Wyrównane spotkanie Francji z Australią. Bramki strzelały gwiazdy

francja australia mundial rosja mistrzostwa świata

Francja – Australia 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Antoine Griezmann (58-karny), 1:1 Mile Jedinak (62-karny), 2:1 Paul Pogba (81).

Żółta kartka – Francja: Corentin Tolisso. Australia: Matthew Leckie, Joshua Risdon, Aziz Behich.

Sędzia: Andres Cunha (Urugwaj). Widzów 41 279.

Francja: Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez – Corentin Tolisso (78. Blaise Matuidi), N’Golo Kante, Paul Pogba – Kylian Mbappe, Antoine Griezmann (70. Olivier Giroud), Ousmane Dembele (70. Nabil Fekir).

Australia: Mathew Ryan – Joshua Risdon, Mark Milligan, Trent Sainsbury, Aziz Behich – Mile Jedinak, Aaron Mooy – Matthew Leckie, Tom Rogic (72. Jackson Irvine), Robbie Kruse (85. Daniel Arzani) – Andrew Nabbout (64. Tomi Juric).

Francuzi mają najdroższy zespół na rosyjskim mundialu, a jego wartość jest ponad 24-krotnie większa od reprezentacji Australii. CIES Football Observatory, fundacja utworzona przez FIFA, wyceniła „Trójkolorowych” na 1,41 miliarda euro, a ich sobotnich rywali na 58 mln (Polacy 293 mln). W Kazaniu tej różnicy nie było widać. W pierwszym spotkaniu grupy C Francuzi wygrali 2:1, ale po przeciętnym występie. Pierwszą bramkę strzelili po wideoweryfikacji i rzucie karnym wykorzystanym przez Antoine’a Griezmanna w 58. minucie. To pierwsza tego typu sytuacja podczas MŚ 2018, kiedy o zmianie decyzji sędziego zadecydował system Video Assistant Referee (VAR).

Obiecujący był tylko początek gry w wykonaniu podopiecznych trenera Didiera Deschamps’a. Ruszyli z impetem, a już w 2. minucie po uderzeniu Kyliana Mbappe Mathew Ryan wybił piłkę na róg. Później australijskiego bramkarza „zatrudniali” jeszcze Paul Pogba i Antoine Griezmann. Po ośmiu minutach Francja miała na koncie już cztery celne strzały i wydawało się, że gol jest kwestią czasu.

Tymczasem ogień francuskiej ofensywy szybko przygasł, a do głosu zaczęli dochodzić zawodnicy z antypodów. W 17. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego niewiele zabrakło aby samobójczą bramkę zdobył Corentin Tolisso. Instynktownie piłkę zatrzymał rozgrywający 99. mecz w kadrze „Les Bleus” Hugo Lloris. Australijczycy pokazali, że przetrzymali napór przeciwników i nie zamierzają ograniczać się tylko do obrony; prezentowali się w defensywie bardzo mądrze i skutecznie.

W pierwszej połowie godne odnotowania warte były jeszcze… dwie wymiany uszkodzonych piłek.

Ciekawie zrobiło się po niespełna godzinie rywalizacji. Urugwajski arbiter Andres Cunha nie zauważył faulu przy wślizgu w polu karnym Josha Risdona na Griezmannie, który otrzymał prostopadłe podanie od Pogby. Po analizie VAR sędzia zmienił swoją decyzję, a Griezmann z 11 metrów nie dał żadnych szans Ryanowi. Z prowadzenia Francuzi cieszyli się zaledwie cztery minuty. Samuel Umtiti zachował się bardzo nonszalancko i zagrał piłkę ręką, a z karnego wyrównał Mile Jedinak.

Bohaterem „Trójkolorowych” okazał się Pogba, który w 81. minucie uzyskał gola na wagę trzech punktów. Piłka odbiła się od poprzeczki i wyraźnie przekroczyła linię końcową. Wątpliwości nie było, ale są wątpliwości co do przedmundialowych zapowiedzi dotyczących drużyny Francji. Z Australią zagrała bez pomysłu, wolno i niedokładnie, a być może remis byłby sprawiedliwszym wynikiem.(PAP)