Po raz pierwszy zaobserwowano narodziny planety. Gazowy gigant jest gorętszy niż jakakolwiek planeta naszego układu [VIDEO]

REKLAMA

Astronomom z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka i Południowego Europejskiego Obserwatorium po raz pierwszy udało się zaobserwować formowanie się nowej planety. Powstaje ona w pobliżu karłowatej gwiazdy i jest większa on Jupitera.

Planeta rodzi się wśród gazu i kosmicznego pyłu otaczającego karłowatą gwiazdę sklasyfikowaną jako PDS 70. Leży ona około 370 lat świetlnych od Ziemi.

REKLAMA

Zdjęcia udało się uzyskać dzięki specjalnemu filtrowi – koronografowi, blokującemu światło pochodzące z gwiazdy i pozwalającemu wykryć pierścienie wokół niej.

– Te pierścienie wokół młodych gwiazd są miejscem rodzenia się planet, ale zaledwie kilka razy udało się zaobserwować to zjawisko – mówi Miriam Keppler z Instytutu Maxa Plancka.

Nowa planeta jest gazowym gigantem o masie większej niż Jupiter. Oddalona jest od swojej gwiazdy o około 3 miliardy kilometrów – mniej więcej w takiej odległości Uran krąży wokół Słońca.

Uzyskane dane wskazują, że na jej powierzchni panuje temperatura około 1000 stopni. Jest więc gorętsza niż jakakolwiek planeta układu słonecznego.

REKLAMA