Wikipedia wyłączona na 24 godziny. Sprzeciwiają się Unii Europejskiej i ACTA2!

wikipedia unia europejska acta
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
REKLAMA

Polska Wikipedia została wyłączona na najbliższe 24 godziny. Twórcy encyklopedii obawiają się, że nowa dyrektywa unijna dotycząca praw autorskich (ACTA 2) zagrozi wolności słowa.

„Jeżeli (…) proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona” – czytamy w komunikacie, który wyświetla się po wejściu na stronę portalu.

REKLAMA

Autorzy komunikatu przekonują, że wbrew zapewnieniom unijna dyrektywa wcale nie dba o prawa autorskie i nie wspomaga społeczeństwa obywatelskiego, tylko zagraża wolności online „i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci”.

Unijną dyrektywą dot. ochrony praw autorskich (nazywana potocznie ACTA2), przeciwko której w ten sposób protestują polscy wikipedyści. Ich zdaniem jej przyjęcie doprowadzi do tego, że „otwartość internetu będzie poważnie zagrożona”.

„Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. (…). Wikipedia także będzie zagrożona.”

„Nowe prawo może prowadzić nawet do tego, że filtry i restrykcje uniemożliwią poszukiwania artykułów w wyszukiwarkach internetowych.”

„Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.”

„Z tych powodów społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron. Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.” – wyjaśnia swoją decyzję Społeczność Wikipedii

Pełny dostęp do polskojęzycznej Wikipedii będzie dostępny od czwartku od godziny 15.

Źródło: Wikipedia/ dorzeczy.pl/ gazeta.pl

REKLAMA