Nie Żydzi, ani nie muzułmanie, tylko chrześcijanie są najbardziej prześladowani. I to w Europie

krzyżyk
Krzyżyk - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Jak wynika z raportu Hiszpańskiego Obserwatorium Wolności Religijnej i Wolności Sumienia (OLRC) chrześcijanie są najczęściej prześladowana grupą wyznaniową w tym kraju. Organizacja złożyła w biurze tamtejszego odpowiednika Rzecznika Praw Obywatelskich petycję w by uruchomić telefon dla ofiar przemocy ze względu na przekonania religijne.

Prezes OLRC, María García, przedstawił przerażający raport „Ataki na wolność religijną w Hiszpanii 2017”. Wskazuje on także, jakie kroki należałoby podjąć w celu ochrony miejsc kultu i ofiar przemocy, oraz śledztwa w sprawach przestępstw z nienawiści do religii.

Czytaj też: Wielka bójka Polaków z Senegalczykami! Latały ławki i stoły. Gorący mundialowy wieczór w Antwerpii [VIDEO]

Zaapelowała także o uwrażliwienie społeczeństwa na konieczność respektowania wolności religijnej innych poprzez kampanie społeczne.

Jakie są wyniki badań? Otóż w 166 przypadkach ataków na wolność religijną w 2017 r., 128 było skierowanych przeciwko chrześcijanom (daje to wynik  77%), z czego 94 dotyczyło katolików (57%).

Co do innych religii, zanotowano 16 przypadków wymierzonych w muzułmanów oraz 10 – w Żydów. 12 pozostałych ataków można natomiast określić jako godzące w religię jako samą wiarę.

Świadczy o tym chociażby niedawna sprawa usunięcia krzyża z placu w walenckiej miejscowości Vall d’Uixó.

Czytaj też: „Stop Soros.” Zakaz osiedlania się obcym, ochrona chrześcijańskiej kultury a za pomoc nielegalnym imigrantom więzienie. Węgrzy przyjęli pakiet ustaw

Nczas,com/ swiato-podglad.pl/ tvrepublika.pl/ Actuall

54 KOMENTARZE

 1. Europo co to ma znaczyc ze by w krajach Europy chrześcijan i katolik był dyskriminowany przez żydowskie czy muzułmańskie
  religie ,róbcie coś z tą chołotą ,zakaz wiazdu tym nie robom to pijawki i żmije, które tylko myślą o socjałach i robieniu dzieci jeden mężczyzna morze mieć do pięciu żon w tym trójkę dzieci z każdą jedną to masz 15,i po co mu robić za dom zapłacone ma zapewnione pieniadze ,tylko robić dzieciaków

  • w necie ; spisek agentów nwo czcicieli szatana . dlaczego synagoga szatana islamizuje europę . kto depcze chrześcijańską cywilizację . manifest z vontetente . plan kalergi . dyktat rothschildów . świat pod kontrolą domu rothschildów . polsk racja stanu polski rząd a rothschild . d . icke globalne przebudzenie ludzkości .

 2. Czy ktos to odkryl Ameryke? Chrzescijanie byli i sa najbardziej przesladowana religia na swiecie.Nie potrzeba zadnych raportow pieprzonych hiszpanskich organizacji.Kto tego nie wie jest idiota, lub mieszka na innej planecie.

  • Na tym portalu w każdym artykule jest mnóstwo błędów, ale ten tytuł udało im się akurat napisać poprawnie. Jeżeli nie wierzysz, to zajrzyj do słownika ortograficznego.

 3. Ale oczywiście nie przeliczyli na ilość chrześcijan, muzułumanów i żydów w Hiszpanii. No ale to typowe dla prawiczków.

  • Podobnie jak Ty nie przeliczasz ilości broni i ilości zabójstw do liczby mieszkańców.No ale to typowe dla kłamliwego lewactwa.

 4. Ludobójstwo w Rwandzie w 1992r. to największa makabryczna historia bratobójczych mordów w XX wieku W ciągu zaledwie jednego miesiąca Hutu bestialsko zamordowało około milion ludności Tutsi – kobiet, dzieci, całej ludności.
  „Watykan nie dostrzega tych morderców, bo nie chce stawić czoła kwestii bezpośredniego współudziału Kościoła w masowej zbrodni. Przez dwadzieścia lat Watykan utrzymywał, że choć poszczególni duchowni byli winni straszliwych zbrodni, to Kościół jako instytucja nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Stolica Apostolska wolała, by świat skupiał się na tym, że w ludobójstwie zginęło 200 księży i ​​zakonnic. Nie ma wątpliwości, że wśród duchownych zdarzały się dzielne osoby, ale cudem ocaleni Tutsi i świat uznaje Kościół za sojusznika zabójców, a odpowiedzialność za tę sytuację zaczyna się na samym szczycie hierarchii katolickiej w Rwandzie…Watykański arcybiskup Vincent Nsengiyumva był politycznie związany ze strukturami władzy Hutu. Prawie 15 lat zasiadał w centralnym komitecie partii rządzącej, gdy partia wdrażała politykę dyskryminacji i demonizacji Tutsi, co bezpośrednio stworzyło grunt pod ludobójstwo….Organizacja Jedności Afrykańskiej wydała raport o ludobójstwie, który mówi o tym, że kościół katolicki w Rwandzie ponosi „wielką odpowiedzialność” za popieranie, budowanie dyskryminacji na tle etnicznym. Według raportu, kościół udzielał „niezbędnego wsparcia” reżimowi Hutu podczas zbrodni, a przywódcy kościelni odegrali „wyjątkowo skandaliczną rolę”, nie wyrażając żadnego moralnego sprzeciwu wobec ludobójstwa.”

  • W Rwadzie zabili dwie trzecie duchowieństwa tego kraju.
   Zarzucanie Kościołowi współudziału to ohydne kłamstwo.

   • Duchowieństwo w 90 % było po stronie oprawców, zginęło ich około 200.
    Porównywanie tego do bestialskiej masakry miliona kobiet, dzieci, całej ludności jest typowym zabiegiem socjotechnicznym, w celu odwrócenia ról i zakłamaniu historii.

 5. nie bardzo rozumiem to chcesz udowodnić tą tezą że arcybiskup Vincent Nsengiyumva był przez całą kampanię zaślepiony i wystawiał na rzeź Tutsi a księża w poszczególnych misjach wydawali podopiecznych pod karabiny Hutu? Kościół wymordował Tutsich?!!! Hmmm a co z ONZ i organizacją praw człowieka Amnesty International? Wszak to teraz temat na topie iż ta organizacja właśnie została kompletnie skompromitowana i powinna w diabły zostać rozwiązana.

  • Fakty mówią same za siebie, co tu jeszcze udowadniać ? Logika katoholika ?

 6. Do Gośka:
  Konferencja Biskupów Katolickich w Rwandzie w specjalnym przesłaniu przeprosiła w niedzielę za rolę członków Kościoła katolickiego w ludobójstwie w 1994 roku. W liście podkreślono, że to nie Kościół popełnił zbrodnie, ale jego „dzieci, które zgrzeszyły”.

  „Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez część katolików. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań” – głosi przesłanie, które zostało w niedzielę odczytane w parafiach w całym kraju.

  • Zapoznaj się z historią ludobójstwa w Rwandzie, tymczasem bazujesz na kościelnych przekrętach.
   Logika katoholika ” Nie morderca dokonał mordu, ale ręka która zgrzeszyła.
   ” Watykan nie dostrzega duchownych oskarżonych o morderstwa, bo nie chce stawić czoła kwestii współudziału Kościoła w wydarzeniach z 1994 roku – pisze brytyjski dziennik „The Guardian”
   W średniowiecznym kościele, godzinę w miejscowości godzinę od Paryża, pełni posługę ksiądz katolicki, który został oskarżony przez trybunał ONZ o ludobójstwo, eksterminację, morderstwa i gwałty w Rwandzie.
   Rwandyjski sąd uznał księdza za winnego ludobójstwa i skazał go zaocznie na dożywocie. Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy przez wiele lat starał się doprowadzić do jego procesu.
   Katolicki ksiądz Wenceslas Munyeshyaka, oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości, jest na wolności i pełni posługę duszpasterską.Ale Kościół katolicki nie widzi przeszkód, by ksiądz Munyeshyaka pełnił swoją posługę, broni księdza ze wszystkich sił.
   To nie jest odosobniony przypadek.
   Po ludobójstwie w Rwandzie sieć klerykalnych i kościelnych organizacji pomogła w ucieczce do Europy księżom i ​​zakonnicom z krwią na rękach, dając im schronienie. Wśród tych duchownych był ksiądz Athanase Seromba, który nakazał zburzenie spychaczami swojego kościoła z dwoma tysiącami Tutsi i zabicie tych, którzy przeżyli. Katoliccy zakonnicy pomogli mu przedostać się do Włoch, gdzie zmienił nazwisko i został proboszczem w Florencji..Gdy Seromba został wykryty, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału, Carla Del Ponte, oskarżyła Watykan o utrudnianie jego ekstradycji. Stolica Apostolska zakomunikowała jej, że ksiądz „wykonuje dobre uczynki” we Włoszech. Inny kapłan z Rwandy zatrudniony we Włoszech jest oskarżony o nadzorowanie masakry niepełnosprawnych dzieci Tutsi.”
   Na tle faktów powyżej bardzo kuriozalne te ” przeprosiny” Rwandczykw przez KK . Warto się też zapoznać z rolą naszego abp Hosera w sp;rawie Rwandyjskiej.

   • Przestań oskarżań Kościół o ludobójstwo!
    Zamordowano dwie trzecie duchowieństwa tego kraju.

    • „Zamordowano dwie trzecie duchowieństwa tego kraju.”
     Katecheta tak ci powiedział, a może sam jesteś katechetą ?
     To wyjaśnia wszystko.

   • Widzisz Gosiu odpowiem nie rozpisując się mętnie na pół szpalty. Różnimy się tym że ty mówisz o tolerancji a ja jestem i nikogo w czambół nie potępiam.
    W religii chrześcijańskiej Chrystus nauczał jeżeli jesteś bez winy pierwszy rzuć kamień… Ty w ramach europejskiej tolerancji znalazłaś winowajcę, osądziłaś i wydałaś wyrok na całą społeczność nie tylko na winnego.

    • Duchowni winni ludobójstwa będą osądzeni jako osoby cywilne podlegające prawu cywilnemu, tak zdecydowała Kongregacja Wiary przy Watykanie o czym Papież poinformował władze rwandyjskie Paula Kagame . W piątek papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera,więc nie manipuluj faktami proszę.
     Kościół to ludzie a nie zbita masa jak u Marksa.

     • „Kościół to ludzie a nie zbita masa jak u Marksa.’
      Tak, tak u Marksa byli Marsjanie, to oczywiste.
      Marks grasował ledwo kilkadziesiąt lat, KK już tysiąclecia.
      Do tego, czy się to komu podoba czy nie – Marks idee socjalizmu zaczerpnął właśnie z Ewangelii.
      „Pionierzy komunizmu” racjonalista.pl polecam !!
      De facto chrześcijaństwo chrystusowe skończyło się w czwartym wieku , kiedy krwawy władca, ludobójca Konstantyn Wielki upolitycznił piękny ruch chrześcijański i przysposobił z wszech miar do dzierżenia totalitarnej władzy nad światem, po dziś dzień.
      Symbol krzyża to też, jego zasługa. Pierwotnym symbolem chrześcijaństwa była ryba.
      Pod symbolem Konstantego dokonano tyle rzezi, mordów, gwałtów i wytoczono krwi ludzkiej, że sierp i młot, księżyc, słońce i co tam jeszcze do kupy wzięte mogą się schować.

    • Odwracasz kota ogonem. Czy temat artykułu nie dotyczy „chrześcijanie są najbardziej prześladowani.. ? Fakty, które przywołałam, a zna je cały świat , przeczą tej kłamliwej teorii. Tylko tyle.
     „Duchowni winni ludobójstwa będą osądzeni jako osoby cywilne podlegające prawu cywilnemu, tak zdecydowała Kongregacja Wiary przy Watykanie o czym Papież poinformował władze rwandyjskie Paula Kagame .”
     Po 25 latach ?!!!!!! Rychło w czas , a co z tego wyjdzie ….zobaczymy
     Oby nie tak jak z naszym światowej sławy pedofilem maltańskim, abp
     Wesołowskim. Do śmierci ( ?) przechadzał się spokojnie po Rzymie i ogrodach watykańskich w ramach kary za zbrodnie przeciw ludzkości – pedofilię pod płaszczykiem Chrystusa.
     Będzie jak zwykle ! Zakładam się o dobry koniak. Po prostu nie da się już dłużej żonglować i ukrywać zbrodni rwandyjskiej z udziałem KK, więc Kongregacja Wiary robi zasłonę dymną. Obym się myliła !!

     • No nie ręce opadają. Kościół przeprosił, kościól tzn Ojciec Święty wziął winę na siebie i dalej idąc rozopoczął daleko idącą pomoc a Ty dalej swoje. To co mają się na stosie spalić żeby ciebie zadowolić?
      O jakim ukrywaniu mówisz? konkrety?
      Wesołowski akurat został oskarżony więc o co chodzi i to za Ratzingera. Podobnie stało się w Irlandii wiec co znowu? Kościół to ludzie i popełniają błędy sprawiedliwość ich na pewno dosięgnie, nie Twoje zmartwienie Świata nie naprawisz. Przestań być naiwna.
      I dosyć daleko odbiegliśmy od tematu więc kończę to jałowe mielenie z Tobą.
      Jesteś agnostyczką to Twoje życie ale nie wieszaj brudów na wszystkich chrześcijanach bo to z bezstronnością nie ma nic wspólnego.
      Na koniec polecam lampkę Hennessy-a ;-)

     • Kłamliwej teorii?
      TO SĄ FAKTY!
      W każdym kraju świata to Katolicy są najbardziej prześladowani.

    • „W religii chrześcijańskiej Chrystus nauczał jeżeli jesteś bez winy pierwszy rzuć kamień”
     Demonicznie pokrętna argumentacja, typowa dla manipulantów kościelnych.
     To znaczy, że jak nie jesteś aniołem, masz przemilczać wszelkie draństwa swoich … nawet pedofilię, nawet ludobójstwo ?? Tak się właśnie dzieje w KK od wieków i tysiącleci.
     Nie ta bajka, nie te czasy gościu. W dobie internetu i budzącej się ludzkiej świadomości, nie uda się wam już brylować na galaktycznych kłamstwach następne tysiąclecie.Amen

 7. Do Gośka:
  Podczas audiencji dla prezydenta Rwandy, Paula Kagame Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu grzechów ludzi Kościoła, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję podczas ludobójstwa Tutsi – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

  Rwandyjski przywódca po audiencji u papieża spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, który towarzyszył sekretarz do spraw stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

  W watykańskim komunikacie podkreślono serdeczny charakter rozmów oraz dobre stosunki istniejące między Stolicą Apostolską a Rwandą. Wyrażono uznanie dla znaczonego postępu w przywróceniu stabilizacji społecznej, gospodarczej i politycznej kraju. Odnotowano współpracę między państwem a Kościołem lokalnym w dziele pojednania narodowego i umocnienia pokoju dla dobra całego narodu.

 8. W dziele pojednania narodowego i umocnienia pokoju dla dobra całego narodu lepiej niech się ten” kościół” od Rwandczyków odczepi. Polityka KK rozszerzania swojej hegemoni na całym świecie za wszelką cenę. Polityka galaktycznych kłamstw i półprawda od tysiącleci.

  • Sama się odczep od Kościoła.
   Kościół Katolicki to najlepsze, co może spotkać każdy kraj.

   • Skoro Kościół Katolicki to najlepsze co mogło spotkać każdy kraj to czemu Irlandia (Polska w sumie też) się od niego odwróciła?

 9. Gosiu, po za marzeniami może jakieś konkrety? Może coś o innych religiach? Marksizm taki ludzki i dobry, wyznawcy Allacha taki ciepli i szlachetni, no a wyznawcy Mojżeszowi tak kochają innych niż oni?

 10. Chrystus nauczał miłości. To wszystko. Za to trzeba Katolików nienawidzić.

  • Manipulujesz – twierdzisz, że ujawnianie niewygodnych faktów, prawdy i zwykłego draństwa to nienawiść ? Jeśli już to do fałszu, obłudy, manipulacji i draństwa. Takiej „nienawiści” życzę wszystkim orędownikom miłości Chrystusa. Wasza „miłość” polega na ukrywaniu draństwa swoich, jak każda polityka, na zmuszaniu ofiar i świadków do milczenia. W imię miłości Chrystusa ? Przepraszam, ale to demoniczna obłuda dla nieświadomej ludzkości opóźnionej w rozwoju.Człowiek świadomy już się nie nabierze.
   Tak, marzy mi się aby ludzkość wreszcie dojrzała do bycia religijną i miłującą . Totalitarne, korporacyjne religie ( wszystkie) tylko opowiadają o religijności i miłości, a owoce tego zgoła zaprzeczają wszystkiemu, choć by w Rwandzie.
   Mateusz 23/13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.
   15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę7. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.
   27 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. 28 Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.

   • @ Gośka
    …”Manipulujesz – twierdzisz, że ujawnianie niewygodnych faktów, prawdy i zwykłego draństwa to nienawiść ? Jeśli już to do fałszu, obłudy, manipulacji i draństwa. Takiej „nienawiści” życzę wszystkim orędownikom miłości Chrystusa. Wasza „miłość” polega na ukrywaniu draństwa swoich, jak każda polityka, na zmuszaniu ofiar i świadków do milczenia. W imię miłości Chrystusa ? Przepraszam, ale to demoniczna obłuda dla nieświadomej ludzkości opóźnionej w rozwoju.Człowiek świadomy już się nie nabierze…”

    A gdzie tu wyczytałaś manipulację robaczku?
    Napisałem że za przewiny poszczególnych ludzi z ramienia kościoła obwiniać o całe draństwo tego świata Katolików jako wspólnotę to lekkie nadużycie. Cytujesz ewangelię ale jak widać kompletnie jej nie rozumiesz. Wczytaj się jeszcze raz (dobre fragmenty Mateusza) i zobacz że to również do Ciebie! Ale dla mnie Jan jest wyrazistrzy. Przecież nie będę się z Tobą przesypywał na kolejne cytaty z Ewangelii Apostołów na takim forum – to śmieszne. Czemu to ma dowodzić że Kościół to zło wcielone jak chcą lewacy na całym świecie? Że to kłamstwo bo Jezus nie zmartchwywstał i miał żonę i dzieci. A te prawdy których nauczał to kłamstwo dla malućkich?
    Jesteś osobowo zgorzkniałą i bez żadnego celu żyjącą pustą osobowo kobietą jak widać. Zero refleksji a tylko młodociana naiwność w postrzeganiu rzeczywistości. Ale Jezus Cię kocha czy tego chcesz czy nie trochę czasu Ci jeszcze pozostało aby to zrozumieć tylko oby nie za późno. Bo wrota nadal masz otwarte jak się zatrzasną nie ma zmiłuj złociutka. Każdy kiedyś umrze ty też i zostanie nie na forum z tego życia rozliczony co do sekundy. Po to pisali listy Apostołowie – ku przestrodze.
    Chyba nie zaprzeczysz że tylko Misje i Caritas wspomagają najbiedniejszych na świecie bo jakoś pozostałe instytucje się Ewangelią nie kierują. Biadolisz że świat jest jaki jest mimo istnienia kościoła. Czy Chrystus powiedział że jego wyznawcy zmienią świat? Otóż nie sam nauczał że świat nadal aż do skończenia świata pozostanie w różnych barwach, uczył tylko jakim być w tym świecie mimo popełnianych błędów. TYLE! (sic!) To czemu Afryka w tym zlaicyzowanym świecie nadal jest zapomnianym przez wielkie korporacje terenem biedy i występku?
    Być Katolikiem to nie zaraz być świętym i bez grzechu ale to znaczy nic innego jak postępować wg dekalogu choć się upada no nie? Ty może taka święta jesteś, nigdy nikomu żadnej krzywdy w życiu nie wyrządziłaś że tu się
    taka świętoszkowata robisz?
    Podałem Ci cytaty z oficjalnej prasy że Ojciec Święty Franciszek przeprosił Rwandyńczyków i Zwierzchnicy Kościoła przeprosili jednocześnie oferując nadal bardzo dobrą współpracę i pomoc rwandyńczykom. To kto tu manipuluje i uogólnia kłamliwe chę?!

 11. Aleś sobie kazanko strzelił, nieomylny klechostanie. To wam najlepiej wychodzi, tylko już mało kto waszego pokrętactawa słucha, a będzie jeszcze mniej …robaczku.
  „Podałem Ci cytaty z oficjalnej prasy że Ojciec Święty Franciszek przeprosił Rwandyńczyków i Zwierzchnicy Kościoła przeprosili jednocześnie oferując nadal bardzo dobrą współpracę i pomoc rwandyńczykom. To kto tu manipuluje i uogólnia kłamliwe chę?!”
  Słyszałeś o jakiejś rozprawie sadowej w tej kwestii, jakieś zatrzymania, ekstradycje, wyroki ,cwaniaczku ?
  No dalej, jestem niezmiernie ciekawa !

  • No cwaniaro zaspokoję Twoją Ciekawość. Nie kościół tylko rząd Rwandy musi wystąpić do sądu bądź trybunału międzynarodowego z oskarżeniem o ludobójstwo.
   Nie obwiniaj cały Kościół o to co się stało w Rwandzie!
   Wydarzenia, które miały miejsce w Rwandzie podczas ludobójstwa w 1994 r., nie zostały do tej pory rozliczone w pełni, a jeszcze trudniej przychodzi wskazać, kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność za jedną z największych tragedii po II wojnie światowej oraz jak można było tym wydarzeniom zapobiec. Masakra dokonana w 1994 r. przez plemię Hutu na ludności Tutsi nie była nagłą i niespodziewaną akcją, lecz przerażającym wybuchem nienawiści, która tliła się przynajmniej od kilkudziesięciu lat przybierając, co jakiś czas, na sile. Przed wiosną 1994 r. wiele wydarzeń zapowiadało, że zbliża się tragedia, jednak żadna siła międzynarodowa nie miała dość woli, aby zmierzyć się z nadciągającymi wydarzeniami.

 12. Obecnie Rwanda była belgijską kolonią i została kompletnie zapomniana przez społeczność międzynarodową a dwa wyroki na przywódcach Hutu nie czynią wiosny w ONZ.

 13. Co do kazania nic nadal nie rozumiesz. Ty będziesz żyć wiecznie w poczuciu swojej sprawiedliwości cwaniaro bo nic Cię nie rusza.

 14. To prawda, nie ruszają mnie żadne korporacje religijne. Jestem odporna na religijno -ideologiczne manipulacje. Trzymam się FAKTÓW , szukam, sprawdzam u źródeł , tyle.
  Pytałam o sprawy sądowe, dochodzenia, ekstradycje itp w kontekście twoje informacji „Duchowni winni ludobójstwa będą osądzeni jako osoby cywilne podlegające prawu cywilnemu, tak zdecydowała Kongregacja Wiary przy Watykanie o czym Papież poinformował władze rwandyjskie Paula Kagame .” a ty wciskasz dwa wyroki na przywódcach Hutu orzeczone przez świecki Trybunał do spr. Rwandy. Masz ludzi za idiotów, wiadomo, ale wiedz – sam z siebie robisz idiotę.
  – FAKT – Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy, mimo że pracował 21 lat, był porażką wymiaru sprawiedliwości. W tak długim okresie zdołał osądzić zaledwie 93 osoby, spośród których 61 zostało skazanych. Kilka spraw skierowano do sądów narodowych, jak przypadki zakonnic Gertrude i Marii Kisito. Oskarżone o współudział w zabójstwie prawie 7 tys. Tutsi, zbiegły do Belgii i tam zostały skazane na 12 i 15 lat więzienia
  – Postawa Kościoła katolickiego w Rwandzie to jeden z najtrudniejszych i najbardziej przemilczanych tematów To FAKT , nie moje wymysły, marzenia, fobie czy co sobie jeszcze wymyślisz.
  Zarówno postawa w czasie ludobójstwa, jak i po nim. Pytanie, jak to w ogóle było możliwe, że kościoły stały się miejscami kaźni, wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Podobnie jak to, jakim cudem duchowni, których sutanny splamiła krew ofiar, mogli zbiec i ukryć się w parafiach rozsianych na prowincji Europy. Kto ułatwił im ucieczkę? Kto dał schronienie przed międzynarodowym trybunałem? I dlaczego Kościół na temat ludobójstwa w Rwandzie milczał przez tak wiele lat, odmawiając dania świadectwa?

  FAKT – Jak twierdzi prowadząca sprawę prokurator Carla Del Ponte, w przypadku podejrzanych o udział w ludobójstwie duchownych międzynarodowy wymiar sprawiedliwości zderzył się z betonową ścianą Watykanu. Machina zacierania śladów i pomocy w przerzucie obciążonych zarzutami okazała się skuteczna, w wyniku czego do dziś nie wiadomo, ilu morderców i duchownych wspierających ludobójstwo ukrywa się na plebaniach Francji, Belgii, Włoch, Szwajcarii, a może nawet i Polski.To jest FAKT ….Milczenie jest na rękę Kościołowi.

  Następny FAKT – Organizacja African Rights w 1998 r. wysłała do Jana Pawła II petycję z prośbą o pomoc Watykanu w ustalaniu prawdy o roli Kościoła w czasie ludobójstwa i rozliczeniu winnych po jego zakończeniu, m.in. ukrywania oskarżonych. Prośba pozostała bez odpowiedzi.
  Następny Fakt – Również Organizacja Jedności Afrykańskiej, przekształcona następnie w Unię Afrykańską, przygotowała w 2000 r. raport obarczający Kościół w Rwandzie odpowiedzialnością za brak sprzeciwu i popieranie dyskryminacji na tle etnicznym. Kościół według tego raportu udzielił „niezbędnego wsparcia reżimowi Hutu podczas zbrodni”, a „skandaliczna rola przywódców duchownych polegała na niewyrażaniu żadnego moralnego sprzeciwu wobec ludobójstwa”.
  Kościół katolicki lubi przypominać, że określenia „ludobójstwo” w stosunku do wydarzeń w Rwandzie jako pierwszy użył Jan Paweł II. To prawda, ale niezależnie od zamiarów papieża jego jedyna pielgrzymka do Rwandy w 1990 r. legitymizowała reżim Hutu. Władza szła wówczas ręka w rękę z Kościołem deprecjonującym Tutsi.

  FAKT – Najważniejszy duchowny Rwandy, arcybiskup Kigali Vincent Nsengiyumva, przez 15 lat zasiadał w komitecie centralnym partii rządzącej. (…) Jak twierdzi ocalała z masakr Madalena Mukariemeria w rozmowie z reporterem „The Guardian”, abp Vincent Nsengiyumva nigdy nie zrobił nic, aby powstrzymać zabijanie. Tak to widzą ofiary.

  FAKT – Według wielu obserwatorów czynnikiem decydującym o tym, jak przebiegało i jaki rozmiar przybrało ludobójstwo w Rwandzie, była ewakuacja biskupów w przeddzień rzezi. Linda Melvern, ekspertka MTK dla Rwandy, twierdzi, że „wiele dokumentów wskazuje na to, że gdyby władze kościelne pozostały na miejscu, może nie doszłoby do ludobójstwa.
  FAKT – Podczas gdy ludobójstwo toczyło się w najlepsze, ks. Hoser wielokrotnie podróżował z Burundi do Rwandy i z powrotem. Był w dobrych stosunkach z osobami dokonującymi ludobójstwa, gdyż w czasie gdy trwała rzeź ludności Tutsi, bez trudu przekraczał granicę i przemieszczał się między rozmaitymi punktami kontrolnymi w samej Rwandzie. Bez przeszkód poruszał się wewnątrz kraju i wracał do Bujumbury w Burundi, kiedy tylko zapragnął”, mówił w wywiadzie udzielonym portalowi naTemat, w czasie gdy w Polsce toczyła się debata dotycząca roli Henryka Hosera w Rwandzie w najtragiczniejszym dla historii tego kraju okresie, wiosną 1994 r.
  Watykan przeprosił za postawę Kościoła w Rwandzie dopiero w 2017 r. Trzy miesiące po tym, jak takie przeprosiny wystosowali biskupi Rwandyjscy.

 15. Bzdury. Niech chrześcijanie zaczną miłować bliźniego (oczywiście geje, feministki itp też są bliźnimi) to i „ataki” na nich się skończą.

  • „Będę wasz biczować, albowiem nie na tym miłosierdzie polega, by pozwalać grzesznikowi obnażać się ze swym grzechem.”
   Jezus Chrystus.

  • 2. Kościół nigdy nikomu nie zrobił nic złego, a jest prześladowany na całym świecie.

   • Jak nic nie zrobił złego? A mordowanie Indian? Inkwizycja? Palenie na stosie naukowców? Można jeszcze długo wymieniać.

   • To prawda, ” Kościół nigdy nikomu nie zrobił nic złego” tak jak niczego złego nie zrobi miłość, przyjaźń, dobroć, religia.
    Ale ludzie czyniący ewidentne zło pod płaszczykiem Kościoła, rzekomej miłości, przyjaźni, dobroci, religii to ZŁO TOTALNE.

Comments are closed.