Ukraińskie sady za pieniądze polskiego podatnika. Projekt współfinansuje „polski” MSZ

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere.com
REKLAMA

Zachodnioukraińska Kooperatywa Ogrodniczo-Sadownicza to nazwa międzynarodowego projektu współfinansowanego przez polskie MSZ. Celem inwestycji ma być pomoc w stworzeniu innowacyjnych, zgodnych z polskimi standardami, gospodarstw zajmujących się uprawą malin. Mówi się również o zacieśnianiu stosunków gospodarczych.

Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości ludności wiejskiej Wołynia w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa poprzez powstanie pierwszej w zachodniej Ukrainie Kooperatywy Ogrodniczo – Sadowniczej opartej o nowoczesne polskie standardy jakości produkcji i zarządzania – można przeczytać na portalu siew.org.pl, który poinformował o całej sprawie.

REKLAMA

Projekt ma zostać sfinalizowany do końca 2018 r., a stanie się to dzięki transferowi polskich praktyk oraz technologii uprawy na Ukrainę. Warto również dodać, że inwestycja stanowi kontynuację i rozwinięcie działań podjętych już w 2017 r.

Do tej pory polscy eksperci przeprowadzili szkolenia dla ok. 50 rolników, weteranów ATO oraz osób przesiedlonych. W ten sposób powstała koncepcja dalszego rozwoju i utworzenia na Wołyniu nowoczesnych plantacji Malin. Strona Polska jest zainteresowana długotrwałą współpracą.

W ramach projektu na Ukrainę trafi 70 tys. sadzonek najlepszych odmian malin, ekologiczne środki ochrony roślin, a także wyposażenie techniczne. Co więcej, rolnicy mogą liczyć na szkolenia i pomoc polskich ekspertów.

Polski rząd chce poprzez wsparcie udzielone Ukrainie zacieśnić więzy gospodarcze między państwami. Na zyski liczą głównie województwa świętokrzyskie i lubelskie.

Źródło: siew.org.pl/sadownictwo.com.pl

REKLAMA