Zobacz zwiastun filmu o polskich bohaterach Bitwy o Anglię. „Dywizjon 303” w sierpniu trafi do kin [VIDEO]

"Dywizjon 303" Źródło: Film Media S.A

Do sieci trafił zwiastun filmu „Dywizjon 303” Wiesława Saniewskiego i Denisa Delicia. Dzieło pokazuje prawdziwą historię tej słynnej polskiej formacji lotniczej walczącej w Bitwie o Anglię.

Film „Dywizjon 303” pokazuje historię polskich lotników, którzy stali się legendą. Początkowo niedoceniani stworzyli jednostkę wchodzącą w skład Królewskich Sił Powietrznych. Szybko okazuje się, że lotnicy z Dywizjonu 303 nie mają sobie równych. W Bitwie o Anglię zastrzelili trzykrotnie więcej przeciwników niż każdy z innych dywizjonów alianckich.

W rolach głównych zagrają m.in. : Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski, Jan Wieczorkowski, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki i Anna Prus.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich.

Churchill powiedział o polskich lotnikach, że „Nigdy Tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”.

Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Była ona inspiracją dla twórców filmu.

Film trafi do kin 31 sierpnia.

https://youtu.be/DDfKItbeq1k

Zobacz też: Cejrowski ostro o Timmermansie. „Zachowuje się jak ambasador carski przed rozbiorami” [VIDEO]

19 KOMENTARZE

 1. Bardzo jestem ciekawa czy wszystko co wydarzyło się po wojnie z naszymi lotnikami dywizjonu 303 ,jak angole ich potraktowali i im „podziękowali”będzie ukazane w tym filmie!Nawet nie zostali zaproszeni na defiladę bo angole bardziej liczyli się ze Stalinem!

  • Tak w ogóle to niech lepiej Angole, to złodziejskie plemię, oddadzą Państwu polskiemu teczkę z dokumentami wagi państwowej ukradzioną spod zwłok zamordowanego przez nich premiera, gen. Władysława Sikorskiego w ’43.

   A, jeszcze jedno. Gliński z UD/PiS dał 100 mln zł na odnowienie grobu między innymi żydowskiego mordercy płk. UB Józefa Różańskiego (wcześniej Goldberg) (zam. ul. Sędziowska 10 w Warszawie) na cmentarzu żydowskim w Warszawie.
   Za wasze pieniądze, wyborcy, odnawiane są groby zbrodniarzy żydowskich jak ten wspomniany, co chciał zamordować asa lotnictwa polskiego, człowieka bez skazy, Stanisława Skalskiego. Taka jest prawda Bitwy o Anglię ale tego nikt z tych Friszke, Dudków, Paczkowskich wam tego nie powie bo to jest kupa zakłamanego bolszewickiego gówna.

   Uczcie się wyborcy. Na naukę nigdy nie jest za późno.

  • Wiesz, generalnie to racja z tym co piszesz o tym jak zostali potraktowani – ale wiesz co? Z drugiej strony, brakuje mi takiego filmu, gdzie Polacy pokazani są tak właśnie rzeczywiście waleczni jak są i gdzie możemy pooglądać ich zwycięstwa, młodzież może się tym zapalić i mieć wzór do naśladowania – podczas gdy film ukazujący co potem z nimi zrobiono, byłby po prostu smutny i zniechęcający. Myślę że lepiej żeby film pokazywał przede wszystkim to co dobre, a do poznania reszty niech wszystkich zachęci.

 2. A ja na trochę wstydliwy temat: iść do kina, kupić dysk, zamiast pożyczać od znajomych albo kopiować. Na tle generalnego antypolskiego szamba to jest bardzo wartościowa rzecz i niech Twórcom filmu rzecz się opłaci. Zagłosujmy portfelami.

   • Powtórzę, bo to niezmiernie ważne.
    Gliński z UD/PiS dał 100 mln zł na odnowienie grobu między innymi żydowskiego mordercy płk. UB Józefa Różańskiego (wcześniej Goldberg) (zam. ul. Sędziowska 10 w Warszawie) na cmentarzu żydowskim w Warszawie.
    Za wasze pieniądze, wyborcy, odnawiane są groby zbrodniarzy żydowskich jak ten wspomniany, co chciał zamordować asa lotnictwa polskiego, człowieka bez skazy, Stanisława Skalskiego. Taka jest prawda Bitwy o Anglię ale tego nikt z tych Friszke, Dudków, Paczkowskich wam tego nie powie bo to jest kupa zakłamanego bolszewickiego gówna.

   • O ile wiem, film finansują Japończycy (Rakuten). Jakieś związki z Agorą?

    • Od 31 sierpnia 2010 roku Helios S.A. jest częścią Grupy Agora S.A- Głosując portfelami , nabijemy jednocześnie kabzę szechterowi

  • No ja się już ze znajomymi ustawiam że jak będzie w kinach to idziemy ekipą a jak się spodoba to kupujemy potem po płytce.

 3. Czy Churchill powiedzaiał tak o polskich pilotach, czy o wszystkich pilotach? Wszystkich też było niewielu i tak wielu im tak wiele zawdzięczało?

  • Churchill powiedział o wszystkich pilotach. Jest do dyskusji, co by się stało bez polskich. Polskich pilotów było mało, ale mieli wyjątkowe predyspozycje (według Urbanowicza, z powodu barbarzyńskiej wręcz selekcji w przedwojennym polskim lotnictwie myśliwskim) i doświadczenie. RAF tymczasem posyłał w 1940 do walki rekrutów z nalotem kilkunastu godzin, a ci szybko się wykruszali.

   „Bitwa o Anglię” była bitwą o przewagę w powietrzu, konieczną dla zneutralizowania brytyjskiej marynarki i dokonania inwazji. Niemcy przegrali ją głównie dlatego, że Hitler, rozjuszony bombardowaniem Niemiec, rozkazał zmienić cele: oprócz lotnisk RAF i sieci radarowej rozkazał bombardować miasta. Dzięki furii Hitlera i wejścu do walki polskich i czeskich pilotów RAF dostał nieco „luzu” i mógł odbudować kadry. Bez Polaków chyba też by się udało, ale bitwa trwałaby na pewno dłużej, straty byłyby większe, a kto wie, czy wobec nieco lepszego powodzenia w powietrzu Hitler jednak nie zdecydowałby się na inwazję.

   • Kto wie,kto wie,kto wie?Niezaprzeczalnym dowodem jest to,ze nasi wspaniali PILOCI narażając swoje życie wnieśli niesamowity wkład w obronę Anglii,a potem zostali potraktowani jak przysłowiowe piąte koło u wozu!Wystarczy poszukać w internecie wypowiedzi tych naszych BOHATERÓW ,którzy brali w tym udział!Jest to bardzo przykre!

 4. W Polsce chyba brakuje aktorów, bo zatrudnili samych amatorów, z papieżem na czele.

 5. Pytanie takie słyszałem: co Korona chce od Polaków / za ten film / lub do czego chcą nas „przygotować”?
  Nie pierwszy raz Brytole próbują wmówić nam że są naszymi przyjaciółmi.

 6. Z całego świata tu zebrani
  Tradycją naszą miasto Lwów
  I młodzież tu i weterani
  Do walki prawo mają znów

  Wie bowiem dobrze brać skrzydlata
  Że musi walczyć, kto chce żyć
  A póki Niemiec nocą lata
  To Niemca nocą trzeba bić
  Trzeba bić

  Uhu, uhu, uhu wołają tak
  Po nocach Lwowskie Puchacze
  Uhu, uhu, uhu lecą na szlak
  Gdzie chodzi plemię sobacze (

  Gdzie wyją krwawe, latające psy
  Uhu, na żer lecimy my

  To nie jest ważne, czy wrócimy
  Krzyż dadzą, czy postawią gdzieś
  Byle do kraju i rodziny
  Dotarła o zwycięstwie wieść

  A kto doleci z nią do domu
  Za wszystkich, kto nie wróci tam
  Zanuci piosnkę dywizjonu
  I każe podać wina dzban
  Wina dzban

Comments are closed.