawa.
  Ja, ja Volksdeutschen to bardzo dobrze rozumieli.
  Kiedy wy Polacken to w końcu zrozumiecie?

 4. jaki „szef niemieckiego trybunału konstytucyjnego” […!??!] przecież oni (niemcy) nie mają konstytucji !!!

  • Anglicy nie mają. Trybunał Konstytucyjny mieści się w Karlsruhe. Zadecydował, m.in., że prawa UE dotyczą tylko podludzi, a żeby obowiązywał u nadludzi, to muszą być zgodne z prawem nadludzkim.
   Niemniej, w odróżnieniu od naszego, pożal się Boże, trybunału, jak coś uznają za niezgodne, to nie ma zmiłuj, wszystko trzeba do cna odkręcać.

   • trybunal jest trybunalem, a on mowi o konstytucji, ktorej niemcy nie maja. Jedyne co maja to spis praw na rolce papieru toaletowego. Nie dopuscili do tego po wojnie alianci, ktorzy obawiali sie , ze przez konstytucje Niemcy po wojnie , by urosly w sile i ich przepisy prawne anulowalyby natychmiast prawo wprowadzone przez zwyciezcow.

 5. a zapytał ktoś tego nazikundla jak to możliwe że rzad powstał w nazilandzie po 8 miesiącach a konstytucja nakazuje rozpisać wybory po 3 miesiącach?

 6. takie przemadrzale asy jak ten szwab, to juz w latach 30-tych mowily ,,prawde,, o konstytucji i przy okazji mordowali ludzi.

 7. Niemiec nie potrafi utrzymać porządku u siebie a włazi z brudnymi butami swojej hitlerowskiej przeszłości na czyjś podwórko, już tu byliście w 1939,drugi raz już wam się nie uda..

Comments are closed.