Znamy pytania referendum konstytucyjnego

Konstytucja i Andrzej Duda/foto: FB, PAP
Konstytucja i Andrzej Duda/foto: FB, PAP

Pytania m.in. o uchwalenie nowej konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE – znalazły się wśród propozycji piętnastu pytań, które mogą zostać zadane w referendum konsultacyjnym ws. zmian w konstytucji.

We wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przedstawił propozycję 15 pytań, które mogą znaleźć się w referendum konsultacyjnym ws. zmian w konstytucji.

1. „Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – tak lub nie, bądź zmian w obowiązującej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – tak lub nie?”

2. „Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji?”

3. „Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?”

4. „Czy jest pani/pan za odwołaniem się w preambule konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do ponad tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?”

5. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 Plus?”

6. Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?”

7. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?”

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Osobiście do tej pory uważałem, że tych pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś ten projekt obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłem do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego że chcę, aby Rada ten problem przedyskutowała – ogłosiła Andrzej Duda

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Pytanie referendalne PAD to wstępne propozycje które należy rozważyć i przedyskutować.</p>&mdash; Beata Mazurek (@beatamk) <a href=”https://twitter.com/beatamk/status/1006536433178497027?ref_src=twsrc%5Etfw”>12 czerwca 2018</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Źródło: PAP/Twitter

13 KOMENTARZE

 1. Ponad polowa pytan to jakies totalne schizy. Wpisanie do Konstytucji socjalizmu i czlonkowstwa w UE tak aby za cholere nikomu juz nie udalo sie tego kraju zmienic.

  • Może jestem za głupi, aby próbować zrozumieć, co ustawodawca chce nam zagwarantować, ale tak sobie myślę:
   Połowa, to bzdury, które nie powinny znaleźć w pytaniach referendalnych
   Należy przygotować ściągę dla nieoczytanch i zaznaczać, co chce rząd zrobić złego.
   Pytania i wątpliwości.
   3.W pytaniu, z pół miliona podpisów zrobił się milion, bo suma niezadowolonych zawsze oscylowała wokół 600-750 tysięcy. Widzicie kruczki?
   4.W preambule możemy odwoływać się do wartości polskich, a nie europejskich i niekoniecznie chrześcijańskich. Niedługo Noc Kupały, a rząd pod sztandarem EU stwierdzi, że to nielegalne, pogańskie zgromadzenie.
   6.Konstytucja ma gwarantować emeryturę w stosunku do wieku, a nie w stosunku do przepracowanych lat. Nie ma również mowy o obywatelu, który przepracował 20lat, w których odprowadzał ZUS, a i tak nic mu się nie należy?
   8.Konstytucja gwarantem UE?
   9.Konstytucja gwarantem NATO?
   10. Rozumiem, że pytanie dotyczy ochrony przed wprowadzeniem w Polsce GMO?
   12. Czy końcówka pytania „jako fundamentu społecznej gospodarki”, dąży do wprowadzenia podatku dla osób niepracujących, a posiadających majątki?

   • W totalitarnym państwie, wszystko można. Wskaźnikiem czy państwo jest totalitarne, jest kwestia posiadania broni, jak napisał wybitny pisarz i człowiek p. Józef Mackiewicz. III RP – wg jego kryterium – jest bez wątpienia państwem totalitarnym.

    Dlatego żyd rozbraja teren. Pamiętajcie, że wszędzie gdzie wchodził bolszewicki bandyta to pierwszym zarządzeniem było zdanie wszelkiej broni w tym zabytkowych przecudnych szabel jak na Litwie w 1940 co pięknie opisał nasz geniusz, pan Józef Mackiewicz w „Drodze donikąd” i innych swoich wydawnictwach.

    (P.S. Cała fenomenalna twórczość Józefa Mackiewicza jest godna polecenia – czytajcie proszę a będziecie mądrzejsi i bardziej odporni na manipulacje)

  • Ludzie zamienili rozum i rozsądek na wykształcenie i wiedzę, ale kto im tę wiedzę przekazuje i po co, to już nie wiedzą.

   I ten człowiek ma się za prawnika. Jeszcze mądrzejszy od Kwaśniewskiego i Mazowieckiego (jeden i drugi po liceum).

 2. Zdaje się, że UE jest już skazana. Przypominam, że w 1976 też wprowadzono do konstytucji zapis o wiecznotrwałym sojuszu z ZSRR i proszę wystarczyło 15 lat i pozamiatane. Jako, że teraz wszystko dzieje się szybciej niż kiedyś, to nie daję Unii więcej, jak dekadę.

 3. brakuje mi tutaj pytania o konstytucyjną gwarancję wiernopoddaństwa Narodowi Wybranemu! Bez tego pozostałe pytania stają się antysemickie!

  • Prezydent Duda dochodzi od siebie odkąd podskoczył 447 razy z radości a musi jeszcze 447 razy klęknąć do końca kadencji.
   Jego liczba to 447.

  • a mnie brakuje pytania o gwarancję bezkarności za szkalowanie Narodu Polskiego dla teścia pana prezydenta, kłamcy i polakożercy – starego Kornhausera

 4. Wyraźnie widać, że te pytania spreparował jakiś nawiedzony patologiczny lewak.

 5. I tak posiory które zobaczą 500+ zagłosują 15 x tak. Te referendum nie ma prawa bytu. Jak konstytucja ma mi zagwarantować przynależność do zewnętrznej organizacji jak UE skoro Polska nie ma prawa decydować o takich sprawach? PIS zaczyna kampanię przedwyborcza żeby polizac tempych wyborców po jajach. Sam mam 500+ należne i nie biorę. Jebac karakana.

Comments are closed.