Irak nie patyczkuje się z terrorystami. Wykonano wyroki śmierci na dwunastu z nich, w tym obcokrajowcach i kobietach

islamiści-ekstremiści_nczas
Terroryści z Państwa Islamskiego. Fot ilustracyjna

Dwanaście osób skazanych na śmierć za terroryzm zostało straconych w czwartek na polecenie premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, który zaapelował o przyspieszenie egzekucji skazanych na śmierć terrorystów – poinformowały w piątek irackie władze.

Na polecenie premiera Hajdara al-Abadiego w czwartek przeprowadzono egzekucję 12 skazanych terrorystów, którzy usłyszeli ostateczne wyroki – poinformował rzecznik rządu w wydanym oświadczeniu.

Abadi wezwał w czwartek do „sprawiedliwego odwetu” poprzez przyspieszenie wykonywania wyroków śmierci wszystkich osób skazanych na najwyższy wymiar kary za działalność terrorystyczną, które wyczerpały możliwości odwołania się od wyroku, w tym kobiety i obcokrajowcy.

Apel ten iracki premier wygłosił w reakcji na znalezienie dzień wcześniej zwłok ośmiu członków irackich sił bezpieczeństwa, porwanych przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) w celu wymuszenia ustępstw ze strony władz.

Ciała były okaleczone i obłożone materiałami wybuchowymi; znalezione zostały dwa dni po upłynięciu wyznaczonego przez IS terminu. W zamian za uwolnienie porwanych funkcjonariuszy islamiści domagali się uwolnienia z więzień sunnitek.

Zobacz też: 441 terrorystów zatrzymali w rok Brytyjczycy. To już masowa plaga

Jak przekazał rzecznik MSW Iraku, autopsje wykazały, że mężczyźni zostali zabici przed upłynięciem terminu, a nagrane przez IS wideo pokazujące sześciu porwanych, stanowiło islamistyczny materiał propagandowy.

W grudniu 2017 roku Abadi ogłosił ostateczne zwycięstwo nad IS, które jeszcze kilka lat temu kontrolowało jedną trzecią terytorium kraju. Jednak bojownicy wycofali się na obszary przygraniczne po stronie syryjskiej, skąd nadal organizują zasadzki, zamachy i inne ataki na terytorium Iraku. W ostatnich tygodniach ataków przybywało, zwłaszcza na autostradzie łączącej Bagdad z północną częścią kraju, gdzie doszło do porwania ośmiu członków sił bezpieczeństwa.

Zobacz też: Bez litości dla żon terrorystów. Francuzka skazana na dożywocie w Iraku

Comments are closed.