Lekcje Ekonomii dla Młodzieży już w 65 szkołach! Edukacja Ekonomiczna w polskich szkołach nabiera impetu

REKLAMA

Z wiedzą ekonomiczną Polaków nie jest najlepiej. Przyznają to sami zainteresowani, z których aż 51% w badaniu NBP z 2015 roku swoją wiedzę ocenia, jako raczej małą lub bardzo małą.1 Nad zmianą tego stanu rzeczy już od 5 lat pracuje zespół pasjonatów z Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa oraz Stowarzyszenia KoLiber. W tym roku udało im się dotrzeć do ponad 5400 uczniów w 40 miastach na terenie całego kraju!

5 lat edukacji ekonomicznej Polaków

REKLAMA

Zakończony 22 czerwca rok szkolny był dla Lekcji Ekonomii dla Młodzieży (LEM) przełomowy. Podczas 855 lekcji realizowanych aż w 65 szkołach na terenie całego kraju, udało się dotrzeć łącznie do ponad 5400 uczniów. To wynik dużo lepszy niż przed rokiem i niemal niewyobrażalny w porównaniu
z pierwszą edycją projektu, podczas której zrealizowano „tylko” 144 lekcje.

Od inauguracji projektu z LEM skorzystało łącznie już około 16000 uczniów z ponad 60 różnych miast.

Wraz z liczbą udanych zajęć projekt zyskał sympatię zarówno uczniów jak i nauczycieli i w wielu szkołach stał się już stałym elementem szkolnego kalendarza. Do grona szkół stale uczestniczących w projekcie należy wiele tych zajmujących czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach najlepszych liceów.

Rok szkolny 2017/18 to także pierwszy, w którym lekcje prowadziły osoby, które cztery lub pięć lat temu poznawały podstawy ekonomii, biorąc udział w projekcie, jako uczniowie. Na ich przykładzie najlepiej widać, że pasją można zarażać. To nie przypadek, że prowadzącym z największą liczbą zrealizowanych w tej edycji lekcji został Karol Przeklasa, który pięć lat temu brał udział w pierwszej, pilotażowej serii zajęć w IV LO im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Słowa uczą, przykłady pociągają

Szkoła nie kojarzy się większości uczniów z czymś przyjemnym i ciekawym. I na ten problem radę mają organizatorzy LEM sami dobrze pamiętający swoje lata w szkolnych ławach.

Prezentacja kolejnych zagadnień ekonomicznych odbywa się zawsze poprzez aktywizującą grę lub pracę w grupach. W ten sposób nawet mniej aktywni uczniowie dostają szansę włączenia się do dyskusji i uzyskania odpowiedzi na interesujące ich pytania.

Największą popularnością wśród uczniów niezmiennie cieszy się „gra katalaktyczna” z piątej w cyklu lekcji „Alokacja zasobów i podział bogactwa. Centralny plan czy wolny rynek?”.

Podczas tych zajęć uczniowie podzieleni na dwie grupy, reprezentujące dwa skrajnie różne systemy gospodarcze, wzajemnie wymieniają się (lub rozdzielają między sobą) cukierki reprezentujące realne dobra w gospodarce.

Po takiej demonstracji prezentowane w trakcie lekcji teorie stają się bardziej namacalne i zostają w głowach uczniów na dłużej.

LEM, czyli co?

Projekt LEM to inicjatywa edukacyjna Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa oraz Stowarzyszenia KoLiber mająca na celu popularyzację edukacji ekonomicznej w polskich szkołach.

W trakcie 6 wzajemnie powiązanych lekcji realizowanych podczas Podstaw Przedsiębiorczości uczniowie poznają najważniejsze zagadnienia ekonomiczne a także historię najważniejszych przełomów w historii myśli ekonomicznej.

Wśród omawianych zagadnień i tematów znajdują się: rola ekonomii w codziennym życiu, wartość i wymiana, historia i cechy pieniądza, system bankowy, alokacja zasobów i podział bogactwa oraz oszczędzanie.

Z pełnymi konspektami wszystkich lekcji można zapoznać się na stronie projektu, gdzie udostępnione są one całkowicie za darmo: ekonomiadlamlodziezy.pl

REKLAMA