Wikipedia wyłączona na 24 godziny. Sprzeciwiają się Unii Europejskiej i ACTA2!

wikipedia unia europejska acta
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Polska Wikipedia została wyłączona na najbliższe 24 godziny. Twórcy encyklopedii obawiają się, że nowa dyrektywa unijna dotycząca praw autorskich (ACTA 2) zagrozi wolności słowa.

„Jeżeli (…) proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona” – czytamy w komunikacie, który wyświetla się po wejściu na stronę portalu.

Autorzy komunikatu przekonują, że wbrew zapewnieniom unijna dyrektywa wcale nie dba o prawa autorskie i nie wspomaga społeczeństwa obywatelskiego, tylko zagraża wolności online „i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci”.

Unijną dyrektywą dot. ochrony praw autorskich (nazywana potocznie ACTA2), przeciwko której w ten sposób protestują polscy wikipedyści. Ich zdaniem jej przyjęcie doprowadzi do tego, że „otwartość internetu będzie poważnie zagrożona”.

„Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. (…). Wikipedia także będzie zagrożona.”

„Nowe prawo może prowadzić nawet do tego, że filtry i restrykcje uniemożliwią poszukiwania artykułów w wyszukiwarkach internetowych.”

„Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.”

„Z tych powodów społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron. Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.” – wyjaśnia swoją decyzję Społeczność Wikipedii

Pełny dostęp do polskojęzycznej Wikipedii będzie dostępny od czwartku od godziny 15.

Źródło: Wikipedia/ dorzeczy.pl/ gazeta.pl

9 KOMENTARZE

 1. w chinach i korei płn też jest ograniczony internet.
  junioburdel dąży do swoich idoli.

  • ▌▌I to jest SUPERWAŻNA sprawa.

   Powoli przyzwyczajamy się do Internetu — że tak jak teraz, to już było zawsze — i będzie tak zawsze.

   ● NIEPRAWDA!

   Jeszcze kilkanaście lat temu żyliśmy W ZUPEŁNIE INNYM ŚWIECIE — notorycznych bezkarnych i skutecznych manipulacji na masowej świadomości, wszystkie opcje obstawione figurantami i kto by nie zwyciężył w wyborach — zwyciężała właściwa opcja (jak to znacznie lepiej ode mnie opisuje Rafał A. Ziemkiewicz: sterowanie masami za pomocą mediów było łatwe, jak włączanie programów pralki automatycznej).

   Dopiero ostatnio system manipulacji masami zaczął się sypać i kawalić: Brexit, Trump, Liga+5Gwiazd, rekordowy spadek poparcia dla partii wdrażających eksterminację etniczną, terror polit-poprawności… Oligarchia powiedziała: — „Dość tego!”

   I już od dłuższego czasu trwa szukanie wytrychu, przy pomocy którego dałoby się Internet zakneblować.

   ● Może dałoby się pod hasłem walki z „mową nienawiści”? (Czyli niszczenia i anihilacji ze świadomości tych, których MY nie lubimy).

   ● A może dałoby się zakneblować pod hasłami walki z nielegalnym hazardem?

   ● Teraz próbują wprowadzić cenzurę pod wykreowanym do tego celu pretekstem walki z fake newsami.

   ● Jeśli będzie trzeba, to wprowadzi się cenzurę Internetu pod pretekstem walki z podróbkami…

   ● UE wprowadza cenzurę pod pozorem przymusowego chronienia praw autorskich. Ta ochrona jest tak szeroko rozumiana, że filmy i video z miast (np. demonstracje) staną się nielegalne, bo w kadrze zawsze znajdzie się dość chronionych znaków i własności intelektualnej.

   No a jak już się raz uda, TO KONIEC! Nie wezwiesz innych, bo państwo legalnie odetnie Cię od sieci! Będzie tępić tych, którzy wiadomość wysłali, ale też tych, którzy ją otrzymali…

   .

   ▌▌I to jest chyba dziś najważniejsza ze wszystkich możliwych poprawka do Konstytucji i referendum:
   Konstytucyjna ABSOLUTNIE NAJWYŻSZA GWARANCJA priorytetu wolności słowa (co najmniej pisanego) w Internecie nad innymi prawami w Internecie!

 2. TO UNIA zakłada nam blokadę i cenzurę ! Polska powinna to zablokować tak jak mówił europeseł Sośnierz jak tego nie zablokuje nasz Premier to skandal będzie to jak się ma nasz gen wolności ?

 3. Dlaczego JEDNA (o lewicowych poglądach) osoba decyduje o wyłączeniu Wikipedii?

 4. Wikipedia też cenzuruje, nagina, wygładza, itd, kurwa, wszędzie ta polityka, dobrze, że nie wyrzuciłam swojej starej Encyklopedii PWN, mogą mi naskoczyć, nie wyłączą mi, mam was w dupie!!!

 5. Przez 24 godziny gimbaza nie będzie się mądrzyć na forach bo nie będzie miała na co się powoływać. Cudownie!

  • ▌▌Czy aby na pewno? Krajowe szpitale na 24 godziny już wstrzymały wszystkie zaplanowane operacje…

 6. Proponuję tak zrobić i dać taki komunikat jasny „pier…. te wasze prawa, nic mi nie zabierzecie”

Comments are closed.